eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZarządzanie › Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę cywilną


2015-02-17 14:45 autor: ci3mny

3 687 odsłon

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę cywilną

Witam,

interesuję mnie zagadnienie tak jak w tytule. Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą od 3 miesięcy. Jestem czynnym płatnikiem podatku VAT oraz księgowość prowadzę w KPiR. Moja firma nie posiada żadnych towarów, ani majątku (środków trwałych itp). Chciałbym się połączyć z znajomym który też ma działalność.

Jakich formalności muszę dokonać, by takie połączenie było prawidłowe? Dodam, iż korzyści majątkowe będę czerpał tylko z spółki cywilnej (udziały 50%). Czy muszę zlikwidować swoją działalność gospodarczą czy wystarczy wprowadzenie jej do spółki cywilnej? Jeśli PKD działalności gospodarczej odbiega od PKD wykazanych w spółce cywilnej, to czy mogę taką firmę wprowadzić do spółki? I jeśli będę musiał działalność zlikwidować, to czy tracę możliwość stosowania małego ZUS-u?

Przejrzałem internet i nie mogę nic znaleźć w kwestiach formalnych, jak np: czy składa się VAT-Z aby wyrejestrować się z VAT-u lub czy muszę jakichś zmian dokonać w ZUS.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • wiolett72

  Dodano 2016-08-09 08:34 przez wiolett72

  Wspólnicy spółki cywilnej - sposób prowadzenia księgowości

  Firma jednoosobowa prowadzi PKPiR, czynny VAT. Do firmy chce dojść jeden wspólnik, który prowadzi pełną księgowość z powodu przekroczenia limitu przychodów w innej spółce. Jak rozliczyć nowo powstałą spółkę? Czy spółka musi od momentu wejścia wspólnika prowadzić pełną księgowość?

 • shipe

  Dodano 2015-06-15 23:03 przez shipe

  Zamknięcie zawieszonej działalności gospodarczej

  Witam,chciałabym zlikwidować zawieszoną działalność gospodarczą. W internecie odnajduje jednak sprzeczne informacje, co do czynności jakie powinnam w związku z tym faktem przeprowadzić. Jest to jednoosobowa działalność - KPiR VAT.Czy ktoś może mi wyjaśnić łopatologicznie krok po kroku, co zrobić? Ni...

 • Nać

  Dodano 2014-06-23 14:30 przez Nać

  Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

  Witam,
  czy można, a jeśli tak to w jaki sposób najlepiej przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę cywilną? Czy będzie się to wiązać z jakimiś kosztami? Jednoosobowa działalność nie jest VAT-owcem - zwolniona jest podmiotowo.

 • kabi

  Dodano 2014-06-13 12:00 przez kabi

  VAT, amortyzacja i KUP po 1 kwietnia 2014 a zakup auta używanego

  Mąż ma jednoosobową działalność gospodarczą, jest płatnikiem VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych, KPiR.
  Kupiliśmy używany samochód 1.2 75 KM. Zakup w dniu 13 maja 2014 od osoby fizycznej na umowę cywilno-prawną (w umowie zapis, że kupuje mój mąż i będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej...

 • Konstr.Szkl

  Dodano 2014-03-12 13:16 przez Konstr.Szkl

  Auto prywatne w firmie

  Witam,
  prowadzę jednoosobową działalność, chciałbym używać auta prywatnego (swojego), zakupionego przed założeniem firmy, do celów z nią związanych. Prowadzę ją na zasadach podatku liniowego i KPiR.
  Wiem, że muszę prowadzić KEP i tu moje pytanie.
  Czy mogę odliczać koszty paliwa, OC/AC, napraw, opon ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zarządzanie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania