eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ochronka przed zwolnieniem przez pracodawcę po 182 dniach L4


2016-06-16 08:26 autor: malgorze

1 373 odsłon

Ochronka przed zwolnieniem przez pracodawcę po 182 dniach L4

Witam,

chciałabym dowiedzieć się, czy po przebytych 182 dniach na L4 (choroba przewlekła) po powrocie do pracy jestem pod jakąś ochroną przed zwolnieniem? Czy pracodawca może mnie zwolnić (umowa czas nieokreślony, pracuję już parę lat w tej firmie)?

Interesuje mnie również rozwiązanie tego typu, że zaszłabym w ciążę przed końcem tych 182 dni lub zaraz po powrocie do pracy. Czy wystarczy przerwa np. weekendowa w zwolnieniu i zaczynam nowe zwolnienie, które trwa do końca ciąży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-16 10:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po zwolnieniu nie jest już Pani chroniona. Jeżeli zaś będzie Pani w ciązy to szef nie będzie mógł Panią zwolnić.

    malgorze skomentował/a odpowiedź 2016-06-16 11:56

    nie czyta Pan dokładnie... "Interesuje mnie również rozwiązanie gdybym zaszła w ciąże przed końcem tych 182 dni lub zaraz po powrocie do pracy- czy wystarczy przerwa np. weekendowa w zwolnieniu i zaczynam nowe zwolnienie, które trwa do końca ciąży?"

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • weroni

    Dodano 2022-06-10 11:55 przez weroni

    Zwolnienie pracownika po 193 dniach chorobowego, a kolejne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży

    Witam. Mam pytanie co w sytuacji gdy pracownik przebywał na L4 od 29 październik 2021 do 11 maj 2022r, po czym  na 1 dzień bierze urlop wypoczynkowy, a kolejnego dnia znów zwolnienie lekarskie, tym razem ciążowe. Czy takiego pracownika można zwolnić?

  • motylek1965

    Dodano 2014-10-06 12:28 przez motylek1965

    Czy szef może mnie zwolnić na chorobowym?

    Witam,
    od 2 lat pracuję u niemieckiego pracodawcy. Mam umowę na czas nieokreślony. W sierpniu pojechałem na urlop do domu i rozchorowałem się. Jestem już 6 tygodni na chorobowym i dostałem dalsze chorobowe, które będzie mi wypłacać AOK.
    Będąc na chorobowym mój pracodawca, oświadczył mi że mnie zwoln...

  • karkmi

    Dodano 2015-09-02 23:47 przez karkmi

    Zwolnienie na 182 dni

    Mam pytanie. Wykorzystałam 90 dni ciągłego zwolnienia od psychiatry. Następnie trafiłam do szpitala z racji ciąży, która zakończyła się niestety zatrzymaniem rozwoju dzidziusia, miałam zabieg i kolejne zwolnienie na miesiąc - 2 tygodnie ze szpitala oraz 2 tygodnie od ginekologa do piątku. Nie czuję ...

  • xpaulax1

    Dodano 2014-09-05 07:06 przez xpaulax1

    Zwolnienie bez wypowiedzenia

    Jestem 189 dni na zwolnieniu (moja choroba i opieka na dziecko). Czy po stawieniu się w pracy mogę zostać zwolniona bez wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia? zatrudniona jetem 3,5 roku na czas nieokreślony.
    Czy lepiej będzie mi samej złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzen...

  • annsoc90

    Dodano 2016-11-06 20:55 przez annsoc90

    Koniec płatnego wychowawczego a druga ciąża

    Skończył mi się urlop wychowawczy płatny 4.11.2016 i od 5.11.2016 jestem na zwolnieniu. Termin porodu mam na 3.01.2017. Czy w tej sytuacji szef może mnie zwolnić, czy nie? Umowę mam na czas nieokreślony.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

  • Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

    Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z ...

  • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

  • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania