eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej


2016-05-26 00:59 autor: Morgiana

7 801 odsłon

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Dzień dobry,

pracuję na umowę o pracę z mieszanym systemem wynagradzania, składającym się z podstawy i prowizji. Otrzymałam ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, który został wliczony do wynagrodzenia, plus wyrównanie do najniższej krajowej.

I stąd pytanie: czy ten ekwiwalent powinien zostać doliczony dodatkowo do najniższej krajowej, czy może być częścią wyrównania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-05-28 21:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No i tutaj mamy klasyczny problem naliczania pensji z uwzględnieniem zmiennych i stałych składników wynagrodzenia. A powinno być tak, że na poziomie mimnimalnym powinna być ustalona płaca zasadnicza a nie minimalne wynagrodzenie. Teoretycznie, jeżeli jest to stały składnik wynagrodzenia to może być wliczony.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-28 21:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie może
    ekwiwalent za pranie odzieży nie jest wynagrodzeniem
    wynika to wprost z objaśnień do druków Z-03 i Z-06 GUS

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-28 21:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak, ma Pan rację, jeżeli jest to ujęte w regulaminie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-28 23:50 autor odpowiedzi: Jowita

    Ustalając ustawowe minimalne wynagrodzenie, uwzględnia się przysługujące składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które GUS zaliczył do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 4 ustawy z 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

    Zgodnie z „Załącznikiem do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń” opracowanym przez GUS do wynagrodzeń osobowych nie zaliczamy ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.

    Z kolei w § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MPiPS z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe mówi, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie stanowi przychód jakim jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. 

    seba7575 skomentował/a odpowiedź 2017-11-28 14:11

    czy moze wliczyc ekwiwalent w wynagrodzenie brutto cze nie ???

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-21 22:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wszytsto się zgadza o ile pracodawca nie wliczy tego jako ryczałt do wynagrodzenia- wiem nie powinien.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-11-28 14:10 autor odpowiedzi: seba7575

    czy moze wliczyc w kwote brutto  wynagrodzenia ekwiwalent za odziez w ktorej pracuje??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

    Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

    Pracodawcy zatrudniający pracowników na niektórych stanowiskach, zobowiązani są do zapewnienia im odpowiedniej odzieży roboczej. Przepisy prawa pracy dopuszczają jednak możliwość używania przez pracowników własnej odzieży roboczej. W ...

  • Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w podatku dochodowym

    Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w podatku dochodowym

    Jak wynika z przepisów prawa pracy, do obowiązków pracodawcy należy nie tylko nieodpłatne dostarczenie pracownikowi odzieży oraz obuwia roboczego, ale również zapewnienie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwości ...

  • Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a składki ZUS i podatek

    Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a składki ZUS i podatek

    Do istotnych obowiązków pracodawcy należy m.in. dostarczanie pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego określone normy. Ponadto podmioty zatrudniające powinny zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej ...

  • Dodatek za pranie odzieży a podstawa zasiłku chorobowego

    Dodatek za pranie odzieży a podstawa zasiłku chorobowego

    Jeżeli od ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej nie są odprowadzane składki, w tym składka na ubezpieczenie chorobowe, wówczas jego wartość nie będzie wchodzić do podstawy zasiłku. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy obowiązek ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania