eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Cena rynkowa mieszkania z rodziną, czyli lokatorami


2017-04-07 23:34 autor: Jolka17

3 173 odsłon

Cena rynkowa mieszkania z rodziną, czyli lokatorami

Witam,

w 2013 r. kupiłam "swoje" mieszkanie w kamienicy odzyskanej od gminy przez spadkobiercę. Od lat 50-tych głównym najemcą mieszkania komunalnego była moja mama, do chwili obecnej mieszkam tu z rodzicami. Od lat 90-tych mama starała się o wykup mieszkania, jednak już wtedy toczyła się sprawa o odzyskanie nieruchomości (zabranej dekretem Bieruta), więc nie było takiej możliwości, nie można było więc skorzystać z wysokiej bonifikaty, jaka funkcjonowała przy wykupie mieszkań komunalnych.

W 2011 r. spadkobierca odzyskał nieruchomość, od razu podjęliśmy starania o zakup mieszkania, po 2-letnich negocjacjach doszliśmy do satysfakcjonującej ceny.
Dziś dostałam pismo z Urzędu Skarbowego, negujące wartość zakupu mieszkania, odbiegającą wg urzędu znacznie od wartości rynkowej.

W rozmowie telefonicznej z panią urzędniczką dowiedziałam się, że wg niej wartość rynkowa jest wyższa aż o ponad 50% od ceny zakupu (już po uwzględnieniu złego stanu technicznego budynku, kondygnacji, wyposażenia w instalacje).

Sprawa nie jest typowa, bo nie kupiłam mieszkania na wolnym rynku, lecz MIESZKANIE Z LOKATORAMI, czyli sobą i rodzicami. Właścicielowi kamienicy bardzo zależało na sprzedaży choćby jednego mieszkania (i do tej pory nie udało mu się sprzedać żadnego kolejnego) i realnego cieszenia się gotówką z odzyskanej własności.

Czy mogę liczyć na zmniejszenie ustalonej przez urząd wartości? Z tego co wywnioskowałam w rozmowie telefonicznej, to nie mają tabelek z procentami obniżającymi cenę dla takich przypadków jak ten. Są tabelki z procentami za np. parter czy ślepą kuchnię. Jak z tego wybrnąć?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-02 20:31 autor odpowiedzi: Jacek Chruślicki, rzeczoznawca majątkowy

    Dobrym sposobem często  praktykowanym przez nabywców nieruchomości w takich sytacjach, jest zelcenie rzeczoznawcy majątkowemu ustalenia faktycznej wartości nieruchomości na dzień jej nabycia.
    Taki operat szacunkowy można przedstawić w Urzędzie Skarbowym i wtedy niech się do niego odnoszą.

    Jacek Chruślicki, właściciel firmy: Rzeczoznawca Majątkowy Jacek Chruślicki, www.rmjc.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania