eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Siedziba firmy w mieszkaniu a większy podatek od nieruchomości


2016-02-11 22:07 autor: konto usunięte

3 070 odsłon

Siedziba firmy w mieszkaniu a większy podatek od nieruchomości

Firma zajmuje się działalnością usługową i będzie ona wykonywana w domach klientów. W siedzibie firmy nie będzie biura, ani żadnego wydzielonego pomieszczenia na działalność gospodarczą, nie będą przyjmowani klienci, a rachunki domowe nie będą wliczone w koszty firmy.

Ale będzie używany laptop firmowy w mieszkaniu, będzie się odpisywało na e-maile klientów, będzie się odbierało telefony czy robiło przelew do US czy ZUS.

Ostatnio usłyszałam, że należy wyliczyć, ile metrów pokoju zajmie mi biurko i krzesło i z tego będzie naliczony większy podatek. Wydawało mi się, że jeżeli pomieszczenie dalej pełni funkcję mieszkalną, to ten podatek powinien być takiej samej wysokości. Czy ja coś pomieszałam czy każdy urząd ma jakieś własne wytyczne prawne w tej kwestii?

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2016-02-12 01:16

Znalazłam parę wyroków sądu, które twierdzą, że jak funkcja mieszkalna jest zachowana to nie można podwyższyć podatku... ale jak urząd się uprze to jak go przekonać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-15 05:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jak przekonać - przytaczając te wyroki. Skoro funkcja danego pomieszczenie się nie zmieni, nadal podatek będzie płacony jak od mieszkania.

  Zagubionna

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-02-15 14:00

  :) No niestety to nie jest takie proste :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wsparcie

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mar-co

  Dodano 2013-11-20 16:13 przez mar-co

  Podatek lokalowy

  W budynku biurowo-magazynowo-mieszkalnym jest mieszkanie. Czy w związku z prowadzoną w nim działalnością gospodarczą mam także za mieszkanie płacić podwyższony podatek lokalowy (21 zł/m kw.)?

 • kamyczek81

  Dodano 2014-07-31 11:35 przez kamyczek81

  Sklep internetowy z rękodziełem

  Witam,
  chcę założyć sklep internetowy z wyrobami (półproduktami) do decoupagu oraz wyrobami własnymi. Czy kod PKD jest tożsamy dla obu? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Nie będę VAT-owcem.
  A co z podatkiem? Czy są różne stawki dla tych opcji - inna dla moich wyrobów, inna dla tych, które zakupię od pro...

 • m4dziia

  Dodano 2017-11-15 18:54 przez m4dziia

  Prowadzenie lokalu. Ile wyniesie VAT za sprzedaż i szatnię?

  Dzień dobry,mam pytanie dotyczące podatków VAT i przekąsek: chipsów oraz chrupek. W dostawie otrzymaliśmy chipsy z VAT-em 8% i chrupki z VAT-em 5%. Jak wygląda kwestia podatku VAT przy ich sprzedaży np. w barze? Jest to obsługa klienta i spożycie tych przekąsek na miejscu. Co w przypadku gdy odprowa...

 • Johhni

  Dodano 2018-07-25 18:42 przez Johhni

  Allegro - działalność gospodarcza

  Witam wszystkich,mam kilka pytań dotyczących założenia dziłalności gospodarczej. Handluję na allegro pewnym przedmiotem w cenie międze 3 a 4 złote (handel bezpośredni). Dziennie schodzi około 40/50 sztuk i chciałbym założyć działalność gospodarczą, żeby odprowadzić podatek i spokojnie spać.1. Jaki p...

 • amelw

  Dodano 2016-11-14 12:10 przez amelw

  Działalność gospodarcza - kilka pytań od początkującego

  Witam,myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej (sprzedaż produktów cyfrowych), jednakże mam kilka pytań.1. Czy istnieje możliwość stałego podatku dla takiego świeżaka jak ja, jeżeli tak to ile by wnosiła? Pytam gdyż zależy mi na tym by nie musieć kłopotać się z księgowością. Oczywiście...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania