eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Czy właściciel mieszkania może na podstawie własnych obliczeń wystawiać mi nakaz zapłaty ?


2016-08-19 00:13 autor: Daria1233

1 380 odsłon

Czy właściciel mieszkania może na podstawie własnych obliczeń wystawiać mi nakaz zapłaty ?

Witam,

minął okres 30 dni od momentu wynajmowania przeze mnie mieszkania. W drodze mailowej właściciel poinformował mnie że według jego szacunkowych obliczeń na podstawie spisanego licznika wyliczył mi niedopłatę za gaz w wysokości 735 zł. W momencie gdy poprosiłam o fakturę, poinformował mnie że najprawdopodobniej będzie ona w miesiącu grudniu a żąda ode mnie pieniędzy w ciągu 5 dni w celu zabezpieczenia swojej wierzytelności.

Gdy nie zgodziłam się na uiszczenie takiej opłaty do momentu otrzymania tejże faktury, właściciel w agresywny sposób poinformował mnie że albo zapłacę albo on w trybie natychmiastowym kieruje sprawę do sądu.

Ponadto, wystawił mi nakaz zapłaty. Czy osoba fizyczna może wystawić nakaz zapłaty? Czy mam prawo wstrzymać się z zapłatą do momentu udokumentowania mojego realnego zużycia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-19 13:20 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Jeśli w umowie najmu nie ma informacji o zaliczkach na poczet przyszłych opłat i sposobu ich wyliczeń to nie ma podstaw do nakazywania. Słusznie, moim zdaniem, chce Pani podstaw wyliczeń przez dostawcę mediów - gazu. 
  30 dni najmu i 735 złotych niedopłaty. Oj ktoś tu "nadużywa". 
  Nakaz zapłaty nie jest skutecznym w tym wypadku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • VAT a faktura za media

  Dodano 2015-11-06 13:51 przez VAT a faktura za media

  Remont a zawieszenie czynszu w wynajmowanym lokalu

  Czy można zawiesić czynsz osobie wynajmującej np. z tytułu remontu na okres np. 3 miesięcy? Jaki artykuł reguluje taką sprawę?

 • DMT

  Dodano 2014-11-09 20:40 przez DMT

  Umowa podnajmu i zmiana głównego najemcy

  Witam,
  od pół roku wspólnie wynajmuję mieszkanie z drugą osobą. Podpisałam z nią umowę podnajmu, jako że rzekomo kontakt z właścicielem był wówczas ograniczony, abym mogła podpisać osobną umowę najmu pokoju. Umowa na czas nieokreślony, zapisy standardowe. Z czasem moja współlokatorka/główny najemca,...

 • perełka

  Dodano 2014-06-26 18:22 przez perełka

  Czy właściciel może wyrzucić nas z mieszkania, kiedy kończy się umowa?

  Mieszkanie wynajmujemy od 6 lat, wszystkie rachunki płacone są na czas, nie mamy żadnych zadłużeń. Mamy troje dzieci - sam pracuję. Właściciel wypowiedział nam mieszkanie.
  Moje pytanie brzmi: jeśli nie znajdę mieszkania za podobna kwotę i o tym samym standardzie, to czy ma prawo nas wyrzucić?

 • iff89

  Dodano 2013-10-01 12:31 przez iff89

  Brak ciepłej wody i ogrzewania w wynajmowanym mieszkaniu, a obniżenie czynszu

  Witam,
  mój problem jest następujący: w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu od miesiąca nie ma ciepłej wody, a co za tym idzie i ogrzewania. Sytuacja ma miejsce w całym bloku, a przyczyną jej jest podobno niepłacenie czynszów przez niektórych właścicieli mieszkań od dłuższego czasu. Firma Dalkia zatr...

 • Pys

  Dodano 2019-03-30 12:29 przez Pys

  Czy wypowiedzenie umowy najmu przez właściciela jest zgodne z prawem?

  Wynajmuję mieszkanie od października 2018. W lutym tego roku właściciel mi wypowiedział mieszkanie. Mieszkam jeszcze tam, bo nie mam gdzie pójść. Nowe mieszkanie dopiero za dwa tygodnie, ale on chce mnie wyrzucić na bruk.Wypowiedział to na podstawie utrudniania życia innym lokatorom. Jest na to sfor...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania