eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zatrudnienie pracownika do sprzedaży, zestawienia a ewidencjonowanie wpłat


2014-01-13 14:08 autor: lpkwiecinski

1 994 odsłon

Zatrudnienie pracownika do sprzedaży, zestawienia a ewidencjonowanie wpłat

Witam,

posiadam kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jestem świeżo po otwarciu jednoosobowej działalności i bardzo prosiłbym o pomoc.

1. Sytuacja wygląda tak, że zajmuję się sprzedażą na allegro. Sam posiadam kilka kont/sklepów, z których prowadzę sprzedaż. Chciałbym zatrudnić na podstawie umowy zlecenia mojego brata, który posiada bardzo dobrze rozwinięte konto (ogrom pozytywów itp.)

Początkowo chcieliśmy zmienić imię w profilu brata na moje aczkolwiek jest to niezgodne z regulaminem allegro, więc rezygnujemy z takiego rozwiązania.
Nie posiada on swojej działalności gospodarczej. Sytuacja wyglądałaby tak, że sprzedawałby on produkty w moim imieniu, które mu udostępniam a przy wypłatach z konta payu, które jest powiązane z jego kontem allegro pieniądze byłyby przelewane na rachunek bankowy firmy, czyli na mój rachunek.

Z tego zarobku oczywiście rozliczałbym się z US. Czy z perspektywy prawa, w razie kontroli urzędu skarbowego nałożonego na brata poniósłby on jakieś konsekwencje? Cały dochód byłby opodatkowany a relacja zatrudnienia byłaby zachowana.

2. Wybrałem formę opodatkowania ryczałt w wysokości 3%. Chciałbym tylko zapytać, czy sposób, który chcę obrać dotyczący ewidencjonowania zarobków jest prawidłowy i wystarczający? Sprzedaż, którą prowadzę polega na bardzo dużej ilości sprzedaży produktów w niskiej cenie np. 100 sztuk dziennie w cenie 2 zł.
Indywidualne ewidencjonowanie byłoby bardzo czasochłonne, dlatego zamierzam zapisywać w ewidencji przychodów dzienne zarobki oparte na pobranym z konta zestawieniu dziennym wpłat.

Zestawienie zawiera: numer płatności payu, numer transakcji, nick kupującego, cenę, ilość i datę. Niestety nie zawiera danych osobowych, tylko nick. Czy taka dokumentacja jest wystarczająca w razie kontroli czy składania PIT-28? Na podstawie nicku można zawsze wyciągnąć dane osobowe, ale przy tak dużej sprzedaży robić to manualnie dla każdego klenta niestety pochłonęłoby masę czasu.

Bardzo proszę o pomoc,

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • wamika

  Dodano 2019-02-04 21:29 przez wamika

  Jak rozliczyć ryczałt?

  Wita,jak rozliczyć podatek prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą (usługi remontowe) na 5,5% ryczałt i sprzedaż ubrań w serwisie allegro - ryczałt 3%?Jestem na małym ZUS.

 • Damiooo

  Dodano 2016-04-10 15:08 przez Damiooo

  Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy dobry będzie ryczałt i jaka stawka?

  Witam,mam zamiar założyć działalność jednoosobową, korzystając z małego ZUS-u. Kupowałbym dobra niematerialne, które zamieniałbym na inne dobra materialne do gier. Następnie wystawiał je na serwisie aukcyjnym. Jaką stawkę ryczałtu musiałbym stosować: 8,5%? czy może 3%? Kupione dobra wrzucałbym w kos...

 • arturpol1

  Dodano 2014-08-08 10:55 przez arturpol1

  Co muszę robić przy działalności ryczałt 3%?

  Witam
  założyłem działalność - ryczałt 3%. Sprzedaję na allegro przedmioty wirtualne w grach. Wszystko sam zdobywam, a więc nie ma kosztów.
  Moje pytanie czy musze jakoś dokumentować co sprzedałem? Wszystko jest na allegro - to czego i ile sprzedałem, ile zarobiłem.
  Musze coś drukowac jakieś potwierdz...

 • kamenic

  Dodano 2014-09-23 07:55 przez kamenic

  Rachunek dla osoby prywatnej

  Witam!
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Nie jestem VAT-owcem. Do tej pory świadczyłem tylko usługi i tylko firmom wystawiając im rachunek. Teraz chciałbym dodatkowo zająć się handlem. Chodzi o sprzedaż na allegro. Na allegro zazwyczaj każdy płaci s...

 • MAruda777

  Dodano 2014-07-31 09:57 przez MAruda777

  Stawki podatku przy ryczałcie ewidencjonowanym

  Witam,
  rozpoczęłam jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na robieniu serwetek na szydełku i sprzedawaniu ich przez internet - kod PKD: 13.92.Z i 47.91.Z. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym.
  Nigdzie nie mogę znaleźć jaka stawka podatku będzie mnie obowiązywała. Z tego co znalazłam, to spr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania