eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Umowa najmu a wyposażenie mieszkania. Czy umowa jest wiążąca?


2013-03-13 13:30 autor: YPIConsulting

8 372 odsłon

Umowa najmu a wyposażenie mieszkania. Czy umowa jest wiążąca?

Podpisałem umowę o najem mieszkania z jego właścicielem. W międzyczasie okazało się, że sprzedaje on całą kamienicę. Z nowym właścicielem doszedłem do porozumienia w sprawie najmu i podpisaliśmy nową umowę o wynajem na czas określony. Wraz z nadejściem czasu jej wygaśnięcia nowy właściciel przypomniał sobie o tym, że nie dopełnił wszelkich formalności związanych ze stanem wyposażenia mieszkania (wynajmuję lokal z wyposażeniem) i zasugerował, że przy okazji podpisywania nowej umowy z załącznikami zostanie dołączony stosowny załącznik o stanie wyposażenia.

Wzór dostałem internetowo i wyraziłem zgodę mailowo na jej podpisanie. Zanim jednak doszło do jej podpisania, pojawiły się problemy z wyposażeniem i poprzedni lokatorzy związani z wcześniejszym właścicielem zaczęli zgłaszać się po niektóre meble i sprzęt będące wyposażeniem lokalu w chwili kiedy go zacząłem wynajmować. W międzyczasie podpisałem umowę przedłużającą wynajem z nowym właścicielem, mającą kilka stron, ale tylko na ostatniej stronie, również bez załącznika dołączonego do umowy, na którym był wyszczególniony stan wyposażenia lokalu. Niedopatrzenie moje jak i drugiej strony.

Sprawa tej umowy zaczęła się komplikować gdy nagle okazało się, że wierzyciele i poprzedni najemcy zaczęli zgłaszając się po meble i niemal ogołocili mieszkanie. Po prostu poprzedni właściciel nie wspomniał nowemu o tym, że wyposażenie lokalu nie jest w większości jego własnością, a sprzedał go z zawartością.

Teraz nowy właściciel nie chce wyposażyć lokalu zgodnie z tym w jakim stanie zacząłem go najmować i twierdzi, że braki wyposażenia to nie jego sprawa. Ponadto twierdzi, że zawarliśmy umowę o wynajem, jednak ja przez nieuwagę podpisałem ją tylko w jednym miejscu, oprócz tego wyraziłem chęć podpisania jej mailowo. Oczywiście nie chcę nadal wynajmować tego lokalu. Czy umowa pomiędzy nami jest wobec tego wiążąca?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-13 13:32 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam

  W każdym rodzaju umów, również dot. to umów o najemnależy dokładnie określić co jest przedmiotem umowy. Jeżeli takim przedmiotem jest nieruchomość to trzeba podać jej jak najdokładniejsze dane na jej temat.

  Jeżeli przedmiotem umowy jest mieszkanie należy wówczas dokładnie określić jego zarówno to gdzie ono się znajduje jak i w umowie uwzględnić jego powierzchnię, ilość pomieszczeń, numer księgi wieczystej prowadzonej dla tego mieszkania.Warto także spisać protokół o stanie fizycznym – mebli, sprzętów stanowiących wyposażenie lokalu. Również istotne jest uwzględnienie tego co jest zniszczone czy uszkodzone.Dokładne określenie przedmiotu ułatwia dochodzenie roszczeń za ewentualne wady rzeczy lub niezgodność przedmiotu z treścią umowy czy problemów z roszczeniami związanymi ze ewentualnymi zniszczeniami czy awariami sprzętu.

  Ponadto umowę mającą więcej niż jedną stronę należy opatrzyć  własnoręcznym podpisem na końcu oraz podpisem lub parafką na każdej ze stron umowy również dotyczy to załącznika. Inaczej nie jest ona wiążąca dla stron i mogą powstać problemy z dochodzeniem roszczeń stron. Kwestia korespondencji internetowej nie jest tu aż tak istotna jak dopełnienie formalności związanych z podpisaniem umowy przez obie strony. To niedopatrzenie zarówno Pana jak i właściciela lokalu. Jednak to niedopatrzenie w przedstawionej przez Pana sytuacji działa na Pana korzyść. Radzę opuścić jak najszybciej wynajmowany lokal i nie podpisywać żadnej nowej umowy oraz zachować kopię korespondencji prowadzonej z właścicielem mieszkania. Prawdopodobnie zostanie Pan wciągnięty do sporu pomiędzy nowym a poprzednim właścicielem mieszkania, gdyż jak wynika z Pana opisu sytuacji, poprzedni właściciel nie poinformował nowego nabywcę lokalu o tym, że większość wyposażenia nie jest jego własnością a przy transakcji sprzedaży nieruchomości w wycenie lokalu ujął wartość rzeczy nie będących jego własnością. Sprawa pomiędzy tymi stronami może znaleźć swój finał na sali sądowej.

  Pozdrawiam

  Katarzyna Zięba

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koliber70

  Dodano 2011-04-14 23:31 przez koliber70

  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Czy przy wynajmowaniu mieszkania pomoże coś zabezpieczenie się podpisanym (bez daty), z góry, przez przyszłego najemce wypowiedzenia przez NIEGO umowy najmu?
  Czy może podpisanie umowy na wynajęcie mu jednego pomieszczenia (pokoju) daje jakieś większe szanse na posiadanie w większym "władaniu" swego ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-25 18:31 przez konto usunięte

  Co jest złego w tej umowie najmu?

  Od stycznia br. jestem właścicielem mieszkania otrzymanego jako darowiznę od matki. Lokatorka, która wynajmuje to mieszkanie odmawia podpisania ze mną umowy najmu ponieważ treść umowy jej nie odpowiada.
  Co w tej sytuacji? Nadmieniam, że do 20 kwietnia mam termin złożenia w Urzędzie Skarbowym oświadc...

 • Zdzich

  Dodano 2013-03-25 12:58 przez Zdzich

  Wyposażenie mieszkania a koszty uzyskania przychodu

  Dzień dobry,
  Proszę o wyjaśnienie: czy zakupione wyposażenie do mieszkania na 2 tygodnie wcześniej przed zawarciem umowy najmu, może stanowić koszt uzyskania przychodu?

 • Mala_
 • Myliberty

  Dodano 2021-10-10 12:47 przez Myliberty

  Umowa najmu.

  Witam serdecznie. Pani właścicielka chce podpisać ze mną umowę najmu okazjonalnego. Problem jednak w tym, że jestem sama i nie mam nikogo, kto mógłby poświadczyć, że w razie czego mogę u niego mieszkać a ponoć jest to wymagane do takiej umowy.
  Co mam zrobić w takiej sytuacji, żeby nie stracić możliw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania