eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Dropshipping a księga przychodów i rozchodów


2016-05-15 18:38 autor: pbanan

4 503 odsłon

Dropshipping a księga przychodów i rozchodów

Witam serdecznie,

zamierzam wkrótce podjąć współpracę na zasadach dropshipping z pewną hurtownią. W związku z tym nurtuje mnie jedna rzecz.

Ja jako sklep internetowy będę sprzedawał w swoim imieniu, wystawiał rachunki i faktury swoim klientom na towar, który oni u mnie w sklepie internetowym zakupili. Hurtownia, która będzie wysyłać towar bezpośrednio do moich klientów wystawi mi faktury zbiorcze na wysłany towar dwa razy w miesiącu.

Jak się to ma do Urzędu Skarbowego i poprawnego księgowania operacji w książce przychodów i rozchodów? Chodzi o fakt, iż faktury sprzedażowe wystawiane przez mój sklep dla klientów będą miały wcześniejsze daty niż faktury zakupowe na towar zakupiony przeze mnie w hurtowni. Normalnie sklep powinien towar najpierw kupić i zaksięgować a potem sprzedać. Tutaj sytuacja jest odwrotna.

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-17 06:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Data faktury może być późniejsza. Dobrze by było, aby na fakturze z hurtowni były wyszczególnione poszczególne daty sprzedaży towaru - ta jest dla nas ważniejsza w omawianej sytuacji. Wtedy wszystko się ładnie Panu zejdzie.

  pbanan skomentował/a odpowiedź 2016-05-17 07:18

  Witam, Czy w takim wypadku te wyszczególnione daty sprzedaży wraz z ilościami i cenami będę musiał przenieść do KPiR? To może być kilka albo kilkadziesiąt takich dziennie. Jeśli wystarczy tylko jakiś zbiorowy wpis do księgi z kwotą całkowitą widniejącą na takiej fakturze zbiorowej to jaką datę powinienem tam zapisać? Datę wystawienia takiej zbiorowej faktury (pomijając daty poszczególnych sprzedaży - a jako ewentualną ewidencję mieć tą fakturę z wyszczególnionymi datami sprzedaży z hurtowni)?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-23 08:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Teoretycznie tak - Par. 16 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi mówi bowiem, że jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury.

  W praktyce jednak nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, aby fiskus podchodził restrykcyjnie do stosowania tej regulacji. Stąd, jeżeli wszystko będzie się zamykać w obrębie jednego miesiąca, to urząd skarbowy raczej nie będzie negował księgowania samej faktury.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-23 15:58 autor odpowiedzi: pbanan

  Jak więc księgować sprzedaż w KPiR - jeśli sprzedaje codziennie i wystawiam faktury bez vat (jako nie vatowiec) , rachunki i paragony. Czy każda pojedyncza faktura/rachunek etc musi byc wpisany do KPiR czy mogę to jakoś wprowadzić zbiorowo raz dziennie bądź żadziej przy pomocy np. jednego wpisu? Jak w takim przypadku wpisać dane klientów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-24 07:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.2. Zapisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.3. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego dalej "zestawieniem sprzedaży".4. Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.
  Przy sprzedaży na kasie fiskalnej wystarczy wpisanie raz na koniec miesiąca raportu miesięcznego z uwzględnieniem ewentualnych korekt. Nie muszą to być raporty dobowe.

  pbanan skomentował/a odpowiedź 2016-06-01 18:51

  Witam, Mam kolejne pytanie które mnie nurtuje. Tym razem dotyczące wystawiania faktur i paragonów i dostarczania ich do klientów. W związku z rodzajem sprzedaży jakim jest dropshipping ja, jako sklep internetowy nie mam dostępu do towaru i nie mam możliwości załączyć paragonu bądź faktury do wysyłanego towaru. Rozważmy teraz dwa przypadki: Przypadek 1. Korzystam ze zwolnienia z kas fiskalnych przy sprzedaży wysyłkowej. Czy mogę każdemu klientowi (indywidualnemu, nieprowadzącemu działalności gospodarczej jak i tym prowadzącym działalność) wystawiać faktury vat bądź faktury zwolnione z vat, bądź paragony niefiskalne(komu jakie) i wysyłać je wyłącznie drogą elektroniczną do klienta nawet jeśli ten nie wyraził takiej chęci? Przypadek 2. Korzystam z kasy fiskalnej. Czy zawsze muszę wysłać do klienta paragon bądź na życzenie fakturę w wersji papierowej czy może być to paragon/faktura w wersji elektronicznej na adres email? Czy jest jakieś inne rozwiązane tego problemu tak abym nie musiał wysyłać w kopercie samego paragonu/faktury co generowałoby po mojej stronie dodatkowe koszty?

  pbanan skomentował/a odpowiedź 2016-06-08 20:54

  Witam, Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na powyższe? Ponadto, jeśli w takiej sprawie została kiedyś wydana interpretacja indywidualna dla nieznanej mi osoby, przez izbę niewłaściwą dla mojego miejsca zamieszkania to czy ja mogę się na taką interpretację powoływać i z niej korzystać? Czy muszę ubiegać się o własną interpretację indywidualną aby móc w razie czego wybronić się przed US? Pozdrawiam

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ecom123

  Dodano 2019-11-18 11:45 przez Ecom123

  Dokumentowanie w PKPiR prowizji za pośrednictwo handlowe

  Dzień dobry,
  prowadzę działalność w modelu dropshipping opartą na pośrednictwie handlowym. Moim przychodem jest prowizja, otrzymana za przekazanie zamówienia do dostawcy, dostawca jest poza granicami Polski.
  Klient wpłaca zapłatę za produkt na moje konto, cena to moja prowizja cena produktu u dosta...

 • ula1

  Dodano 2016-02-20 20:45 przez ula1

  Jak przyjąć fakturę sprzedaży w PKPiR z inną datą wystawienia i sprzedaży?

  Z jaką datą wprowadzić fakturę sprzedaż do PKPiR, gdy data wystawienia faktury jest 02.02.2016, a data sprzedaży 31.01.2016?Kiedy rozliczyć VAT i podatek dochodowy?Dziękuję za pomoc.

 • chashi

  Dodano 2015-01-03 16:30 przez chashi

  Daty ujmowania faktur zakupowych w KPiR i VAT

  Dzień dobry,chciałbym uzyskać ostateczną odpowiedź na następujące kwestie, gdyż na różnych stronach spotykam się z różnymi odpowiedziami:1. Pod jaką datą, zarówno w PKPiR, jak i VAT, zaksięgować fakturę zakupową za dany miesiąc, jeśli  data wystawienia to np. 5 marca, zaś data otrzymania faktury prz...

 • malwinagolinska

  Dodano 2014-10-08 11:50 przez malwinagolinska

  Jak uzupełnić książkę przychodów i rozchodów, jeśli jest dużo wpisów?

  Witam,
  w tym miesiącu założyłam działalność gospodarczą i przygotowuję uczniów między innymi do matury z matematyki. Wybrałam do rozliczania książkę przychodów i rozchodów i teraz mam troszkę problem z jej wypełnianiem, ponieważ mam sporo zajęć (około 120 miesięcznie) i nie wiem czy mam wpisywać każ...

 • pioruny3

  Dodano 2014-10-02 11:24 przez pioruny3

  Czy nauczyciel musi wystawiać rachunek lub fakturę i co wpisuje w PKPiR?

  Witam serdecznie,
  mam zarejestrowaną działalność gospodarczą PKD 85.52Z - pozaszkolne formy edukacji artystycznej. Prowadzę prywatne lekcje gry na fortepianie - nie organizuję żadnych koncertów odpłatnie czy innych świadczeń związanych z muzyką - tylko uczę.
  Czy jestem zobowiązany do wystawiania rac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

 • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

 • Jak księgować faktury za faktoring?

  Jak księgować faktury za faktoring?

  Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

 • Zakończenie roku podatkowego 2023 - o czym przedsiębiorca musi pamiętać?

  Zakończenie roku podatkowego 2023 - o czym przedsiębiorca musi pamiętać?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania