eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Przerwanie wychowawczego w celu pójścia na zwolnienie


2017-04-04 23:15 autor: Asiak

1 721 odsłon

Przerwanie wychowawczego w celu pójścia na zwolnienie

Dzień dobry,

jak wygląda sprawa z zajściem w ciążę na urlopie wychowawczym? Mianowicie, obecnie jestem na urlopie wychowawczym do 31.09.2017 r., ponieważ wtedy kończy mi się umowa o pracę. Chciałabym zajść w drugą ciążę do czerwca, bo wiem, że zakład pracy ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu tylko wtedy, jeżeli na dzień zakończenia umowy będę co najmniej w 12. tygodniu ciąży, tak?

Wiem też ze muszę złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z wyprzedzeniem, poinformowano mnie, że w przypadku jeżeli będę w ciąży nie muszę robić badań dopuszczających do pracy.

Moje pytanie brzmi: jeżeli złożę wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i powiem otwarcie w kadrach, że jestem w ciąży, to czy wtedy pracodawca może nie przywrócić mnie do pracy? Przecież otwarcie wiadomo, że chodzi mi wyłącznie o zasiłek chorobowy? Słyszałam też że L4 mogę podać pierwszego dnia pracy, ale przecież żeby doszło do tego pierwszego dnia pracy, to muszę mieć aktualne badania lekarskie, których nie przejdę będąc w ciąży, więc kiedy w końcu mogę podać to L4, bo nie bardzo rozumiem? Czy muszę przepracować chociażby jeden dzień żeby zasiłek chorobowy się należał?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-04-05 06:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zwolnienie może Pani dać lub dostarczyć w jakiś inny sposób  pierwszego dnia powrotu do pracy. Nie trzeba robić badań. Pracodawca nie może odmówić Pani powrotu. Nie rozumiem czego Pani nie rozumie w pojęciu -pierwszy dzień powrotu do pracy?. Kończy się urlop, więc następny dzień jest tym pierwszym, w którym Pani idzie do roboty. Nie podejmuje Pani pracy, tylko daje zwolnienie od tego dnia.

  Asiak skomentował/a odpowiedź 2017-04-05 13:47

  Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź, chciałabym się tylko upewnić,czy muszę przepracować chociażby jeden dzień, by móc dac L4,czy nie?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 33225566

  Dodano 2023-01-17 13:08 przez 33225566

  Urlop wychowawczy

  Witam, jestem na urlopie wychowawczym do połowy marca tego roku. Jest to pierwszy rok tego urlopu. Jednak jestem w ciąży i nie wiem jak mam przejść na L4, ponieważ mój pracodawca jest dość bardzo specyficzny.
  To jest moja czwarta ciąża i o powrocie do pracy nie ma mowy, ponieważ mieszkamy sami, rodz...

 • Ona1231

  Dodano 2017-03-31 08:07 przez Ona1231

  Urlop wychowawczy a druga ciąża

  Dzień dobry.  Po macierzyńskim wykorzystałam urlop wypoczynkowy. Teraz przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę przerwać ten urlop L4 i będę miała płatne chorobowe i macierzyński po urodzeniu dziecka?  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • magdziocha

  Dodano 2017-01-30 17:12 przez magdziocha

  Wychowawczy i L4. Co zrobić żeby otrzymać chorobowe?

  Witam,jestem na urlopie wychowawczym. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy żeby otrzymać chorobowe muszę wrócić do pracy przynajmniej na dzień? Czy wystarczy, że poinformuję personalny o zakończeniu wychowawczego i podaniu L4? Prawdę mówiąc nie mam ochoty pokazywać się w pracy tylko wolałabym za...

 • Ada 22222

  Dodano 2017-01-14 14:56 przez Ada 22222

  Czy mogę przejść na zwolnienie podczas urlopu wychowawczego?

  Przebywam na urlopie wychowawczym do 20 stycznia. W tym dniu kończy mi się umowa o pracę, a szef na pewno mi jej nie przedłuży. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (to jest bardzo wczesny etap - 5. tydzień). Mam wskazania do leżenia.Czy mogę przejść na zwolnienie lekarskie? Najpierw muszę wystosować...

 • Koziczka1981

  Dodano 2017-05-04 14:21 przez Koziczka1981

  Ciąża a wychowawczy. Czy z urlopu mogę iść od razu na L4?

  Witam,mam umowę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do października 2017. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Co muszę teraz zrobić? Czy muszę przerwać wychowawczy i na 30 dni wrócić do pracy żeby otrzymać wynagrodzenie, czy mogę w pierwszym dniu powrotu do pracy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania