eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Jak mam opodatkować wynajem garaży w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?


2013-03-29 16:53 autor: piotr_77

6 093 odsłon

Jak mam opodatkować wynajem garaży w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?

Witam

Nosze się z zamiarem założenia działalności gospodarczej jednoosobowej polegającej na wynajmie klientom garaży postawionych na mojej nieruchomości (tzw blaszaki).

W związku z tym mam pytanie, na jakich zasadach byłoby dla mnie najkorzystniej opodatkować tego typu działalność? Chciałbym mieć możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu od tego typu działalności.

Myślę, że dochód roczny z wynajmu nie będzie przekraczał kwoty 25 tys. złotych, czy w związku z tym mogę zastosować tzw. zwolnienie podmiotowe z  VAT?

Będzie to najprawdopodobniej jak na początek jedyne moje źródło dochodu, czy ewentualnie później mógłbym połączyć to źródło z innymi źródłami i jaki by to miało wpływ na moją sytuację podatkową i jak bym musiał zmodyfikować mój status podatkowy?

Z poważaniem

Piotr

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-03 13:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zwolnienie z VAT z tego co Pan pisze będzie możliwe, co do podatku dochodowego: do wyboru będzie skala podatkowa bądź podatek liniowy. Przy zakładanych dochodach skala podatkowa jest lepszym rozwiązaniem.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-03 17:11 autor odpowiedzi: piotr_77

  Witam Pana

  Dziekuje za odpowiedz,Chcialbym jeszcze dopytac czy w ramach skali podatkowej wszystkie czynnosci ksiegowe moge prowadzic sam, czy jest wymagane przekierowanie tych czynnosci do biura rachunkowego.?

  Jak wyglada obliczanie w ramach skali podatkowej i jakie byly by wartosci podatku od zakladanego przychodu w ramach przyjętej skali przed oczywiscie odpisaniem go (podatku) tytułem zwolnienia podmiotowego?

  Z Powazaniem

  Piotr

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-04 07:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Oczywiście księgowość można prowadzić samemu. Co do samego podatku, proszę pamiętać, że przy skali podatkowej ten płaci się nie od przychodu a od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty).

  Odliczyć będzie Pan też mógł od podstawy opodatkowania (czyli dochodu) zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a od samego podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

  Rozumiem, że tych 25 tys. to dochód roczny. Miesięcznie wyniesie on zatem: 25 000 / 12 = 2084 zł (około)

  załóżmy, że działalność będzie od początku maja, czyli będzie trwać przez 8 miesięcy

  8 x 2084 = 16672 zł

  Przy małych ZUSach za ten czas prowadzenia działalności będzie Pan mógł odliczyć:

  ZUS: 153,12 x 7 = 1071,84

  Zdrowotne: 225,38 x 7 = 1577,66

  Podatek zatem wyniesie:

  (16672 - 1 071,84) x 18% - 556,02 - 1577,66 = 674 zł

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-05 00:12 autor odpowiedzi: piotr_77

  Witam PAna

  Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, mam jeszcze tylko watpliwosc

  odnosnie tego zwolnienia podmiotowego z Vat bo jak rozumiem ta szacunkowac wartosc podatku wynoszaca 674 zl do konca roku moze byc dalej anulowana na poczet tego zwolnienia podmiotowego?

  Czy tez jakos inaczej ta zasada zwolnienia podmiotowego z Vat dziala i sie ja uzwglednia w inny sposob?

  Dowiedzialem sie rowniez ze bedzie mnie obowiazywal podatek tzw lokalowy uwzgledniajacy powierzchnie wynajmowana pod garaze plus powierzchnie gdzie dzialalnosc bedzie miala siedzibe (ok 5m2) .

  Kwote jaka wyliczylem to ok 300 zl/mc i teraz mam pytanie czy te kwote zaliczam w poczet kosztów uzyskania przychodu zmniejszajac tym samym podstawe dochodu , czy tez odliczam juz od samego dochodu, tak jak z ZUS?

  Z Powazaniem

  Piotr

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-07 20:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę powyższego w ogóle nie łączyć z podatkiem VAT. Podatek dochodowy i VAT mogą występować równorzędnie (i z reguły występują, chyba że ktoś korzysta np. ze zwolnienia podmiotowego w VAT). Co do podatu lokalowego, zapewne chodzi Panu o podatek od nieruchomości. Tak - jego wartość można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu (nie jest to odliczenie od dochodu).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-07 20:22 autor odpowiedzi: piotr_77

  Witam Pana

  Dziekuje za odpowiedzi na moje watpliwosci.

  Chcialbym doprecyzowac jeszcze te kwestie zwolnienia podmiotowego z VAT ,bo szczerze mowiac nie do konca rozumiem ten mechanizm i w jaki sposob bede mogł go zastosowac w moim przypadku. Bo jak rozumiem z powyzszej odpowiedzi podatek dochodowy oczywiscie bede musial zaplacic w szacowanej kwocie.

  Jednak co z tym zwolnieniem podmiotowym z VAT, czy bedzie mnie to wogole dotyczyc i jak sie to zwolnienie zglasza w US.?

  Z Powazaniem

  Piotr

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • SIW

  Dodano 2021-08-03 15:46 przez SIW

  wynajem garażu a podatek vat

  Dzień dobry, jesteśmy małżeństwem o ustanowionej wspólności majątkowej, mamy do wynajęcia garaż, który stanowi naszą wspólną własność. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT, żona jest osobą współpracującą.
  Czy z mojej części muszę odprowadzić podatek VAT? Czy możemy go uniknąć pis...

 • kania

  Dodano 2015-06-30 12:54 przez kania

  Faktura czy rachunek za wynajem garażu?

  Witam,
  Moja mama (nie prowadzi działalności gospodarczej) zamierza wynająć garaż osobie fizycznej od lipca br. W związku z tym została sporządzona umowa, a także mama przesłała do US oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów z terminem płatności kwartalnie zgodnie z zapise...

 • filet1

  Dodano 2014-03-10 19:29 przez filet1

  Wynajem garaży a VAT

  Dzień dobry,
  prowadzę jednoosobową działalność i jestem tzw. VAT-owcem.
  Chciałbym wynająć dwa garaże/dla firm na podstawie umowy najmu/ jako osoba prywatna. Jeden z garaży stanowi wspólność majątkową z moją żoną. Drugi z garaży kupiłem tylko na siebie.
  Czy mogę zadeklarować podatek zryczałtowany 8,5...

 • Krzysztof

  Dodano 2013-06-25 09:30 przez Krzysztof

  Wynajem miejsc postojowych w garażu podziemnym bez zakładania działalności gospodarczej. Co z VAT?

  Chcę wynająć moje 10 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Nie chcę przy tym zakładać żadnej działalności. Chcę rozliczać się z US ryczałtem (8,5%). Wiem, że taka usługa nie jest zwolniona z VAT-u. Słyszałem, że do pewnej kwoty uzyskanego przychodu, mogę być zwolniony z VAT-u.
  Czy muszę prowadzić ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-27 11:44 przez konto usunięte

  Zwolnienie podmiotowe VAT

  Bardzo proszę o pomoc,
  zakładam jednoosobową działalność, zasady ogólne, PKPiR, jestem zgłoszony jako VAT-owiec, ale jestem zwolniony podmiotowo z VAT. Czy muszę składać co miesiąc jakieś deklaracje do US, czy nic nie składam? Co jeśli będę musiał zapłacić pdof, czy też coś składam do US czy tylko p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania