eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Sprzedaż mieszkania, zakup domu, a podatek do zapłaty


2017-06-21 18:43 autor: machy

2 324 odsłon

Sprzedaż mieszkania, zakup domu, a podatek do zapłaty

Witam,

w 2013 roku kupiłem mieszkanie za 140 000 zł w programie "Rodzina na swoim" (całość kwoty zakupu sfinansowana). W 2017 roku zawarłem umowę kupna domu za kwotę 345 000 zł z czego ze środków własnych wpłaciłem zbywcom 72 000 zł. Kilka dni później zawieram transakcję sprzedaży mieszkania za kwotę 186 000 zł. Przed sprzedażą mieszkania spłaciłem całość pozostałego kredytu w kwocie 131 000 PLN (z prowizją za spłatę).

Jak rozumiem mój dochód wyniesie 46 000 zł i od tej kwoty powinienem zapłacić podatek? Ewentualnie mogę pomniejszyć podatek kwotą spłaty kredytu lub też kwoty zainwestowanej w zakup nieruchomości kwotą 72 000 zł.

Proszę o odpowiedź czy właściwie interpretuję? Jak rozumiem nie mogę pomniejszyć kwoty podatku o kwotę zakupu nowego celu mieszkaniowego i jednocześnie o kwotę spłaty kredytu? Wtedy nie musiał bym płacić de facto podatku.

Pytanie zaktualizowano 2017-06-21 20:19

Lekka korekta, zakupiłem mieszkanie za 150 000 PLN + 4 460 kwota pobrana przez notariusza.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-06-27 09:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Aby w ogóle podatku nie płacić, na cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć cały przychód (a nie dochód) ze sprzedaży, czyli kwotę otrzymaną od nabywcy. Jeżeli przeznaczymy na cele mieszkaniowe mniej, zwolniona z podatku będzie odpowiednia część dochodu
  Pokazuje to nasz kalkulatort http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci
  Celem mieszkaniowym nie jest spłata kredytu zaciągniętego na sprzedawaną nieruchomość - musi to być inny kredyt mieszkaniowy.
  Trochę szkoda, że najpierw kupiono, potem sprzedano. Niemniej spłata kredytu zaciągniętego na nową nieruchomość celem mieszkaniowym już będzie.
  Do kosztów w opisanym przypadku możemy zaliczyć zarówno cenę płaconą poprzedniemu właścicielowi jak i poniesione przez nas koszty notariusza, opłaty sądowe czy podatek pcc.

  machy skomentował/a odpowiedź 2017-06-27 12:56

  Dziękuję za odpowiedź. Czyli jak rozumiem kosztem jest wszystko to co wiązało się z zakupem mieszkania. "Trochę szkoda, że najpierw kupiono, potem sprzedano", mam rozumieć, że to co wpłaciłem właścicielom domu, nie jest dla mnie tym celem mieszkaniowym, tylko sama spłata kredytu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-06-28 08:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - chodzi bowiem o to, aby wydać na zakup nowej nieruchomości pieniądze uzyskane ze sprzedaży, a nie jakiekolwiek posiadane pieniądze. Fiskus bardzo też pilnuje zachowania odpowiedniej kolejności, czyli najpierw sprzedaż, później zakup. Można próbować walczyć - powołując się na wykładnię celowościową, gdy wcześniej miały miejsce zaliczki.
  Niemniej z tego co Pan pisze, to owe 72 tys. zł pochodziło z własnych pieniędzy, nie ze sprzedaży starego mieszkania. Także tej kwoty nie odliczymy. Co innego natomiast z kredytem. Ten został bowiem zaciągnięty przed sprzedażą mieszkania (musiał go Pan bowiem mieć na moment zakupu nowej nieruchomości), w związku z czym spłata tego kredytu hipotecznego jako cel mieszkaniowy może być uznana (zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa). Proszę jedynie pamiętać, że na wydanie pieniędzy mamy 2 lata, licząc od końca roku w którym miała miejsce sprzedaż (czyli do końca 2019 r.). Do końca kwietnia 2018 r. należy natomiast złożyć z tytułu wskazanej sprzedaży rozliczenie roczne PIT-39.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania