eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Narzeczona w szpitalu, a mamy dziecko. Jaki urlop czy zwolnienie?


2017-10-13 13:24 autor: shifu01

2 188 odsłon

Narzeczona w szpitalu, a mamy dziecko. Jaki urlop czy zwolnienie?

Razem z narzeczoną mamy dziecko. Emilek ma niecałe 3 tygodnie. W dniu dzisiejszym matka dziecka trafiła do szpitala na minimum tydzień. Jak formalnie załatwić z pracodawcą zwolnienie lub urlop na opiekę nad dzieckiem?

Matka dziecka jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Ja mam umowę o pracę. Chodzi mi o to czy mam wziąć urlop ojcowski, zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem czy matką dziecka, czy urlop okolicznościowy na opiekę nad dzieckiem?

Pytanie zaktualizowano 2017-10-13 13:25

Lub inne możliwości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-13 19:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przysługuje Panu opieka nad dzieckiem. Szpital powinien Panu wystawić ZLA z informacją od kiedy żona przebywa w szpitalu i wraz z drukiem Zus Z-15 składa Pan do swojego pracodawcy. Może Pan także skorzystać z 2 dni urlopu z art.188KP, lub z urlopu wypoczynkowego.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-13 20:55 autor odpowiedzi: shifu01

  Jeśli to nie jest jeszcze moja żona tylko narzeczona to też mam prawo do opieki? Opieka nad nią czy dzieckiem? Lekarz rodzinna wystawiła mi zwolnienie na opiekę nad dzieckiem ale powiedziała że ZUS może tego nie uznać i nie wypłacić pieniędzy za zwolnienie gdyż matka dziecka jest na macierzyńskim z UP. Czy to prawda?

  Aleksandra334

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-13 21:08

  Nie ma tutaj znaczenia czy jesteście Państwo małżenstwem, a fakt że jest Pan ojcem dziecka, oraz to że matka jest na urlopie macierzyńskim. Takie "zwolnienie"- zaświadczenie na zwykłym druku, powinien wystawić lekarz prowadzący w szpitalu,co bedzie poświadczeniem że matka dziecka nie jest w stanie sama sprawować opieki nad dzieckiem. Opiekował się Pan bedzie dzieckiem, matka dziecka pozostająca w szpitalu ma opiekę, dlatego ZLA na dziecko. W przypadku dziecka do 2 lat, dopuszczalna jest sytuacja, że pomimo iż dziecko ma zapewniona opiekę może w tym czasie inny opiekun np. ojciec skorzystac z opieki na dziecko.

  Aleksandra334

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-13 21:13

  Takie zaświadczenie ze szpitala powinno zawierać informacje: imię i nazwisko osoby stale opiekujące się dzieckiem - matki dziecka; okres i przyczyne sprawowania opieki nad dzieckiem ; imię i nazwisko dziecka nad którym bedzie sprawowana opieka, pieczatka i podpis wystawiającego zaswiadczenie (dobrze by było miec także pieczątkę ogólną szpitala). Do tego dołacza Pan ZUS Z-15 u swojego pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-13 21:56 autor odpowiedzi: shifu01

  Dziękuję ślicznie za pomoc. Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Przyszlamama25

  Dodano 2021-04-26 15:51 przez Przyszlamama25

  Opieka nad dzieckiem w czasie choroby jednego rodzica

  Witam serdecznie, siedzę w domu z dzieckiem (2,5 lat). Dziecko posiada grupę niepełnosprawności i z tego powodu z Ośrodka Pomocy Społecznej mam przyznane świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem.
  W maju będę mieć operację usunięcia woreczka żółcioweg...

 • JolaM1986

  Dodano 2021-11-10 10:47 przez JolaM1986

  Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

  Dzień dobry. Od wt do pt dostałam zwolnienie lekarskie na dziecko. Czy będzie należała mi się wypłata zasiłku, jeśli mąż w tym czasie pracował cały tydzień (od pon do pt) na nocną zmianę a ja we wtorek  pracowałam w godz. 11.30, a od środy do pt na 6.30-11.30.

 • Suuzzii7

  Dodano 2017-03-29 09:47 przez Suuzzii7

  Zwolnienie lekarskie w ciąży, a urlop wychowawczy

  Gdybym zaszła w ciążę na urlopie wychowawczym, muszę powrócić do pracy choćby na jeden dzień i wręczyć zwolnienie lekarskie, by uzyskać zasiłek chorobowy.Czy tym jednym dniem może być urlop na dziecko lub zaległy urlop? Chodzi mi o urlop, którego pracodawca nie może mi odmówić.

 • pateryzanka

  Dodano 2016-05-16 07:46 przez pateryzanka

  Urlop wypoczynkowy i 2 dni opieki po rodzicielskim, a L4 obejmujące weekendy i święta

  15.02.2016 był ostatni dzień mojego urlopu rodzicielskiego. Od 16.02 do 16.05 odbywałam zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, a 17-18.05 to 2 dni opieki na dziecko zdrowe.
  W trakcie trwania urlopu wypoczynkowego trafiły mi się 3 zwolnienia lekarskie z powodu mojej choroby za okresy:
  18-22.04.2016
  02...

 • ab

  Dodano 2014-11-05 09:49 przez ab

  Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim

  Witam serdecznie,16.12.2014 kończy mi się urlop macierzyński i z uwagi na fakt, iż dziecko jest od marca 2014 rehabilitowane zwracam się z zapytaniem, czy mogę po urlopie macierzyńskim iść na zwolnienie na dziecko? Czy jeżeli będzie taka konieczność, to iść po L4 na urlop wychowawczy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dzień Ojca na urlopie macierzyńskim. To jest trendy

  Dzień Ojca na urlopie macierzyńskim. To jest trendy

  Dziś Dzień Ojca, który - jak pisze ZUS - nie jest już tylko świętem z nazwy. Z roku na rok grono tatusiów, którzy decydują zostać w domu i zaopiekować się swoją latoroślą, jest coraz większe. Widać to w statystykach Zakładu, który ...

 • Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolowana jest przez ZUS, ale także przez pracodawcę, jeśli zatrudnia ponad 20 osób. Czy ZUS zapowiada wizytę kontrolera? Co zrobić gdy w trakcie tej wizyty nie było nas w domu?

 • Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wydał 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Co kontroluje ...

 • e-ZLA: podaj aktualny adres

  e-ZLA: podaj aktualny adres

  Gdy zachorujemy i lekarz wystawia nam e-ZLA, musimy pamiętać o podaniu aktualnego adresu zamieszkania. Jeśli w okresie zwolnienia zmienimy miejsce swojego pobytu, mamy 3 dni na poinformowanie o tym fakcie pracodawcy i ZUS.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania