eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego a ciąża / Zwiększenie kwoty świadczenia


2020-05-31 00:10 autor: Edyta-czerwiec

5 534 odsłon

Rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego a ciąża / Zwiększenie kwoty świadczenia

Dzień dobry, po przeczytaniu kilku wątków o ciąży w czasie świadczenia rehabilitacyjnego okazało się, że mam problem którego nie byłam świadoma :(

Po wypadku komunikacyjnym wykorzystałam 182 dni zasiłku chorobowego. Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, ale za późno, przez co miałam w pracy nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. 

Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nie wiedząc jeszcze nic o decyzji z ZUS postanowiłam wrócić do pracy. Otrzymałam zgodę lekarza i orzecznika medycyny pracy. Przerwa między końcem chorobowego a powrotem do pracy wyniosła 30 dni. Po kilku dniach w pracy dostałam decyzję ZUS: 6 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Wysłałam do ZUS pismo, że już pracuję i proszę o skrócenie z 6 m-cy do 30 dni.

Problem w tym, że jestem w ciąży i gdybym potrzebowała przejść teraz na zwolnienie z powodów zdrowotnych, to nie należy mi się zasiłek chorobowy, ale dalej rehabilitacyjny. Nie byłam tego świadoma. Myślałam, ze po odzyskaniu zdolności do pracy na kilka miesięcy rozpocznę nowy okres zasiłkowy, bo też kod choroby byłby inny. 

Tu pojawia się problem, koniec przyznanego świadczenia chorobowego przypada w 7 m-cu ciąży. Nie wiem, czy będę w stanie wtedy pracować. Co powinnam zrobić? Składam wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego? Co w przypadku, gdy ZUS odmówi?

Czy jeśli jestem w ciąży i nie mam prawa do zasiłku chorobowego ani rehabilitacyjnego to pracodawca może rozwiązać umowę?

Mam też pytanie o wysokość świadczenia - Pierwsze 3 m-ce to 90%, kolejne 75% podstawy wymiaru. Ale czy z powodu ciąży mam szansę aby zwiększyć świadczenie do 100%?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek porady. Okazało się, że moim powrotem bardziej skomplikowałam sytuację niż ją poprawiłam, boję się że utracę dochody po ustaniu świadczenia rehabilitacyjnego, oraz jest mi szkoda tych 25% wynagrodzenia... 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magdamagda4

  Dodano 2016-05-31 10:13 przez magdamagda4

  Zajście w ciążę na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy w tej sytuacji zmienia się kwota świadczenia?

  Witam, od 1 listopada 2015 do 02.05.2016 roku byłam na zwolnieniu lekarskim płatnym 80%. Od 03.05.2016  jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym do końca października płatne 90% i 75%. W tym czasie zaszłam w ciążę. Obecnie jestem w 7 tygodniu.
  Moje pytanie brzmi, czy po przedstawieniu w ZUS-ie zaświad...

 • ryba44444

  Dodano 2023-01-09 18:07 przez ryba44444

  Ciąża podczas świadczenia rehabilitacyjnego

  Jestem po wykorzystaniu 3-miesięcznego chorobowego i teraz na świadczeniu rehabilitacyjnym po ustaniu zatrudnienia do 10 lutego od (psychiatry). 17 stycznia mam rozprawę w sądzie o przywrócenie do pracy.
  W międzyczasie zaszłam w ciążę, jestem na początku ciąży. Co w danej sytuacji? Jeżeli mnie przyw...

 • Juli123

  Dodano 2022-06-10 17:34 przez Juli123

  L4 ciążowe po świadczeniu rehabilitacyjnym proszę o pomoc

  Przebywam obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym do 5 lipca po wykorzystaniu 182 dni L4 zwykłego. 
  Jestem w początkowych tygodniach ciąży i jak teraz będzie wyglądało L4 po 6 lipca? Będzie liczone od nowa czy się zsumuje a jeśli tak, czy będę musiała ubiegać się ponownie o świadczenie rehabilitacyj...

 • Monika.W1

  Dodano 2021-09-27 23:36 przez Monika.W1

  Czy mogę skorzystać ze zwolnienia ciążowego??

  Witam, jestem po dwóch operacjach kręgosłupa, wykorzystałam 182 dni zwolnienia. Obecnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym do 25 listopada, będzie to 9 miesięcy świadczenia. W międzyczasie zaszłam w ciążę, poród mam na koniec roku 30 grudnia.
  Ogólnie brakuje mi miesiąca do rozwiązania ciąży i co...

 • Pardelcia1

  Dodano 2020-06-17 22:25 przez Pardelcia1

  Zasiłek rehabilitacyjny w trakcie ciąży

  Witam Proszę o informację czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą, która przebywała na zwolnieniu L4, następnie zaszła w ciążę i przeszła przez kontynuację na L4 na podstawie ciąży.
  Nadmienię, że niebawem musi przejść na zasiłek rehabilitacyjny, ponieważ przekroczy w sumie ilość dni ch...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

  Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

  Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania