eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 w ciąży a koniec umowy na czas określony


2017-01-01 12:17 autor: Tomek_1988

13 393 odsłon

L4 w ciąży a koniec umowy na czas określony

Witam,

moja żona jest w 4. miesiącu ciąży i wczoraj skonczyła się jej umowa o pracę. Tydzień wcześniej żona dostarczyła L4 na miesiąc i zaświadczenie, że jest we wczesnej ciąży. Mam kilka pytań związanych z tą sytuacją:
 
1). Czy pracodawca musi przedłużyć żonie umowę ze względu na ciążę?
2). Czy przysługuje żonie świadczenie L4 do dnia porodu?
3). Czy żonie przysługuje zasiłek macierzyński?
4). Czy po porodzie gdyby pracodawca nie przedłużył umowy o pracę, żona będzie posiadać ubezpieczenie zdrowotne?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-01-02 08:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Umowa powinna byc przedłużona do porodu. Na zwolnieniu również żona może być do czasu urodzenia dziecka. Po porodzie zona dostanie zasiłek macierzyński. Do czasu zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego żona będzie ubezpieczona.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-02 08:24 autor odpowiedzi: Tomek_1988

    Przepraszam jest w 4 tygodniu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-02 08:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No to cofam wyszystkie odpowiedzi. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowę. Na zwolnieniu zona może być do porodu, ale po porodzie nie dostanie zasiłku macierzyńskiego. Po porodzie powinien Pan zgłosić zonę do ubezpieczenia lub powinna zarejestrować się w PUP.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-07-19 09:31 autor odpowiedzi: Jowita

    4) Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu:

    a) posiadające obywatelstwo polskie lub,

    b) które uzyskały w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ewela_1985

    Dodano 2016-07-05 10:32 przez Ewela_1985

    Koniec umowy a L4 w czasie ciąży

    Dzień dobry,w lutym 2017 roku kończy mi się umowa o pracę. Obecnie staramy się z mężem o dziecko. Jeśli w lutym 2017 roku będę na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży, to czy umowa przedłuży mi się automatycznie do dnia porodu? Czy po porodzie będę dostawała zasiłek macierzyński z ZUS-u? Jeśli tak, ...

  • darin

    Dodano 2016-06-24 20:31 przez darin

    Zasiłek chorobowy i macierzyński a przedłużenie umowy do dnia porodu

    Witam,mam umowę o pracę na 1/4 etatu, umowa kończy mi się za miesiąc. Zaszłam w ciążę i pracodawca powiedział, że przedłuży mi umowę na pełny etat. Moje pytanie brzmi: kiedy po otrzymaniu nowej umowy mogę iść na chorobowe aby dostać zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński? Czy kwota zasiłku chorobo...

  • Kasiar111

    Dodano 2017-07-03 19:16 przez Kasiar111

    Ciąża a koniec umowy na czas określony

    Witam,jestem w 5. tygodniu ciąży. Umowa kończy mi się 10 października. Kiedy mam iść na zwolnienie lekarskie by została mi przedłużona umowa do czasu porodu by otrzymać 100 % wynagrodzenia i po porodzie skorzystać z macierzyńskiego ?

  • mala001

    Dodano 2016-11-28 22:26 przez mala001

    Umowa na czas określony i ciąża. Ile muszę pracować żeby dostać L4 i macierzyński?

    Witam,jestem obecnie w 4. miesiącu ciąży. Obecnie jestem na stażu, który mi się kończy. Pracodawca chce podpisać ze mną umowe od nowego roku na 3 miesiące.Ile muszę przepracować aby iść na L4 i czy mogę ciągnąć L4 do porodu? Czy zostanie przedłużona wtedy umowa z dniem porodu i czy będzie należał mi...

  • mag..

    Dodano 2016-11-16 22:57 przez mag..

    Ciąża w nowej pracy po długiej przerwie

    Witam,
    mam pytanko, mianowicie: pracuję miesiąc w firmie i jak się okazało jestem w 6. tygodniu ciąży. Umowę mam na 3 miesiące okres próbny, wcześniej miałam 3-letnią przerwę w pracy, gdyż też zaszłam w ciążę i poprzedni pracodawca rozwiązał ze mną umowę zaraz po urodzeniu. Zajmowałam się wychowani...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

    Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

    Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

  • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

    Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

  • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

    Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

    Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania