eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Dokumentowanie wysyłki przy dropshoppingu


2014-10-28 14:44 autor: vonex.pl

3 267 odsłon

Dokumentowanie wysyłki przy dropshoppingu

Witam,

zamierzam uruchomić sklep internetowy w systemie dropshippingu i chciałbym skorzystać z możliwości zwolnienia z konieczności używania kasy fiskalnej na podstawie § 2 ust. 1 oraz odpowiednio poz. 36 i 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wysyłka w tym modelu nie jest realizowana przeze mnie lecz bezpośrednio przez hurtownię i tam standardowo jest tworzona dokumentacja papierowa związana z wysyłką. W jaki sposób powinienem dokumentować realizację wysyłki aby były spełnione wymogi rozporządzenia?

Oczywiście byłyby wystawiane przeze mnie faktury a wpłaty trafiałyby na moje konto bankowe.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-30 06:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Organy podatkowe uważają, że w przypadku dropshippingu podmiot pośredniczący nie wykazuje przychodu z tytułu całej transakcji, a jedynie od uzyskanej prowizji za pośrednictwo. Dlatego też poz. 36 załącznika wydaje się tu nie mieć zastosowania (jako że dotyczy dostawy towarów).
  Pozostaje nam więc poz. 37 i tu pytanie do Pana, jak taka transakcja będzie dokumentowana?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-31 10:54 autor odpowiedzi: vonex.pl

  Witam,

  nie ukrywam, że trochę zburzył mi Pan koncepcję.
  Rozmawiałem z kilkoma hurtowniami, które działają w systemie dropshippingu (niektóre od kilku lat) i wszystkie stosują podobny model:
  1. sklep pozyskuje klienta i przesyła zamówienie do hurtowni (rezerwując towar w magazynie),
  2. hurtownia realizuje zamówienie (wysyła towar bezpośrednio do klienta) i wystawia fakturę na sklep,
  3. sklep wystawia fakturę Vat klientowi końcowemu i ją wysyła ją sam do klienta (faktura jest wystawiana we własnym imieniu i na całą kwotę).

  Żadnej z tych hurtowni nie interesuje w jakich cenach sklep będzie sprzedawał towary i komu oraz w jaki sposób dostarczy fakturę (hurtownie nie wysyłają faktur do klienta końcowego).

  Zgadzam się, że problemem może tu być prawo do dysponowania towarem, które chyba ani przez chwilę nie przysługuje w tym modelu sklepowi (rozumiem, że Urzędy Skarbowe na tym opierają swoje wnioski).
  Jeżeli taki model jest jednak niezgodny z przepisami to zastanawiające jest, że żaden ze sklepów) nie zgłosił hurtowni problemów z Urzędem Skarbowym.

  Czy może Pan podać jakieś linki do decyzji US lub do wyroków sądowych w tej sprawie, z którymi mógłbym się zapoznać?

  Dziękuję bardzo za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-31 13:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-01 17:28 autor odpowiedzi: vonex.pl

  Pod wskazanym linkiem jest omówiony zupełnie iiny model.
  Sytuacja w tamtym przypadku jest oczywista, ponieważ osoba wnioskująca o opinię jest klasycznym pośrednikiem, nie otrzymuje od hurtowni faktury, czyli ewidentnie ani przez moment nie jest właścicielem tego towaru (fakturę dla klienta końcowego wystawia  hurtownia i ona też decyduje o cenie), dlatego przychodem musi być tylko prowizja.

  Model, który ja opisywałem jest inny. Hurtownia wystawia fakturę na sklep a sklep wystawia fakturę klientowi końcowemu, w cenach ustalonych przez siebie.
  Pytanie jest czy do takiego modelu może mieć jakieś uwagi Urząd Skarbowy (mam tu na myśli prawo do dysponowania towarem w powiązaniu z definicją dostawy towaru).
  Jeżeli taki model jest zgodny z przepisami to wracamy do mojego pierwotnego pytania.
  W jaki sposób dokumentować wysyłkę towarów (dokumentacja papierowa jest tworzona w hurtowni).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-04 08:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Taki model jest dopuszczalny - chodzi tutaj bowiem nie tyle o fizyczne posiadanie u siebie towaru tylko o prawo do rozporządzania nim. Takie prawo przechodzi na Pana z chwilą sprzedaży przez hurtownię. Ma Pan bowiem np. prawo zbyć ten towar następnej osobie (czyli wykonać czynność zarezerwowaną dla własciciela). W podatku VAT będziemy w związku z tym mieć dwie transakcje - zakupu i sprzedaży. Tak samo w podatku dochodowym.
  Wracając do kasy fiskalnej - tutaj problemem nie będzie udowodnienie zapłaty, gdyż płatność nastąpi na Pana konto bankowe a więc nie będzie większych trudności aby zrobić chociażby arkusz kalkulacyjny, w którym z jednej strony zostanie pokazana zapłata, z drugiej zaś faktura, gdzie dokumentem źródłowym będzie wyciąg bankowy i faktura, tylko udowodnienie, że mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową za pośrednictwem poczyt czy też firmy kurierskiej.
  Niestety w tym temacie odsyłam Pana do urzedu skarbowego aby się dowiedzieć, jak oni do tematu podchodzą. Jednym bowiem wystarczy adnotacja na fakturze (u Pana) zakupu, że towar wysłano kurierem na adres, inni zaś mogą się upierać o dodatkową dokumentację.

  vonex.pl skomentował/a odpowiedź 2014-11-05 11:04

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Postaram się zatem sprawę wyjaśnić z Urzędem Skarbowym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • svenson02

  Dodano 2014-05-05 18:58 przez svenson02

  Wysyłka do USA a podmiotowe zwolnienie z VAT. Jak rozliczyć?

  Jestem na ryczałcie i jestem zwolniony podmiotowo z VAT. Prowadzę sklep internetowy. Czy wysyłając przesyłkę z towarem za 100 zł do osoby fizycznej w USA mam się zachować, tak jak przy standardowej przesyłce wysyłanej na terytorium Polski, tzn. wystawiam fakturę lub dowód wewnętrzny i wpisuję do ewi...

 • Nzt

  Dodano 2017-07-19 19:37 przez Nzt

  Pośrednictwo sprzedaży w imieniu klienta

  Dzień dobry,chciałbym otworzyć sklep internetowy, w którym będę dla klienta i w imieniu klienta zamawiał towar z Chin. Fizycznie nie będę dysponował towarem, wysyłka będzie bezpośrednio z Chin do klienta. Klient będzie przelewał mi pieniądze, a ja dostawcy pomniejszone o wartość prowizji.Moje pytani...

 • bwesoly15

  Dodano 2020-07-06 20:13 przez bwesoly15

  Księgowanie dochodu w Pośrednictwie w sprzedaży towarów

  Witam. Zaczynam prowadzić e-sklep jako pośrednik między klientem z Polski a dostawcą z Chin, czyli typowy dropshipping. Zastanawiam się jak mam prowadzić KPiR. Moim dochodem jest marża, czy mogę udokumentowywać ją samymi wyciągami z konta bankowego i w jaki sposób?

 • gduda9

  Dodano 2016-10-09 19:48 przez gduda9

  Ryczałt a firma usługowa oraz sklep internetowy

  Witam,prowadzę firmę usługowo-budowlaną (forma opodatkowania ryczałt), oraz zamierzam założyć sklep internetowy oparty na systemie dropshipping. Nie posiadam kasy fiskalnej i czy można prowadzić ewidencję sprzedaży (w exelu dane kupującego sprzedającego daty faktury zakupu w hurtowni, zakupu przez k...

 • pbanan

  Dodano 2016-05-15 18:38 przez pbanan

  Dropshipping a księga przychodów i rozchodów

  Witam serdecznie,zamierzam wkrótce podjąć współpracę na zasadach dropshipping z pewną hurtownią. W związku z tym nurtuje mnie jedna rzecz.Ja jako sklep internetowy będę sprzedawał w swoim imieniu, wystawiał rachunki i faktury swoim klientom na towar, który oni u mnie w sklepie internetowym zakupili....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sky-Shop.pl: Jak szybko uruchomić sklep internetowy?

  Sky-Shop.pl: Jak szybko uruchomić sklep internetowy?

  Dziś założenie sklepu internetowego nie wymaga wiedzy informatycznej, ani dużych nakładów finansowych. Kompleksowe rozwiązania do sprzedaży, takie jak Sky-Shop.pl gromadzą wszystkie niezbędne funkcje w jednym miejscu i automatyzują ...

 • 4 sposoby na organizację dostaw w e-commerce

  4 sposoby na organizację dostaw w e-commerce

  Sklepy przestały konkurować ze sobą wyłącznie towarem i ceną. W drugiej dekadzie XXI wieku klient robi zakupy na odległość, a jednocześnie oczekuje, że przesyłkę otrzyma już następnego dnia. Znajomość handlu, takiego, jakim był on ...

 • Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju bez kasy fiskalnej?

  Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju bez kasy fiskalnej?

  Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju musi ją dokumentować każdorazowo fakturą. Nie musi jej zatem ujmować na kasie fiskalnej. Na urządzeniu tym nie ujmuje się też sprzedaży wysyłkowej, która nie podlega w ...

 • Dropshipping: sklep internetowy bez magazynu

  Dropshipping: sklep internetowy bez magazynu

  Dropshipping to model sprzedaży internetowej polegający na współpracy między e-sklepem a dostawcą, w którym cały proces logistyczny związany z realizacją zamówienia przeniesiony zostaje z e-sklepu na hurtownię; co dla sprzedawcy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania