eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża i zasiłki a umowa zlecenie


2016-06-23 18:31 autor: PMagda

1 231 odsłon

Ciąża i zasiłki a umowa zlecenie

Witam,

jestem obecnie w ciąży. Pracuję na umowę zlecenie od stycznia, umowa na czas nieokreślony, odprowadzane mam wszystkie składki.

Zastanawiam się czy bedą mi przysługiwały wszytske świadczenia, tj. ewentualny zasiłek chorobowy i macierzyński? I czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zostać zwolniona?

Dziękuję za odpowiedzi :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-23 21:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie należy łączyć umowy zlecenia z umową o pracę, i przywilejów z nimi związanych. W przypadku zlecenia nie obowiązują przepisy K.p. tylko Kodeksu cywilnego. W myśl tego, zleceniobiorca nie jest pracownikiem. Jeżeli opłaca Pani dobrowolną składkę chorobową to będzie Pani miała prawo do zasiłku chorobowego i ewentualnie macierzyńskiego, o ile urodzi Pani w czasie trwania ubezpieczenia ( umowy). Istota tych umów polega na tym, że jeżeli Pani zachoruje lub z innych względów nie zrealizuje umowy, zleceniodawca może umowę rozwiązać. W tym przypadku nie mają zastosowania przepisy K.p. dotyczące kobiet w ciązy.

  PMagda skomentował/a odpowiedź 2016-06-24 15:30

  Czyli to znaczy, że mając umowe zlecenie (nawet na czas nieokreślony), mogę zostać "zwolniona" nawet przebywając na zwolnieniu lekarskim ??

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sandrola

  Dodano 2021-03-03 10:37 przez sandrola

  Kolejna ciąża na urlopie wypoczynkowym

  Witam. Zakończyłam urlop macierzyński. Po nim wykorzystałam 3 miesiące urlopu wychowawczego. Obecnie jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym, który nastąpił od razu po zakończeniu urlopu wychowawczego.
  Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy i dostarczyć pracodawcy L4 na drugą ciążę? Czy zasiłek z tyt...

 • konto usunięte

  Dodano 2020-06-29 19:20 przez konto usunięte

  Nowa umowa a L4

  Witam, pracowałam w firmie prawie dwa lata jednak została rozwiązana z powodów. Byłam miesiąc zarejestrowana jako bezrobotna po czym wróciłam do firmy na tych samych warunkach, czyli umowa o prace na czas nieokreślony i po dwóch miesiącach dowiedziałam się że jestem w ciąży i poszłam na zwolnienie.
  ...

 • smerfetka716

  Dodano 2017-09-29 17:52 przez smerfetka716

  Praca na pół etatu i równoczesna umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

  Pracuję na pół etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony i zarabiam 1700 zł netto, równocześnie pracuję na umowie zlecenie, gdzie osiągam zarobki wynoszące ok. 1200 zł netto i dobrowolnie odkładam składkę chorobową. Czy w związku z tym, w sytuacji zajścia w ciążę i zwolnienia lekarskiego przysługu...

 • Bezradna90

  Dodano 2016-02-04 03:59 przez Bezradna90

  Ciąża podczas urlopu wychowawczego – skomplikowany przypadek

  Jestem na urlopie wychowawczym do 4 marca 2016 r. Posiadam umowę na czas nieokreślony w spółce. Na chwilę obecną jestem też w 18. tygodniu ciąży. Problem tkwi w tym, że mój pracodawca twierdzi, że firma nie istnieje od czerwca 2015 a później, że została sprzedana. W KRS firma widnieje nadal. Byłam p...

 • Martynika13

  Dodano 2016-06-16 15:56 przez Martynika13

  Wypowiedzenie umowy o pracę, ciąża i działalność gospodarcza

  Dzień  dobry, proszę o pomoc i radę. Mam dość skomplikowaną sytuację: - 31 maja złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (z miesiącem wypowiedzenia, więc pracuję do końca tego miesiąca) i podjęłam decyzję o założeniu własnej jednoosobowej działalności gospodarczej od 1 lipca 2016 r....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania