eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy dobry będzie ryczałt i jaka stawka?


2016-04-10 15:08 autor: Damiooo

3 045 odsłon

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy dobry będzie ryczałt i jaka stawka?

Witam,

mam zamiar założyć działalność jednoosobową, korzystając z małego ZUS-u. Kupowałbym dobra niematerialne, które zamieniałbym na inne dobra materialne do gier. Następnie wystawiał je na serwisie aukcyjnym. Jaką stawkę ryczałtu musiałbym stosować: 8,5%? czy może 3%?

Kupione dobra wrzucałbym w koszt, wszystko byłoby wykazane na osobnym koncie bankowym (zakup od danej osoby i miesięczny przychód z serwisu po odjęci ich prowizji). Czy na podstawie miesięcznego zestawienia sprzedaży z serwisu mógłbym udowodnić US swój przychód i na podstawie przelewów z konta bankowego do danych osób koszta?

W skali roku nie przekroczyłbym na pewno przychodu 150 tys. euro, więc myślę, że mógłbym stosować ryczałt?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-21 06:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim proszę pamiętać, że w przypadku ryczałtu nie ma kosztów - podatek jest płacony od przychodu - stąd niskie stawki tego podatku.
  Co do stawki ryczałtu - radziłbym tutaj wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jako że sprzedaż przedmiotów wirtualnych w ramach firmy dopiero u nas raczkuje.
  Wszystko zależy od klasyfikacji. Jeżeli US uzna, że to handel, właściwa będzie stawka 3%. Niemniej handel to zakup i następnie sprzedaż towarów nieprzetworzonych. A tutaj co innego będzie kupione, a co innego sprzedane. Stąd wydaje się raczej, że będzie do sprzedaż własnych produktów (czyli czegoś przez siebie wytworzonego, gdzie w procesie produkcyjnym zużywają się "materiały"). Wówczas stawka ryczałtu wynosiłaby 5,5%. Niemniej tak jak już wskazałem, proszę wystąpić o interpretację.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • wamika

  Dodano 2019-02-04 21:29 przez wamika

  Jak rozliczyć ryczałt?

  Wita,jak rozliczyć podatek prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą (usługi remontowe) na 5,5% ryczałt i sprzedaż ubrań w serwisie allegro - ryczałt 3%?Jestem na małym ZUS.

 • mloda1308

  Dodano 2015-12-25 12:55 przez mloda1308

  Czy będę płatnikiem VAT i jak mam się rozliczać z US?

  Od 10 stycznia 2016 roku zakładam działalność gospodarczą. Będę na małym ZUS-ie oraz ryczałcie 5,5%. Moja praca ma polegać na sprzedaży bursztynu surowego w internecie oraz tworzeniu biżuterii z bursztynami (bransoletki, naszyjniki). Na razie nie planuję wykorzystywania do tego metali szlachetnych, ...

 • fantech

  Dodano 2018-02-07 21:53 przez fantech

  Ryczałt - brak faktury, paragonu za nabycie wirtualnej usługi na sprzedaż

  Witam Państwa,
  chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą - ryczałt. Sprzedaż poprzez Allegro usług internetowych/wirtualnych, a dokładnie dostęp na czas określony do danego serwisu premium i tutaj mam mały problem.
  Sprzedawca/y takich usług wirtualnych (serwisów hostingowych), które bę...

 • MAruda777

  Dodano 2014-07-31 09:57 przez MAruda777

  Stawki podatku przy ryczałcie ewidencjonowanym

  Witam,
  rozpoczęłam jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na robieniu serwetek na szydełku i sprzedawaniu ich przez internet - kod PKD: 13.92.Z i 47.91.Z. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym.
  Nigdzie nie mogę znaleźć jaka stawka podatku będzie mnie obowiązywała. Z tego co znalazłam, to spr...

 • kacha363

  Dodano 2016-04-09 08:21 przez kacha363

  Obliczenie podatku od ryczałtu, mały ZUS

  Witam serdecznie,prowadzę mały sklepik z odzieżą, płacę "mały" ZUS. Nie mogę sobie poradzić z obliczeniem kwoty podatku do zapłacenia - mój obrót to 10000 zł - w marcu, składka na ubez. społeczne to 166 zł i zdrowotne 279 zł ryczałt 3%. Do tej pory płaciłam do US wyższe kwoty podatku, tak dla pewnoś...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania