eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Brak ciepłej wody i ogrzewania w wynajmowanym mieszkaniu, a obniżenie czynszu


2013-10-01 12:31 autor: iff89

15 016 odsłon

Brak ciepłej wody i ogrzewania w wynajmowanym mieszkaniu, a obniżenie czynszu

Witam,

mój problem jest następujący: w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu od miesiąca nie ma ciepłej wody, a co za tym idzie i ogrzewania. Sytuacja ma miejsce w całym bloku, a przyczyną jej jest podobno niepłacenie czynszów przez niektórych właścicieli mieszkań od dłuższego czasu. Firma Dalkia zatrzymała przesyłanie ciepłej wody do wszystkich mieszkań.

W tej sytuacji, gdy mieszkanie staje się niezdatnie do zamieszkiwania, codziennie muszę jeździć myć się na siłowni, w mieszkaniu jest przeraźliwie zimno, chciałabym obniżyć czynsz. Niestety, Pan który wynajmował nam mieszkanie był tylko pośrednikiem, znajomym właściciela i nie chce udzielić nam nr tel do właściciela.

Napisałam już list, w którym powołuję się na punkt z umowy, gdzie wynajmujący zobowiązuje się do utrzymywania lokalu "w stanie przydatnym do umówionego użytku przez cały okres najmu"oraz na art. 6a §1 ustawy z dn. 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, gdzie wynajmujący musi zapewnić wodę i ciepło. Niestety w ustawie nie ma nic o ciepłej wodzie, więc nie wiem jak prawnie mam prawo powoływać się na ten artykuł? 

Dodatkowo zgodnie z art. 664 § 1 kodeksu cywilnego mam prawo żądać o obniżenie czynszu za czas trwania wad. Czy wynajmujący może nie zgodzić się? Jak powinna być obniżona kwota czynszu?

Bardzo proszę o odpowiedzi i porady, ponieważ sama już nie wiem co robić.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-08-15 22:24 przez konto usunięte

  Wynajem mieszkania a obniżenie czynszu

  W 2009 roku wynajęłam mieszkanie, opłata za czynsz na umowie wynosi 860 zł miesięcznie, zapłaciłam również kaucję w wysokości 1000 zł. Po roku moja sytuacja finansowa się pogorszyła, więc poprosiłam właściciela o obniżenie czynszu, on się zgodził na obniżenie do kwoty 700 zł. Płaciłam aż do teraz ta...

 • maikelelele

  Dodano 2020-05-29 11:26 przez maikelelele

  Wynajem mieszkania bez rozdzielników ciepła a roczne rozliczenie

  Przy wynajęciu mieszkania właściciel zapewniał, że "możemy grzać ile chcemy", nie zostały spisane żadne stany liczników/rozdzielników od ciepła (na jednym z trzech grzejników w mieszkaniu rozdzielnika nie było w ogóle więc sądziłem, że 2 pozostałe rozdzielniki to "relikt przeszłości").
  We wrześniu p...

 • VAT a faktura za media

  Dodano 2015-11-06 13:51 przez VAT a faktura za media

  Remont a zawieszenie czynszu w wynajmowanym lokalu

  Czy można zawiesić czynsz osobie wynajmującej np. z tytułu remontu na okres np. 3 miesięcy? Jaki artykuł reguluje taką sprawę?

 • MMA 17

  Dodano 2018-01-22 11:41 przez MMA 17

  Zgubiłem umowę najmu. Czy właściciel mieszkania może mnie eksmitować?

  Witam,wynajmuję mieszkanie, płacę regularnie opłaty, zagubiła mi się umowa najmu. Czy właściciel mieszkania ma prawo mnie eksmitować? Mam w smsach dowody przesyłanych SMS od właściciela na temat rachunków opłat, potwierdzenia przekazywanych co miesiąc pieniędzy jemu za wynajem. Sąsiadow jako świadkó...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-11-30 14:31 przez konto usunięte

  Brak umowy. Czy właściciel może wyrzucić z dnia na dzień?

  Mam zaległości za 2 miesiące, we wrześniu skończyła mi się umowa. Dziś właściciel mówi, że muszę się wyprowadzić bo przyjdzie z policją. Czy ma takie prawo? Mam 2-letnią córkę i nie mam gdzie pójść. Nawet wypowiedzenia mi nie dał. Co robić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania