eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność gospodarcza w czasie ciąży


2014-05-25 13:20 autor: chiooks

2 605 odsłon

Działalność gospodarcza w czasie ciąży

Witam,

planujemy w najbliższym czasie drugie dziecko, a jednocześnie żona, po czterech latach prowadzenia gospodarstwa domowego i próbach poszukiwania pracy, planuje uruchomić działalność gospodarczą (sprzedaż internetową lub sklep konwencjonalny, decyzja jeszcze nie zapadła).

W związku z tym moje pytanie: czy w przypadku uruchomienia firmy tuż przed, lub już w czasie ciąży i opłaceniu składek (firma nie będzie oczywiście fikcyjna - żona ma nadzieję na przychody i działanie firmy do urodzenia i po urodzeniu dziecka!), w przypadku gdy, powiedzmy (miejmy nadzieję, że tak się nie stanie), żona nie będzie mogla kontynuować prowadzenia firmy z uwagi na ciążę, przysługuje jej zasiłek chorobowy?

Czy po urodzeniu dziecka będzie żonie przysługiwał zasiłek macierzyński w kwocie odpowiadającej wysokości wpłaconych składek na ZUS (w założeniu - maksymalna możliwa)? Nawet w przypadku pobierania wcześniej zasiłku chorobowego z uwagi na ciążę?

Czy działalność firmy będzie musiała być formalnie zawieszona na czas pobierania świadczeń? I czy po ponownym uruchomieniu firmy po zasiłku macierzyńskim, żona będzie zobowiązana płacić składki na ZUS w dalszym ciągu w maksymalnej kwocie? Czy będzie je mogła obniżyć powiedzmy w przypadku nagłego pogorszenia naszej sytuacji finansowej?

I ostatnie, czy ma znaczenie czy działalność gospodarcza będzie uruchomiona przed czy w czasie trwania ciąży?

Pozdrawiam!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-25 19:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

  ZASIŁEK CHOROBOWY PRZYSŁUGUJE PO 3 MIESIACACH OPLACANIA SKLADKI CHOROBOWEJ. ZASILEK MACIERZYNSKI NATOMIAST PO 30 DNIACH. NA ZASILKU CHOROBOWY NIE MOZNA PROWADZIC DZIAŁALNOSCI (CHYBA ZE ZATRUDNIA SIE PRACONIKOW) NATOMIAST PRZY ZASILKU MACIERZYNSKIM MOZNA NORMALNIE PROWADZIĆ FIRMĘ.jEŻELI ZOSTANIE PRZYZNANY ZASILEK CHOROBOWY I ZONA BEDZIE DO KONCA CIAZY NA ZASILKU CHOROBOWYM TO ZASILEK MACIERZYNSKI DOSTANIE W TAKIEJ SAMEJ WYSOKOŚCI ( OCZYWISCIE ODPOWIEDNIO ZMNIEJSZONY W ZALEZNOSCI OD OKRESU ZASILKU- W CIAGU ROKU JEST TO 80%).

  JEZELICHODZI O WYSOKOSC SKLADEK TO MOZNA CO MIESIAC DEKLAROWAC INNA KWOTE.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • malinka85

  Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

  Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
  Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

 • Tuptus111

  Dodano 2014-03-23 20:34 przez Tuptus111

  Działalność gospodarcza a ciąża

  Witam,
  do 14 marca miałam umowę zlecenie (płaca prowizyjna), z której szef odprowadzał najniższą składkę, aby zapewnić mi leczenie w ramach NFZ. Planowałam założenie działalności gospodarczej i kontynuowanie współpracy z firmą, w której do tej pory pracowałam.
  Obecnie okazało się, że jestem w ciąży....

 • anula121

  Dodano 2013-12-05 13:07 przez anula121

  Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

  Witam serdecznie,
  jestem lekarzem dentystą. W okresie 1.10.2012 r. - 30.09.2013 r. byłam zatrudniona na umowę o pracę w ramach obowiązującego stażu dla lekarzy (wysokość wynagrodzenia: 2007 zł brutto). Od dnia 16.10.2013 r. jestem zatrudniona również na umowę o pracę (pół etatu wynagrodzenie: 2400 z...

 • azjc

  Dodano 2014-05-29 14:46 przez azjc

  Zakładanie działalności a L4 i macierzyński

  Witam,
  jestem właśnie w trakcie pisania wniosku o dotacje dla osób niepełnosprawnych zakładających działalność gospodarczą. Skończyłam studia i 26 lat i w końcu nadszedł czas na upragniony biznes, mam już klientów i wszystko wypracowane :) Jednak okazało się, że ze względu na moją chorobę starania o...

 • hondaa121

  Dodano 2014-05-12 10:39 przez hondaa121

  Sposób wyliczania zasiłku chorobowego (ciąża) i macierzyńskiego dla przedsiębiorcy

  Witam!
  W jaki sposób obliczana jest wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla kobiety - przedsiębiorcy będącej w ciąży?
  Płacę ubezpieczenie chorobowe od początku prowadzenia działalności (2,5 roku) - pierwsze dwa lata ZUS preferencyjny - teraz od stycznia już standardowe składki ok. 1050 zł...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania