eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Odmowa świadczenia rehabilitacyjnego. Czy powinnam się odwołać od decyzji ZUS?


2013-04-22 21:54 autor: kazik07

3 417 odsłon

Odmowa świadczenia rehabilitacyjnego. Czy powinnam się odwołać od decyzji ZUS?

Witam serdecznie,

Mąż mój przebywa na długoterminowym zasiłku chorobowym. 26 kwietnia 2013 skończy się limit świadczenia chorobowego. Podczas tych dni był skierowany do sanatorium z prewencji ZUS. Po powrocie stawił się na komisję lekarską, gdyż wcześniej złożył dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne. Niestety nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego a w orzeczeniu lekarz orzecznik ZUS napisał:

"Nie jest Pan niezdolny do pracy. Orzeczenie zostało wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i dokonaniu analizy przedstawionej dokumentacji medycznej, w tym:

- dokumentacji z przebiegu leczenia: w aktach ZUS

- kart informacyjnych z leczenia szpitalnego w okresie: w aktach ZUS

- zaświadczeń o stanie zdrowia wystawionych przez lekarzy leczących w dniach: w aktach ZUS

- wyników badań dodatkowych: w aktach ZUS

Przy dokonywaniu ustaleń orzeczenia uwzględniono: stopień naruszenia sprawności organizmu, rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, możliwość wykonywania dotychczasowej pracy, poziom wykształcenia, wiek, predyspozycje psychofizyczne.

W pouczeniu czytamy:

"Od orzeczenia przysługuje Panu prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS..."

Moje pytanie:

Czy mąż powinien odwołać się od orzeczenia lekarza orzecznika?

Choruje na kręgosłup lędźwiowy od bardzo wielu lat. Ma poważne schorzenia. W 2009 r. leżał w szpitalu, a badanie rezonansem magnetycznym wykazało wówczas wiele poważnych zmian, które kwalifikują męża na operację. Także na dzień 26 kwietnia 2013 r., ostatni dzień świadczenia chorobowego mąż ma mieć wykonany rezonans magnetyczny. Gdy jednak schorzenia będą tak poważne jak w 2009 roku to czy będzie mógł po wyczerpaniu świadczenia lekarskiego odwołać się od decyzji, która ustala iż mąż "nie jest niezdolny do pracy"?

Proszę o odpowiedź.

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-23 10:36 autor odpowiedzi: Jowita

    Od decyzji ZUS można się odwołać w terminie do miesiąca. Od każdej decyzji z którą się Pani nie zgadza należy się odwołać.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania