eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny


2014-10-03 14:29 autor: Lukasz 70

9 758 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

Witam,

w rodzinie mam do czynienia z bardzo ciekawym casusem:

1. Babcia otrzymała w drodze darowizny mieszkanie od siostry (najbliższa rodzina - nabycie zwolnione z podatku dochodowego).

2. Babcia sprzedała otrzymane mieszkanie po miesiącu za kwotę 150 000 zł.

3. Po miesiącu Babcia kupiła za otrzymane ze sprzedaży mieszkania środki (pkt 2), mieszkanie za kwotę 170 000. Mieszkanie zostało kupione na własne cele mieszkaniowe, za kwotę wyższą niż kwota jaką otrzymała ze sprzedaży darowanego mieszkania (patrz: pkt 2). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, nie będzie to dochód i nie będzie opodatkowany. 

4. Po miesiącu okazało się, że mieszkanie jest dla Babci bardzo niewygodne (wysokie piętro, a Babcia w międzyczasie nabawiła się kontuzji uniemożliwiającej wchodzenie po schodach). Babcia zapisała więc mieszkanie w darowiźnie córce, a sama wróciła do starego mieszkania, w którym mieszkała wcześniej razem z mężem.

UWAGA! ponieważ nie zakończył się jeszcze rok podatkowy, Babcia NIE złożyła w międzyczasie do US PIT-39, w którym rozliczyłaby się z takiego wydatkowania otrzymanych ze sprzedaży nieruchomości pieniędzy. 

I teraz pytania:

1. Czy córka/babcia będzie musiała zapłacić w tej sytuacji podatek? Czy US nie potraktuje tej sytuacji jako próbę obejścia przepisów i uchylenie się od zapłacenia podatku? Dzwoniłem do informacji podatkowej i każdy mówił co innego.

Tak na "zdrowy chłopski rozum" - US nie powinien mieć tu pretensji, ponieważ obowiązek podatkowy cały czas istnieje, tylko, że przeszedł z babci na córkę. Jeśli córka przed upływem 5 lat sprzeda otrzymane mieszkanie to i tak zapłaci od tego podatek 19%, ale mogę się oczywiście mylić, bo organy podatkowe w Polsce nie zawsze działają "na zdrowy chłopski rozum" ;)

2. Czy Babcia powinna pomimo szybkiego przekazania córce (pkt 4) kupionego mieszkania (pkt 3) złożyć w styczniu 2015 PIT-39 z rozliczeniem sprzedaży nieruchomości?

Wszystko co opisałem powyżej działo się w roku 2014.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc - wyjaśnienia US są bardzo sprzeczne.

Pozdrawiam serdecznie.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania