eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Czy szkoła mnie zatrudni jako jednoosobową firmę świadczącą usługi z zakresu nauki angielskiego?


2015-05-19 14:03 autor: niccol

3 522 odsłon

Czy szkoła mnie zatrudni jako jednoosobową firmę świadczącą usługi z zakresu nauki angielskiego?

Witam!

Myślę o wnioskowaniu o bezzwrotną dotację z środków unijnych na założenia działalności gospodarczej. Możliwe, że taka dotacja uniemożliwi mi podjęcie pracy jako osoba fizyczna. Czy w takim razie szkoły (publiczne i niepubliczne), mogłyby mnie zatrudnić jako jednoosobową firmę?

Czy wtedy placówki płaciłyby mi wynagrodzenie w kwocie brutto, a ja sama odprowadzałabym wszystkie podatki? Czy bilans kosztów prowadzenia firmy (podatki, składki zdrowotne itp.) będzie mniej korzystny, niż gdybym pracowała jako osoba fizyczna (nie licząc faktu dotacji). Wynagrodzenie brutto nauczyciela na moim poziomie 2265 zł, netto 1645 zł.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-19 15:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W szkołach publicznych zatrudnienie nauczyciela reguluje ustawa Karta Nauczyciela i katalog jest zamknięty. W placówkach prywatnych ( niepublicznych) jest dowolność stosowania umów, więc mogą być również stosowane umowy cywilnoprawne. Z wynagrodzeniem 2265 brutto nie wiele Pani zostanie po opłaceniu ZUSu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-19 15:55 autor odpowiedzi: niccol

  Czyli absolutnie nie ma szansy, że szkoła publiczna zatrudni mnie jako firmę? ZUS przez pierwsze dwa lata wyniesie mnie około 500zł o ile dobrze pamiętam. Pracując na pełen etat jako nauczyciel państwo zabiera mi ok 600zł. Oprócz ewentualnej szkoły publicznej mam pracę również w szkole prywatnej i innych placówkach, więc zarobki będą choć troche wyżesze ;-) Może Pan jeszcze mi powiedzieć, czy jeśli jestem zatrudniona w szkole prywatnej jako firma to szkoła wypłaca mi kwotę brutto za moją pracę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-19 16:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli będzie Pani pracować na etacie, to ZUSu z DG nie będzie Pani płacic (wearunek to płaca brutto w wysokości minimum 1750 zł), więc to się opłaca.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-31 22:19 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  W przyapdku szkoły publicznej nauczyciel może być zatrudniony wyłącznie na podstawie karty nauczyciela. W przypadku szkoły niepublicznej możliwe jest świadczenie usług na podstawie kontraktu. W przypdku wystawienia faktury szkole publicznej jest wypłącane wynagrodzenie wskazane na fakturze, a rpzedsiębiorca sam opłaca składki i zaliczki na podatek. Przy podanych kwotach - co do zasady -różnica między zarobkami na etacie a prowadzoną działalnością będzie niewielka.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Soonka

  Dodano 2014-03-06 19:35 przez Soonka

  Jednoosobowa działalność gospodarcza - lektor angielskiego

  Dzień dobry,
  zwracam się do państwa z prośbą o poradę. Mój mąż jest certyfikowanym nauczycielem jęz. angielskiego (obcokrajowiec) i chciałby otworzyć firmę w Polsce, aby móc świadczyć usługi dla firm. Obecnie jest zatrudniony na umowę zlecenie w szkole językowej. Jakie będą koszty ZUS i podatku jeśl...

 • Cantata

  Dodano 2020-10-12 11:10 przez Cantata

  Czy mogę uczyć i tłumaczyć w ramach jednoosobowej działalności?

  Jak w tytule. Pytanie początkującego - czy mogę świadczyć dwie usługi w ramach jednej działalności, czyli rozłożyć pracę na zlecenia prowadzenia zajęć jako lektor i jednocześnie jako tłumacz tekstów. Dziękuję.

 • Atena71

  Dodano 2017-04-18 20:31 przez Atena71

  Czy mogę być na ryczałcie?

  Witam,chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć usługę kroju odzieży z powierzonego materiału dla jednej firmy. Czy mogę być na ryczłacie np. na stawce 8,5% i z jakiego tytułu - usługi, czy wytwarzanie wyrobów z powierzonego materiału?

 • Bosmus

  Dodano 2020-06-23 19:50 przez Bosmus

  Dotacje na założenie działalności dla pracowników etatowych.

  Witam. Czy istnieją jakieś formy wsparcia, dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej? W momencie gdy jestem zatrudniony na etacie, na czas nieokreślony. Mam jeszcze poniżej 30 lat.
  Z góry dziękuję za porady.

 • Rakso1

  Dodano 2017-05-24 13:02 przez Rakso1

  Ryczałt 8,5% a usługi sprzątania

  Witam,niedawno założyłem jednoosobową działalność gospodarczą, którą rozliczam ryczałtem 8,5%. Dostałem zlecenie sprzątania samochodów dostawczych. Moje pytanie brzmi: czy na owej działalności mogę podjąć takie zlecenie?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Startujesz z własną firmą? Pamiętaj o koncie na PUE ZUS

  Startujesz z własną firmą? Pamiętaj o koncie na PUE ZUS

  Jeśli zakładasz własną firmę, musisz nie tylko ją zarejestrować, ale także założyć konto na platformie internetowej PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że początkujący przedsiębiorca ma na to 14 dni od rozpoczęcia ...

 • Założenie działalności gospodarczej = obowiązek rejestracji konta na PUE ZUS

  Założenie działalności gospodarczej = obowiązek rejestracji konta na PUE ZUS

  Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 ...

 • Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną. Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 roku.

 • Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie. Tegoroczna statystyka diametralnie nie odbiega od wyników za ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania