eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę


2014-06-23 14:30 autor: Nać

2 935 odsłon

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Witam,

czy można, a jeśli tak to w jaki sposób najlepiej przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę cywilną? Czy będzie się to wiązać z jakimiś kosztami? Jednoosobowa działalność nie jest VAT-owcem - zwolniona jest podmiotowo.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-30 10:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  przepisów VAT-owskich nie stosuje się m.in. do usług zbycia przedsiębiorstwa.

  Co do podatku dochodowego, pozwolę sobie przytoczyć wnioski Ministra finansów: Czynność wniesienia do spółki osobowej przedsiębiorstwa pozostaje neutralna podatkowo i nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie wnoszącego wkład niepieniężny, co znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Interpretacja nr DD9/033/163/KZU/2012/PK-594 z dn. 26.04.2012 r.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-01 14:04 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, status przedsiębiorcy muszą posiadać wspólnicy spółki cywilnej. Zgłoszenia do CEIDG powinna dokonać każda osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki cywilnej wypełniając oddzielny wniosek o wpis na formularzu CEIDG-1 (czyli każdy ze wspólników spółki cywilnej musi być osobą prowadzącą działalność gospodarczą). Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem osoby fizycznej (przedsiębiorcy) do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ci3mny

  Dodano 2015-02-17 14:45 przez ci3mny

  Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę cywilną

  Witam,interesuję mnie zagadnienie tak jak w tytule. Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą od 3 miesięcy. Jestem czynnym płatnikiem podatku VAT oraz księgowość prowadzę w KPiR. Moja firma nie posiada żadnych towarów, ani majątku (środków trwałych itp). Chciałbym się połączyć z znajomym który ...

 • magdzik0

  Dodano 2015-02-12 17:38 przez magdzik0

  Dodatkowa działalność gospodarcza prowadzona z mężem

  Witam,
  obecnie jestem zatrudniona w zakładzie pracy oraz prowadzę własną działalność gospodarczą. Chciałabym włączyć w prowadzenie tej działalności męża, który podobnie jak ja pracuje już na etacie.
  Zastanawiam się czy w tej sytuacji moją jednoosobową firmę powinnam przekształcić w spółkę cywilną? C...

 • Pio

  Dodano 2014-06-24 17:47 przez Pio

  Firma jednoosobowa czy spółka cywilna

  Witam, 
  wraz z moim znajomym chcielibyśmy założyć firmę, lecz nie możemy się zdecydować czy ma być to firma jednoosobowa, w której jeden zatrudni drugiego, czy spółka cywilna.
  Działalność ma na celu robienie reklamy przez internet (głownie przez Facebook) oraz reklamowanie nieruchomości w postaci ga...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-27 18:02 przez konto usunięte

  Jakie obowiązki ma wspólnik spółki cywilnej?

  Jeden z członków rodziny zaproponował mi przemienienie jego jednoosobowej firmy w spółkę cywilną w celu płacenia niższych składek ZUS. Chciałam dowiedzieć się czy jest to prawdą i czy ja jako wspólnik też będe musiała placić jakieś składki?
  Szczerze powiedziawszy nie wiem jakie będe miała prawa i ob...

 • aina-cmg

  Dodano 2015-03-31 09:29 przez aina-cmg

  Co lepsze: działalność jednoosobowa czy spółka?

  Witam,z koleżanką zajmujemy się rękodziełem. Obydwie jesteśmy zatrudnione aktualnie na pełne etaty w firmie zajmującej się zupełnie inną branżą. Chcemy dodatkowo otworzyć działalność zajmującą się tworzeniem i sprzedażą rękodzieła oraz dodatkowo usługami sprzątania. Moje pytanie jest takie - jakie j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania