eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 i zasiłek macierzyński a średnia wynagrodzenia


2017-10-19 11:29 autor: mon_gosc3

8 607 odsłon

L4 i zasiłek macierzyński a średnia wynagrodzenia

Witam,

jestem w ciąży, w tym momencie nadal pracuję, ale w końcu będę musiała przejść na L4. Na chwilę obecną otrzymuje wynagrodzenie miesięczne premie uznaniową co miesiąc. Na umowie o pracę jest wpisana ona jako "premia uznaniowa do 12% wynagrodzenia podstawowego".

W późniejszym czasie otrzymałam dwa aneksy, na których była zmiana wysokości podstawy wynagrodzenia z informacją, że pozostałe warunki umowy nie ulegają zmianie. W zakładowym regulaminie pracy jest wpisana informacja o tym, że pracownik może mieć wypłacaną premie w czasie niezdolności do pracy.

Moja kadrowa powiedziała, że w związku z tym do średniej z 12 miesięcy pensja nie będzie brana pod uwagę, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że premia również nie będzie wypłaca. ponieważ obowiązuje zasada, że jest ona nagrodą za coś. Czy w takim przypadku zasiłek w czasie zwolnienia oraz urlopu macierzyńskiego będę miała pomniejszony o comiesięczną premię, którą teraz otrzymuje? 

Czy w związku z aneksami, na których nie ma wzmianki o premii jest ona tylko dobrą wolą, czy nadal widnieje na umowie? Jeszcze jedno pytanie: kto wylicza wysokość zasiłku po upływie 33 dni zwolnienia: ZUS ze składek czy kadrowa i poddaje taką informację do ZUS-u?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-20 18:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Do obliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego , bierze się wynagrodzenie z 12 m-cy poprzedzajacych miesiąc w  którym zostało przedłożone zwolnienie lekarskie. Jeśli wynagrodzenie zostaje podwyższone lub obniżone, do podstawy wynagrodzenia chorobowego wchodzą te miesiace ze zmianą wynagrodzenia. Przy ustalaniu podstawy, nie bierze sie jednak pod uwagę skladników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie ZLA. 
  Jesli zasiłek chorobowy (po 33 dniach ZLA płaconych przez pracodawcę), jest płacony przez ZUS, pracodawca powinien przesłać do ZUS-u druk ZUS Z-3, na podstawie którego bedzie wypłacany zasiłek chorobowy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-20 20:41 autor odpowiedzi: mon_gosc3

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że w takim razie jeżeli będę utrzymywała prawo do premii nie zostanie ona wliczona do średniej pomimo, że nie będę również wypłacana przez pracodawcę?

   Co do zmian w umowie, czy w takim razie nie jest brane pod uwagę całe 12 m-cy a okres od ostatniego podniesienia umowy? Czyli jeżeli dostałam jeden aneks w maju a kolejny otrzymam w styczniu, zwolnienie np. zacznę od lutego to całą podstawę do średniej będzie stanowiło wynagrodzenie na ostatnim aneksie?

  Aleksandra334

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-25 18:32

  Jeśli zachowuje Pani prawo do premii nawet w momencie przebywania na zwolenieniu lekarskim i jest ona stała to jest ona wypłacana. Gdyby była jeszcze brana do średniej wtedy miałaby Pani ją naliczoną podwójnie. Do ustalania podstawy zasiłku są brane pod uwagę wynagrodzenia wszystkie, nawet te zwiekszone. Jeśli miałaby Pani zmiane etatu, to wtedy do podstawy zaisłku brane by były wynagrodzenia od momentu zmiany etatu, niekoniecznie z 12 m-cy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-27 19:29 autor odpowiedzi: mon_gosc3

  A co w sytuacji kiedy premia będzie wypłacana przez pracodawcę przez pierwszy miesiąc a później pracodawca podejmie decyzję o jej nie wypłacaniu ponieważ jest uznaniowa i ma prawo żeby jej nie wypłacać?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mamaaa

  Dodano 2017-07-16 20:16 przez mamaaa

  L4 w ciąży a kwota zasiłku macierzyńskiego

  Dzień dobry,od marca tego roku otrzymałam podwyżkę i moje wynagrodzenie obecnie wynosi 7000 zł brutto, wcześniej wynosiło 6200 zł brutto (dodatkowo otrzymuję roczne premie i spore wypłaty za nadgodziny).Mam chorowite dziecko i średnio co drugi miesiąc spędzam na L4 ok 3 dni. Obecnie jestem w ciąży i...

 • Kola27

  Dodano 2016-05-30 22:10 przez Kola27

  Ile powinno wynieść moje wynagrodzenie chorobowe?

  Witam, moja sprawa dotyczy wynagrodzenia chorobowego. Moje zarobki składają się z podstawy oraz premii sprzedażowej. W 2015 roku byłam na zwolnieniu od początku listopada do połowy stycznia 2016, gdzie moje wynagrodzenie chorobowe było naliczane z podstawy oraz premii sprzedażowej.W 2016 roku w styc...

 • BlueMadamme

  Dodano 2015-04-02 11:14 przez BlueMadamme

  Czy premia wlicza się do podstawy zasiłku macierzyńskiego?

  W moim zakładzie pracy wynagrodzenie składa się z kwoty podstawowej oraz indywidualnej premii uznaniowej uzależnionej od uzyskanych wyników pracownika (premia handlowa).
  Moje zwolnienie lekarskie obowiązuje od dnia 10.07.2014. Zatrudnionych obowiązuje regulamin wynagradzania. Do dnia 30.06.2014 zatr...

 • Tosiasamosia

  Dodano 2017-12-24 10:54 przez Tosiasamosia

  L4 w ciąży. Dlaczego mam tak niski zasiłek?

  Witam,od 28 września jestem na zwolnieniu lekarskim. Moje miesięczne wynagrodzenie nie jest stałe (podstawa plus premia). Nigdy nie dostałam mniej jak 3,5 tys. zł (maks. 6,5 tys. zł) na rękę. Grudniowe wynagrodzenie, jakie otrzymałam na konto to 2 tys. zł.Skąd taka kwota?

 • Iza0713

  Dodano 2017-08-21 11:44 przez Iza0713

  Składniki podstawy zasiłku chorobowego

  Zmieniałam stanowisko pracy w tej samej firmie. Przed zmianą moja pensja składała się z podstawy i premii, które wypracowałam (sprzedaż, efektywność itd). Po zmianie stanowiska było podobnie, podstawa, premia za wypracowane wyniki.
  Premia wypłacana jest z 2-miesięcznym opóźnieniem, więc bym nie dost...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

 • Po co się tworzy system premiowania?

  Po co się tworzy system premiowania?

  Systemy premiowania to narzędzie elastycznego wynagradzania pracowników. Według Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2016 pracownicy otrzymują przeciętnie 16% premii. Dlaczego pracodawcy decydują się na wprowadzenie takiego narzędzia? Po co ...

 • Czy premie są wliczane do wynagrodzenia za czas urlopu?

  Czy premie są wliczane do wynagrodzenia za czas urlopu?

  Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje wynagrodzenie. Przy ustalaniu jego podstawy uwzględnia się różne elementy, takie jak premie czy nagrody. Jednak nie wszystkie z nich wchodzą w skład ...

 • Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

  Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

  Pracodawcy zatrudniający pracowników na niektórych stanowiskach, zobowiązani są do zapewnienia im odpowiedniej odzieży roboczej. Przepisy prawa pracy dopuszczają jednak możliwość używania przez pracowników własnej odzieży roboczej. W ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania