eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zwolnienie lekarskie a zakładanie działalności gospodarczej


2015-05-21 21:12 autor: gniewny2

6 899 odsłon

Zwolnienie lekarskie a zakładanie działalności gospodarczej

Witam,

jestem na zwolnieniu lekarskim i muszę założyć działalność gospodarczą z powodu przyznania dotacji unijnej, którą muszę wykorzystać, bo zainwestowałam sporo pieniędzy.

Oczywiście wystawiać faktury będę dopiero, jak skończy mi się zwolnienie więc zysków nie będzie raczej tylko koszty. Wszystkie upoważnienia do działalności ma mój mąż, więc czy będę musiała zwrócić do ZUS-u pobrany zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-22 09:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będąc na zwolnieniu może Pani zarejestrować działalność. W czasie choroby nie może Pani oficjalnie ją prowadzić.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-29 18:01 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 r. Nr 60 poz. 636 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17. ust.1).

  W orzecznictwie sądowym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r., sygn. akt I UK 370/04) prezentowany jest pogląd, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Zatem wykonywanie pracy zarobkowej (w tym działalności gospodarczej) w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, za który pracownik pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego, pozbawia go prawa do tego zasiłku lub świadczenia.

  W przypadku jakchkolwiek wątpliwości sugerujemy kontakt z ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-29 18:12 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Prowadzenie działalności i zasiłek chorobowy to odrębne sprawy. W okresie pobierania zasiłu można zarejestrować działalność gospodarczą. Jej faktyczne prowadzenie wiąże się z utratą prawa do zasiłku. ZUS róznie interpretuje sytuacje, gdzie przedsiębiorca świadczy usługę przez inną osobę - np. innego przedsiębiorcę, osobę współpracującą na podstawie umowy o dzieło albo zlecenie i wystawia z tego tytułu fakturę - w niektórych sytuacjach ZUS uznajeze samo wystawienie faktury jest prowadzeniem działalnosci i kwestionuje prawo do zasiłku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • milczek

  Dodano 2015-05-26 19:49 przez milczek

  Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można założyć działalność gospodarczą?

  Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jestem po zabiegu. Czy podczas tego zwolnienia mogę zarejestrować działalność gospodarczą, jeżeli nie będę czerpała z tego żadnych przychodów, gdyż termin rozpoczęcia działalności planuję na późniejszy termin?
  Pobieram zasiłek chorobowy i interesuje mnie cz...

 • karusia13

  Dodano 2013-11-01 14:19 przez karusia13

  Żona w ciąży zatrudniona w innej firmie na pełny etat jako osoba współpracująca w firmie męża

  Prowadzę działalność gospodarczą, a moja żona jest zatrudniona w innej firmie na pełny etat. Żona jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Chciałbym ją zgłosić jako osobę współpracującą, tak aby pomagała mi przy księgowości, wyszukiwaniu zleceń itp. Jakie formalności muszę spełnić, jakie skł...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-10-29 10:33 przez konto usunięte

  Zakładanie działalności gospodarczej na zwolnieniu lekarskim

  Witam, w chwili obecnej jestem pracownikiem budżetówki z umową na czas nieokreślony. Obecnie od sierpnia jestem na L4. Lekarz zalecił mi zmianę pracy, gdyż moja psychika nie potrafi poradzić sobie z bezsensami towarzyszącymi pracy. Moje pytanie brzmi: czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę założyć d...

 • Vlad

  Dodano 2015-06-10 13:47 przez Vlad

  Dotacja z UE

  Witam!Chciałbym dowiedzieć się czy wyjście na rynek rosyjski albo ukraiński już istniejącej polskiej firmy z sektory MSP może być przedmiotem jakiegokolwiek dofinansowania na rozwój działalności gospodarczej?Czy są jakieś szansy otrzymać dotację na taką firmę z UE?

 • AAgata

  Dodano 2014-08-12 22:13 przez AAgata

  Własna działalność a praca na etacie - jak uzyskać wysoki macierzyński?

  Dzień dobry,
  od kwietnia pracuję na etacie. Od połowy maja jestem na L4. Już po przejściu na zwolnienie chorobowe zastanawiałam się nad opcją założenia własnej działalności gospodarczej, ponieważ na etacie zarabiałam najniższą krajową, a jako przyszła samotna matka chciałam mieć przyjemną i spokojną...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania