eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wypowiedzenie umowy o pracę, ciąża i działalność gospodarcza


2016-06-16 15:56 autor: Martynika13

1 228 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę, ciąża i działalność gospodarcza

Dzień  dobry,

proszę o pomoc i radę. Mam dość skomplikowaną sytuację:

- 31 maja złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (z miesiącem wypowiedzenia, więc pracuję do końca tego miesiąca) i podjęłam decyzję o założeniu własnej jednoosobowej działalności gospodarczej od 1 lipca 2016 r.

W międzyczasie dowiedziałam się, że od początku maja jestem w ciąży.

Wolałabym nie wracać do swojego pracodawcy (mimo, że teoretycvznie mam do tego prawo), ponieważ moje dotychczasowe wynagrodzenie (łącznie 3500 zł netto) rozliczane jest w dwóch częściach:

- umowa o pracę na najniższą krajową
- umowa o dzieło z drugą firmą tego samego właściciela.

Obawiam się o wypłacalność tej drugiej części w czasie urlopu macierzyńskiego lub zwolnienia.

Czy zakładając teraz działalność mam szansę na sensowne świadczenia w ciąży?
Co powinnam zrobić, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i dostęp do opieki medycznej? W jaki sposób byłby w sytuacji przejścia na działalność obliczany mój zasiłek macierzyński?

Dodam, uprzedzając oskarżenia o kombinowanie, że mam już zlecenia na lipiec i moja własna firma faktycznie by funkcjonowała, tak długo jak będę w stanie pracować. 

Muszę podjąć decyzję w ciągu dwóch najbliższych dni, żeby nie stracić prawa do ewentualnego powrotu na swój skoromny, kombinowany etat. Próbowałam znaleźć informacje na ten temat na własną rękę, ale nie spotkałam się z opisem podobnej sytuacji.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-16 20:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasiłek chorobowy oraz macierzyński będzie uzalezniony od składki chorobowej, która powiązana jest ze składką społeczną. Im wiecej PAni zadeklaruje i zapłaci tym większy będzie zasiłek.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • paulomontoya

  Dodano 2016-05-24 19:27 przez paulomontoya

  Czy dostanę 1000 zł na dziecko?

  Witam,jestem zatrudniona na umowie 1/8 etatu na czas nieokreślony. Jestem w ciąży. Czy skorzystam z zasiłku macierzyńskiego i czy dostanę 1000 zł przez pierwszy rok życia dziecka?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-26 11:50 przez konto usunięte

  Etat i własna działalność. Jak obliczyć zasiłek chorobowy i macierzyński?

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o informację co w danym przypadku należy się kobiecie ciężarnej.
  1. Jest pracownikiem na etacie na najniższą krajową (1750 brutto) czas nieokreślony prowadzi własna działalność gospodarczą. Czy w ramach prowadzonej działalności może dobrowolnie odprowadzać wyższe skła...

 • blue7420

  Dodano 2017-03-31 09:43 przez blue7420

  Umowa na czas określony a ciąża.

  Witam,
  Pracuję w małej firmie na umowę o pracę. Moja pierwsza umowa była na okres próbny od kwietnia do lipca 2016. Kolejną umowę otrzymałam na rok tj. od lipca 2016 do 18 lipca 2017 roku. 
  Obecnie jestem w ok. 4 tygodniu ciąży. Wiem, że pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu. Wi...

 • kasiulka139

  Dodano 2016-08-14 20:53 przez kasiulka139

  Umowa na czas określony i ciąża. Co dostanę potem?

  Jestem zatrudniona na umowę na czas określony do grudnia 2016 r. Obecnie jestem w 10. tygodniu ciąży. Rozumiem, że umowa zostanie przedłużona do czasu porodu i jeśli pójdę na zwolnienie do to tego czasu będę otrzymywać świadczenie z ZUS. Mam pytanie, co nastąpi później? Czy zostanę bez jakichkolwiek...

 • zosia0000

  Dodano 2016-04-12 23:00 przez zosia0000

  Dwa etaty, w tym jeden nowy. Jakie dostanę zasiłki?

  Dzień dobry, od 2009 roku pracuję na etacie w firmie na umowę na czas nieokreślony w kwocie 2700 zł brutto. W chwili obecnej podjęłam pracę w drugiej firmie na umowie na czas nieokreślony w kwocie 5000 zł brutto. Jestem w 7. tygodniu ciąży i na razie zamierzam pracować dotąd aż będę mogła.  Pytanie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku

  Działalność nierejestrowana - wyższy limit przychodu w 2024 roku

  Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75% płacy minimalnej. W 2024 roku limit ten zwiększy się dwa razy.

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Umowa o pracę czy B2B?

  Umowa o pracę czy B2B?

  Serwis kariery LiveCareer Polska zapytał Polaków, która forma zatrudnienia - umowa o pracę czy B2B - jest ich zdaniem korzystniejsza. Zdecydowana większość - 89% badanych - woli pracować na etacie. Dlaczego? Oto wyniki badania.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania