eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Czy utracę bonifikatę po sprzedaniu mieszkania, które otrzymałem w darowiźnie?


2015-02-04 20:23 autor: konto usunięte

2 146 odsłon

Czy utracę bonifikatę po sprzedaniu mieszkania, które otrzymałem w darowiźnie?

W lutym 2013 r. moja mama wykupiła z bonifikatą mieszkanie od gminy. W październiku 2014 roku przekazała je darowizną mnie. Czy gmina ma podstawę do żądania zwrotu bonifikaty ode mnie, jeżeli sprzedam mieszkanie, a pieniądze przekażę w przeciągu 12 miesięcy na cel mieszkaniowy, tzn. czy dla obdarowanego ma zastosowanie art. 68 ust 2a dotyczący wyłączeń od zwrotu bonifikaty?

I druga sprawa, jeżeli mogę skorzystać z wyłączeń, a konkretnie pkt. 5 to czy "środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego" można rozumieć, jak wpłatę deweloperowi na poczet nabycia, czy interpretacja jest taka iż chodzi tu o sam fakt nabycia w przeciągu 12 m-cy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • haazel

  Dodano 2014-04-14 16:48 przez haazel

  Czy mogę przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania komunalnego na kredyt hipoteczny?

  Witam,
  w kwietniu 2014 roku babcia wykupiła mieszkanie komunalne z bonifikatą. Przekazała mi je jako darowizna. Wiem, że obejmuje mnie obowiązek w przypadku sprzedaży przed upłynięciem 5 lat na przeznaczenie na nową nieruchomość lub cele mieszkaniowe.
  Moje pytanie brzmi: czy mogę całość pieniędzy pr...

 • berta

  Dodano 2014-04-21 00:20 przez berta

  Darowizna mieszkania wnuczce

  Witam,
  babcia darowała mi, czyli wnuczce mieszkanie, które wcześniej wykupiła od gminy z bonifikatą - było to w roku 2013 r. Mieszkanie jest już moje.
  Teraz chciałabym je sprzedać i kupić nowe. Czy gdy to zrobię będę musiała zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego? I czy gminę będzie interesować kwota...

 • syllid

  Dodano 2014-02-04 20:53 przez syllid

  Czy wykup mieszkania od gminy jest własnym celem mieszkaniowym?

  Sprzedałam mieszkanie, które otrzymałam w spadku przed upływem 5 lat. Za część otrzymanych pieniędzy wykupiłam moje mieszkanie od gminy z bonifikatą i zrobiłam generalny remont (drzwi, okna itp). Czy mogę tę kwotę odliczyć od podstawy opodatkowania? 
  Jeśli tak, potrzebuję podstawę prawna, bo panie w...

 • lamia830

  Dodano 2015-01-28 16:10 przez lamia830

  Kiedy mogę sprzedać wykupione z bonifikatą i darowane mieszkanie?

  Witam,chciałabym zapytać po jakim czasie mogę sprzedać otrzymane w darowiźnie mieszkanie? W 2011 roku dziadek wykupił mieszkanie od miasta z bonifikatą. W 2012 roku darował je mnie (wnuczka). Pytanie, kiedy mogę sprzedać mieszkanie nie płacąc podatków itd.? Czy przeznaczając część kwoty na ''wkład w...

 • jaweer

  Dodano 2016-01-08 18:07 przez jaweer

  Podatek od sprzedania mieszkania (darowizna), kupno 2 mniejszych, a za 2 lata docelowego

  Witam,sprzedałem mieszkanie z darowizny przed upływem 5 lat - wpadam w podatek 19%, chyba, że wydam na własne cele mieszkaniowe do 2 lat od grudnia. Chciałbym zapytać czy istnieje takie rozwiązanie?Mieszkanie sprzedałem, powiedzmy w styczniu 2016 za 200 000 zł. W lutym i marcu kupuję 2 mieszkania za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania