eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zakładanie działalności gospodarczej na zwolnieniu lekarskim


2015-10-29 10:33 autor: konto usunięte

2 697 odsłon

Zakładanie działalności gospodarczej na zwolnieniu lekarskim

Witam,

w chwili obecnej jestem pracownikiem budżetówki z umową na czas nieokreślony. Obecnie od sierpnia jestem na L4. Lekarz zalecił mi zmianę pracy, gdyż moja psychika nie potrafi poradzić sobie z bezsensami towarzyszącymi pracy.

Moje pytanie brzmi: czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę założyć działalność gospodarczą? Zwolnienie będę miał do końca grudnia, rozpoczęcie działalności planuję na 2 stycznia. Czy mogę już teraz, czyli w listopadzie zarejestrować firmę z terminem rozpoczęcia działalności na 2 stycznia bez narażenia się na zwrot zasiłku?

W tym czasie musiałbym również przygotować się do działalności kupując np. usługę na jakiejś platformie e-comerce, rozmawiać z hurtowniami i zatowarować sklep... Czy mogę robić te wszystkie rzeczy bez narażania się na utratę zasiłku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-01 10:36 autor odpowiedzi: Jowita

  Zarejestrować działalność godpodarczą można ale wykonywać działaności zarobkowej już nie. Zgodznie z zasadą pracujemy albo chorujemy.

  PanMan

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2015-11-02 17:43

  Dziękuję za odpowiedź ale bardziej nurtuje mnie problem koszów, które poniosł bym będąc na zwolnieniu. Czy mogę na zwolnieniu ponosić koszty działalności, którą jak Pani twierdzi mogę zarejestrować? To, że działalność będzie prowadzona od stycznia, a tym samym wykonywanie działalności rozpocznie się już po zwolnieniu, na którym jestem - to jest fakt. Problem w tym, że aby wystartować w styczniu muszę w listopadzie i grudniu wszystko przygotować ( ponieść koszty np. zatowarowania sklepu i go zatowarować ). Pytanie brzmi czy mogę to zrobić na zwolnieniu?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-07 09:50 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli praca przy zatowarowywaniu sklepu przyczyni się dopoprawy stanu zdrowia tojaknajbardziej można. ZUS wypłacał będzie z radością zasiłek.

  PanMan

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2015-11-09 18:21

  Pewnie tak samo radośnie wypłaci zasiłek, gdy zarejestruję działalność... a to według Pani mogę zrobić... czy to jest takie trudne pytanie dla kogoś kto jest ekspertem? Wystarczyło napisać, że podczas zwolnienia lekarskiego lepiej nic nie robić, tylko chorować... zgodnie z podniesioną już zasadą pracujemy albo chorujemy... i tyle.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jaddi11

  Dodano 2020-07-06 12:35 przez Jaddi11

  Założenie firmy na L4

  Witam, w chwili obecnej jestem w ciąży i przebywam na L4, chciałam założyć firmę przez internet, ale nie pracować. Chodzi o to, żeby firma była już zarejestrowana. Boję się, że przez to stracę zasiłek chorobowy. Czy jak lekarz wystawia mi L4 do mojej pracy ma mi też wystawić L4 dla mnie czyli mojej ...

 • hubbal

  Dodano 2015-06-29 13:16 przez hubbal

  Zawieszenie działalności gospodarczej a zwolnienie lekarskie

  Proszę o podpowiedź. Prowadzę działalność gospodarczą od 2 lat. Cały czas opłacam składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Teraz jestem zmuszona do zawieszenia działalności na minimum miesiąc, a może nawet na 3 miesiące. Czy po ponownym rozpoczęciu działalności będzie mi się należał zasiłek L4, czy będę ...

 • aano1

  Dodano 2014-08-20 13:43 przez aano1

  Odmowa świadczenia rehabilitacyjnego, a prawo do zasiłku chorobowego - samozatrudnienie

  Witam, po urlopie macierzyńskim przebywałam na zwolnieniu lekarskim ze względów psychiatrycznych. Po 182 dniach byłam na komisji lekarskiej, odmówiono mi świadczenia rehabilitacyjnego. Czyli od razu wróciłam do prowadzenia działalności gospodarczej (opłaciłam dobrowolną składkę chorobową).
  Po ok. mi...

 • neo353

  Dodano 2016-02-09 22:30 przez neo353

  Zwolnienie lekarskie od ginekologa po innym zwolnieniu - działalność

  Witam,1.03 jest moim 175 dniem zwolnienia od psychiatry. Jestem w ciąży, prowadzę działalność gospodarczą. Od 02.03 chciałabym pójść na zwolnienie lekarskie od ginekologa (jestem w 7. tygodniu ciąży )- ze względu na zagrożoną ciążę - wcześniejsze poronienia.Moje pytanie: czy zwolnienie będzie płatne...

 • 123Gosia3

  Dodano 2015-11-10 19:33 przez 123Gosia3

  Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

  Błagam pilne!Do 31 października br. byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony.Od tej daty do 10 listopada br. jestem na zwolnieniu lekarskim. W związku z art. 13 pkt.1 - nie przysługuje mi zasiłek chorobowy, ponieważ od kilku miesięcy przebywam na rencie z tytułu częściowej niez...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania