eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Własna działalność a franczyza


2013-12-30 13:15 autor: lukanio87

5 188 odsłon

Własna działalność a franczyza

Witam serdecznie,

zwracam się tutaj z ogromną prośbą o jakieś fachowe porady. Otóż moja żona, która obecnie pracuje na umowę zlecenie w firmie państwowej planuje założyć własną działalność, której celem ma być świadczenie usług konsultanta ślubnego. Przeszła w tym celu niezbędne kursy i obecnie jest certyfikowaną konsultantką ślubną. Bez wymaganego certyfikatu nie ma możliwości zaistnienia w tej branży.

Firma, w której przeszła szkolenie zaproponowała jej współpracę na zasadach franczyzy i trzeba przyznać, że jak na początek jest to bardzo korzystna opcja, akurat w tak delikatnym i dopiero co raczkującym biznesie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem działalności i z tego, że będąc na umowie zlecenie nie będzie mogła skorzystać z "Mini Zusu".

Moje pytanie wobec tego brzmi, czy taką działalność można by założyć na mnie, gdzie ja pracuję na umowę o pracę i miałbym wówczas prawo do mniejszego ZUS-u i aby moja żona widniała jako współwłaściciel firmy i zupełnie legalnie mogła podpisać umowę franczyzową z firmą konsultingową?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam,

Łukasz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-30 13:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Prawo do preferencyjnej stawki ZUS ma osoba, która po raz pierwszy zakłada działalność i nie będzie wykonywała usług dla byłego pracodawcy. Umowa o pracę nie ma w tym wypadku znaczenia. Pracując i jednocześnie prowadząc działalność, wogóle jest się zwolnionym z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem składki zdrowotnej, która jest obowiązkowo odprowadzana z każdej działalności. Więc nie ma to znaczenia czy Pan pracuje na etacie czy nie. Jeżeli zona będzie spełniała pozostałe warunki, to będzie jej przysługiwał preferencyjny ZUS przez 2 lata.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 13:47 autor odpowiedzi: lukanio87

  "Jeżeli zona będzie spełniała pozostałe warunki, to będzie jej przysługiwał preferencyjny ZUS przez 2 lata."

  Pozostałe warunki, czyli dokładnie jakie jeśli mogę spytać??

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 14:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie może wykonywać pracy dla byłego pracodawcy w czasie rejestracji firmy bądź w roku poprzedzającym założene oraz poprzednia działalność gospodarcza ( o ile taka była) nie mogła być wykonywana przez ostatnie 60 miesięcy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 14:22 autor odpowiedzi: lukanio87

  Nie, to będzie jej pierwsza działalnośc jaką zagłada. Czyli mam rozumieć, że musiałaby wówczas zrezygnować z obecnej pracy, bo wstepnie planowała jednocześnie dalej pracować na umowę zlecenie i powoli rozkręcać własny biznes. Jest taka możliwość??

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 14:51 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jest taka możliwość.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 18:31 autor odpowiedzi: lukanio87

  Ok, bardzo dużo Nam Pan pomógł już na tą chwilę. Niby podstawowe informacje, ale pozwalają na dalsze działanie. Mam wobec tego jeszcze dwa pytania:

  1. Czy według Pana umowa franchisingu jest w takiej sytuacji opłacalna, czy lepiej jednak spróbować na własny koszt??

  2. Jaki typ działalności należałoby wybrać decydując się na prowadzenie takiej działalności??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 20:51 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeśli chodzi o franczyzę to istota systemu polega na tym, że franczyzodawca nadaje swoim poszczególnym franczyzobiorcom prawo oraz nakłada na nich obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją. W ramach umowy sporządzonej na piśmie oraz w zamian za bezpośrednie lub pośrednie świadczenia finansowe uprawnienie to upoważnia indywidualnego franczyzobiorcę do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, jego znaku towarowego lub usługowego oraz metod prowadzenia działalności gospodarczej. Pracując tylko na siebie ( swój wizerunek) samemu można określić zakres oraz metodę działania. Wybór należy do Państwa, bo to wasze ryzyko i sens działania a w konsekwencji zysk czego Wam życzę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-08 21:25 autor odpowiedzi: lukanio87

  Witam,

  w zasadzie decyzja została podjęta. Na tą chwilę jesteśmy na etapie wypełniania formularza CEIGD. Mam pytanie odnośnie formy rozliczania się z US. Tzn jaka będzie najbardziej korzystna biorąc pod uwagę fakt, że raczej już od samego początku żona zostanie VAT-owcem oraz jaki typ działalności należałoby wybrać?? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-20 18:38 autor odpowiedzi: lukanio87

  Witam,

  mam jeszcze dwa pytania i nie ukrywam, że liczę na szybką i rzeczową odpowiedź. Chodzi o dwa punkty we wniosku o wpis do CEIDG. Pierwszy to pkt. 18, a więc która forma rozliczenia jest najkorzystniejsza i czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry wybór, czy raczej lepiej podatek na zasadach ogólnych?? Drugi, to pkt. 20, a więc rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej. Którą opcję jest najkorzystniej wybrać?? Nadmienię jedynie, że żona nie będzie początkowo VAT-owcem. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 23:12 autor odpowiedzi: karolcia_182

  Witam,

  Wracając do Pana wczesniejszych wątpliwości wydaje mi się, że żona nie moża skorzystac z preferencyjnych skladek ZUS jeśli chce zostac franczyzobiorcą byłego pracodawcy ponieważ będzie to wykonywanie pracy na rzecz byłego pracodawcy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 09:09 autor odpowiedzi: lukanio87

  Ale żona wcale nie będzie/jest franczyzobiorcą byłego pracodawcy. To dwie zupełnie różne branże. Żona otworzyła własną firmę i wsółpracuje na zasdzie franczyzy i jednocześnie póki co jest zatrudniona u obecnego pracodawcy, który z franczyzodawcą nie ma nic wspólnego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Sharon

  Dodano 2013-11-13 21:04 przez Sharon

  Ile wyniesie ZUS dla mnie, a ile dla pracownika?

  Witam,
  od grudnia będę prowadziła własną działalność, firmę świadczącą usługi kompletowania towarów. Oprócz mnie będzie pracowała jeszcze jedna osoba (na umowę zlecenie, gdzie wynagrodzenie dla niej osiągnie 200 zł miesięcznie). W ZUS-ie poinformowano mnie, że przez dwa lata będę mogła skorzystać ze...

 • wielka00

  Dodano 2013-10-19 17:57 przez wielka00

  Własna firma a zasiłek macierzyński

  Od lipca 2012 roku mam własną działalność, opłacam mały ZUS. Aktualnie planuję ciążę. Jak to się ma do otrzymania wysokich świadczeń z ZUS-u?
  Jak wysokie składki należy opłacać i ile wcześniej przed planowanym L4?

 • Kamila1989a

  Dodano 2018-11-26 14:34 przez Kamila1989a

  Działalność gospodarcza a zatrudnienie na 1/8 etatu. Czy należy się niski ZUS?

  Witam, chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jestem zatrudniona na 1/8 etatu i dodatkowo dla 3 firm wykonuję zlecenia raz w miesiącu. Czy mogę skorzystać z niższych składek ZUS? Jeśli tak, ile one będą wynosiły? Co mogę odliczyć od podatku (zakup komputera/drukarki/telefonu/artykułów bi...

 • asts1

  Dodano 2013-12-30 11:47 przez asts1

  Podatek dochodowy i rozliczenie umowy zlecenia z mężem

  Prowadzę działalność gospodarcza, a mój mąż dorabia u mnie i jest zatrudniony na umowę zlecenie (500 zł). Mąż normalnie pracuje w inne firmie na umowę o pracę i uzyskuje tam wynagrodzenie wyższe od minimalnego (dodatkowo mamy rozdzielność majątkową i inne adresy zameldowania). Jak w związku z tym mo...

 • Katharina71

  Dodano 2013-12-15 16:01 przez Katharina71

  Zasiłek macierzyński 2014 dla przedsiębiorców

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od początku listopada 2013. W połowie listopada dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Termin porodu mam wyznaczony na początek lipca 2014. Obecnie jestem na preferencyjnym ZUS-ie, czyli płacę najniższe składki.
  Kiedy powinnam zacząć płacić wysokie składki, aby ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania