eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Kiedy mogę iść na L4?


2019-04-23 10:24 autor: ciekawa29

1 671 odsłon

Kiedy mogę iść na L4?

Witam,

dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Umowę podpisałam 18 kwietnia do 1 maja. Nową będę mieć od 2 maja. Do lekarza mam dopiero iść 6 maja. Czy jeśli nie przepracowałam miesiąca, to mogę iść na zwolnienie? Jak to wygląda z wypłaceniem chorobowego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-04-23 18:50 autor odpowiedzi: Jowita

  Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

  1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),

  2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).

  Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

  ciekawa29 skomentował/a odpowiedź 2019-04-24 07:59

  18maja mija miesiac jak bede pracowa miesiac czasu 6 maja mam wyzyte u lekarza jesli wezme l4 to chorobowe do 18 maja nie bede miec placone?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-04-24 11:08 autor odpowiedzi: Jowita

  W przypadku niezdolności do pracy w okresie 30 dni wyczekiwania na zasiłek, będzie to okres usprawiedliwionej nieobecności do pracy bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku. Dopiero od 31 dnia zatrudnienia/ubezpieczenia nabędzie Pani prawo do wynagrodzenia chorobowego.

  ciekawa29 skomentował/a odpowiedź 2019-04-25 07:41

  dziekuje bardzo za odpowiedz. A jesli pracuje przez posrednika to zostanie mi przedluzona umowa na dluzej niz iesiac? przez posrednika w tym zakladzie mozna przepracowac tylko pol roku a po tym czasie zaklad przejmuje pracownika czy w takim przypadku dostane umowe ? umowe bym miala od listopada termin mi wypada na porod pod koniec grudnia

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania