eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwolnienie po okresie wypowiedzenia a ZUS


2020-04-16 09:08 autor: Pytająca11

4 975 odsłon

Zwolnienie po okresie wypowiedzenia a ZUS

Dzień dobry,

do 31 marca obowiązywał okres wypowiedzenia umowy bez winy pracownika. Od 30 marca przebywam na zwolnieniu do 28.04 ciągiem (równe 30 dni kalendarzowe). Prawdopodobnie 28.04 zwolnienie będzie przedłużone.

Moje pytania:

1. Czy muszę teraz dostarczać do ZUS jakieś druki, jeśli aktualne zwolnienie wysłał pracodawca, bo dwa pierwsze dni zwolnienia objęły okres wypowiedzenia, aby otrzymać zasiłek chorobowy?

2. Jeśli zwolnienie będzie przedłużone od 28.04 gdy już nie mam pracy to czy wtedy muszę coś dostarczyć do ZUS? Czy to zwolnienie musi mieć jakieś adnotacje, czy podawać NIP byłego pracodawcy?

3. Jeśli zwolnienie kończy się 28.04, a kolejne bedzie wystawione 29.04 również na dzień wstecz (czyli od 28.04), to będzie zachowana ciągłość?

4. Jeśli nie będzie kontynuacji zwolnienia, to czy za obecny czas choroby równe 30 dni należy się chorobowe z ZUS?

5. Czy ZUS wynagrodzenie przesyła na konto, które podaje pracodawca, czy trzeba dostarczyć jakieś informacje?

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-04-16 09:35 autor odpowiedzi: Jowita

  Nieobowiązuje Panią okres 30 dni niezdolności do pracy w celu uzyskania zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy powstała jeszcze w trakcie zatrudnienia. Pracodawca przekazuje do ZUS lub do Pani a Pani do ZUS formularz Z-3, Pani jednorazowo Z-10 i do każdego zwolnienia chorobowego wystawionego po ustaniu zatrudnienia ZAS-53. Nie ma znaczenia kiedy zwolnienie będzie wystawione ważne jest żeby pomiędzy okresami orzeczonej niezdolności do pracy nie było nawet dnia przerwy. Po ustaniu zatrudnienia do zwolnienia podaje Pani NIP byłego pracodawcy czyli ostatniego płatnika składek na Pani ubezpieczenie.

  Pytająca11 skomentował/a odpowiedź 2020-04-16 09:37

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie otrzymałam od pracodawcy formularza Z-3 więc myślę, że wysłany został do ZUS. W jakim czasie muszę dostarczyć Z-10?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-04-16 14:08 autor odpowiedzi: Jowita

  Nie ma określonego terminu w jakim należy przekazać wniosek do ZUS celem wypłaty zasiłku, ale jest termin przedawnienia:

  • Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
  • Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
  • Wypłata zasiłku przez ZUS następuje na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie później niż 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MACCIO95

  Dodano 2019-12-13 19:18 przez MACCIO95

  Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy przy przedłużeniu L4 po wygaśnięciu umowy o pracę?

  Witam. W dniach 26 listopada do 12 grudnia przebywałem na zwolnieniu lekarskim. 30 listopada wygasła mi umowa o pracę (wynagrodzenia z powodu niezdolności do pracy do końca umowy pracodawca wypłacił wraz z ostatnią wypłatą), nie została przedłużona. Złożyłem do ZUS elektronicznie wniosek o zasiłek c...

 • Izabela922

  Dodano 2019-08-09 15:52 przez Izabela922

  Ciąża a umowa na czas określony i L4

  Witam, mam umowę na czas określony (okres próbny) od dnia 1.06.2019 r. do 30.08.2019. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży (5. tydz.). Wiem, że przedłużenie umowy do czasu porodu mnie nie dotyczy. W pracy przepracowałam pełne 2 miesiące, z racji tego jaką pracę wykonuję, a pracuję w sk...

 • palinka6

  Dodano 2017-11-23 12:15 przez palinka6

  Zwolnienie z pracy podczas chorobowego

  Witam,bardzo proszę o pomoc. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim w Niemczech. 18.11. podczas pracy naderwałam sobie ścięgna w obu rękach. Niestety lekarz mi nie uznał tego jako wypadek przy pracy, tylko z powodu długotrwałej, ciężkiej pracy. Chirurg wystawił mi zwykłe chorobowe. W pracy obecni...

 • JaKu

  Dodano 2017-11-06 14:48 przez JaKu

  Kontynuacja L4 po wygaśnięciu umowy o pracę

  Witam,przebywam na zwolnieniu lekarskim. Nie dam rady pracować, pierwsze zwonienie miałem do 21 października w ten dzień też wygasła mi umowa o pracę. Kolejne zwolnienie mam od 22 października wysyłane już bezpośrednio do ZUS (e-zwolnienie). W dokumentach, które mam dostarczyć do ZUS (zas-53) są pod...

 • Katarzyna.Nowa

  Dodano 2015-04-28 22:28 przez Katarzyna.Nowa

  Zwolnienie L4 a koniec umowy

  Witam,
  30  czerwca kończy mi się roczna umowa (umowa była podpisana na czas określony). Na połowę 17 czerwca mam zaplanowana operację. Z tego co powiedział lekarz, to po operacji dostanę miesiąc zwolnienia, ale  możliwe, że później trzeba będzie to przedłużyć nawet o dwa miesiące.
  W związku z tym ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania