eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Wynajem miejsc postojowych w garażu podziemnym bez zakładania działalności gospodarczej. Co z VAT?


2013-06-25 09:30 autor: Krzysztof

9 127 odsłon

Wynajem miejsc postojowych w garażu podziemnym bez zakładania działalności gospodarczej. Co z VAT?

Chcę wynająć moje 10 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Nie chcę przy tym zakładać żadnej działalności. Chcę rozliczać się z US ryczałtem (8,5%). Wiem, że taka usługa nie jest zwolniona z VAT-u. Słyszałem, że do pewnej kwoty uzyskanego przychodu, mogę być zwolniony z VAT-u.

Czy muszę prowadzić mimo wszystko jakąś ewidencję i zgłosić się w sprawie VAT-u do US? Czy wysyłam tylko ryczałt, a VAT-em i innymi wizytami zupełnie nie zawracam sobie głowy?

Pozdrawiam,

Krzysztof

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-25 11:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zwolnienie jest do obrotu w wysokości 150 tys. zł rocznie (przy czym jak zaczynamy w trakcie roku, to kwota ta się proporcjonalnie zmniejsza). Na potrzeby VAT-u należy prowadzić ewidencję (za dany dzień przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym), na podstawie której możliwe będzie ustalenie momentu przekroczenia limitu zwolnienia. Ewidencji tej nie zgłasza się w urzędzie skarbowym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kania

  Dodano 2015-06-30 12:54 przez kania

  Faktura czy rachunek za wynajem garażu?

  Witam,
  Moja mama (nie prowadzi działalności gospodarczej) zamierza wynająć garaż osobie fizycznej od lipca br. W związku z tym została sporządzona umowa, a także mama przesłała do US oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów z terminem płatności kwartalnie zgodnie z zapise...

 • SIW

  Dodano 2021-08-03 15:46 przez SIW

  wynajem garażu a podatek vat

  Dzień dobry, jesteśmy małżeństwem o ustanowionej wspólności majątkowej, mamy do wynajęcia garaż, który stanowi naszą wspólną własność. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT, żona jest osobą współpracującą.
  Czy z mojej części muszę odprowadzić podatek VAT? Czy możemy go uniknąć pis...

 • Zaintrygowana

  Dodano 2015-01-24 14:20 przez Zaintrygowana

  Garaż w sąsiedniej miejscowości. Czy możne go wynająć osoba prywatna?

  Witam serdecznie, 1). Rozważam zakup garażu w miejscowości, w której nie mieszkam. Chciałabym go kupić i wynająć. Czy mogę to zrobić jako osoba prywatna, nie prowadząca firmy? Na jakiej podstawie prawnej wnioskują Państwo taką odpowiedź?W Internecie znalazłam różne, sprzeczne informacje na ten temat...

 • anna0601

  Dodano 2014-01-07 14:06 przez anna0601

  Wynajem domu

  Zamierzam wynająć dom, który jast współwłasnością nie spokrewnionych osób. Podatek do US będę opłacać ryczałtem 8,5%.
  Czy podatek muszą opłacać po 50% współwłaściciele czy może jedno z nich? Czy do tego potrzebne bedą jakieś upoważnienia?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-25 15:07 przez konto usunięte

  Jaki jest tryb odprowadzania podatków od pożytków z nieruchomości wspólnej?

  Jestem współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, na terenie której wynajmuję lokale użytkowe. Zakładanie firmy nie miałoby żadnego uzasadnienia ekonomicznego, z uwagi na stosunkowo niewielkie dochody i to do podziału między kilkunastu współwłaścicieli. Taka firma musiałaby upaść po pierwszym miesiąc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania