eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Nowa praca i ciąża


2017-10-23 21:58 autor: ami93

3 452 odsłon

Nowa praca i ciąża

Witam,

pracowałam od 1 stycznia 2017 na umowie o prace. Zmieniłam prace i od 2 października 2017 r. miałam nową umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące. Po 2 tygodniach pracy okazało się, że jestem w 5. tygodniu ciąży.

Czy bezproblemowo mogę iść na L4 do końca ciąży? Moja praca nie zapewnia mi warunków bezpiecznych do pracy w ciąży. Czy ZUS będzie wypłacał mi pełno płatne zwolnienie, skoro w nowej pracy pracowałam 2 tygodnie i 1 dzień? Czy pracodawca od razu musi przedłużyć mi umowę? Czy dopiero gdy skończy mi się umowa na okres próbny?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-24 10:01 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

    Witam,
    może Pani iść na zwolnienie lekarskie do dnia porodu - zasiłek chorobowy będzie wypłacany z ZUS-u. Umowa na okres próbny rozwiąże się po 3 miesiącach i później zasiłek będzie wypłacany z ZUS-u.
    Jednym problemem może być przerwa między pierwszym i drugim pracodawcą - jeżeli jest dłuższa niż 30 dni.
    Art. 4 ust. 1  z Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczania społecznego w razie choroby lub macierzyństwa "Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;".

    Piotr Kostrzewa zaktualizował/a odpowiedź 2017-10-24 10:06
    Zgodnie z kodeksem pracy art. 177 § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu - zatem umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-24 18:00 autor odpowiedzi: ami93

    Nie miałam przerwy w pracy . Jedną zakończyłam z dniem 29 września a drugą zawarłam 29 września :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-12-30 17:47 autor odpowiedzi: Jowita

    Skoro nie było przerwy w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) wynoszącej ponad 30 dni nie obowiazuje Pani okres wyczekiwania, a co za tym idzie na zwolnienie chorobowe płatne w "nowej" pracy może Pani przejść w każdym czasie.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sw33tdr3ams

    Dodano 2017-05-12 18:58 przez sw33tdr3ams

    Czy dostanę L4 od pierwszego dnia pracy?

    Witam,od 31 marca do dzisiaj tj. 12 maja pracowałam na umowę zlecenie z dobrowolna składką chorobową. Ponieważ jestem w 9. tygodniu ciąży postanowiłam zatrudnić się w najbliższych dniach u innego pracodawcy (umowę podpiszę 22 maja), będzie to wtedy 11. tydzień ciąży.Idąc pierwszego dnia pracy na L4 ...

  • MariMari

    Dodano 2018-11-02 08:02 przez MariMari

    Zwolnienie L4 z powodu ciąży od razu po przedłużeniu umowy

    Dzień dobry,w sierpniu poszłam do nowej pracy (firma państwowa, jeśli ma to znaczenie). Umowa na czas próbny do 31.10.2018. Została mi przedłużona do końca października 2019. Kilka dni temu (jeszcze na próbnej umowie) okazało się, że jestem w ciąży o czym pracodawcą nie wie. Wobec tego, czy skoro od...

  • zancia3

    Dodano 2018-10-09 19:29 przez zancia3

    Kiedy mogę iść na L4 w ciąży?

    Witam,proszę o pomoc. Od dnia 11.05.2018 do 30.09.2018 pracuję na umowę o pracę. Od 1.10.2018 otrzymałam kontynuację umowy w jednym zakładzie pracy do 30.12.2018 r.Tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie? Wcześniej pracowałam w tym również zakładzie n...

  • dzby

    Dodano 2018-01-19 20:58 przez dzby

    Chorobowe z powodu ciąży a nowa praca

    Witam,na początku grudnia zrezygnowałam z pracy, gdzie byłam na umowie o dzieło (do początku października w tej samej firmie miałam 1/8 etatu), i od 8 stycznia rozpoczęłam pracę na umowę o pracę, jednakże jestem w ciąży i lekarz upiera się żebym poszła na L4. I tu moje pytanie: jak długo muszę praco...

  • Neleczka

    Dodano 2016-10-10 20:33 przez Neleczka

    Umowa o pracę na 3 miesiące a ciąża

    Witam,niedawno zaczęłam pracować w nowej pracy. Na początku dostałam umowę o pracę na okres próbny, która wynosiła miesiąc. Po okresie próbnym otrzymałam umowę o pracę na 3 miesiące, która kończy mi się 31.12.2016.Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 5. tygodniu ciąży. Czy składając L4 ciążowe prac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Zasiłek opiekuńczy. Dla kogo 60, 30 i 14 dni?

    Zasiłek opiekuńczy. Dla kogo 60, 30 i 14 dni?

    Gdy zachoruje ktoś bliski, na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak przepisy ściśle określają, ile dni w roku możemy korzystać z tego świadczenia. Długość zasiłku ...

  • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania