eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa o pracę i umowa zlecenie a L4 w ciąży


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-04-21 11:05 autor: osa87

6 353 odsłon

Umowa o pracę i umowa zlecenie a L4 w ciąży

Witam,

mam pytanie odnośnie mojej umowy o pracę. Pracuję, w firmie która posiada klika placówek, kilka z nich jest pod inną nazwą firmy. Mimo, że kieruję nią ten sam zarząd, w zależności na jakiej placówce w danym dniu pracuję, zostaje mi wypłacane wynagrodzenie od danej firmy.

Umowę o pracę na czas określony 2 lat mam w firmie nr 1, pracuje już w niej od 2 lat, od stycznia dostałam umowę na czas 2 lat, czyli do końca grudnia 2017, dodatkowo podwyżkę, natomiast w firmie nr 2 jestem na umowie zlecenie.

Dajmy na to, że przez np. 4 dni w miesiącu jestem na placówce w firmie nr 2, to na te dni podpisuje urlop bezpłatny w firmie z nr 1, gdzie mam umowę na czas określony, natomiast w firmie nr 2 podpisuję na te dni umowę zlecenie.

Stąd moje pytanie odnośnie L4 ciążowego. Chciałabym iść teraz na L4 w ciąży. Czy średnia z ostatniego roku będzie liczona mi z z tych dwóch firm, czy tylko z firmy, w której jestem zatrudniona na umowę o pracę na okres 2 lat?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-21 11:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

  nie, żeby przysługiwał zasiłek chorobowy, umowa zlecenia musi trwać w dalszym ciągu i przede wszystkim musi być potrącana składka na ubezpieczenie chorobowe. mało prawdopodobne aby przy umowie na kilka dni taka składka była potrącana

  osa87 skomentował/a odpowiedź 2016-04-21 11:25

  czyli jezeli na umowe o prace w firmie nr jeden mam przykladowo 2100zl netoo, a przelewy z ostatnich 12miesiecy z tej firmy byly nizsze poniewaz odtracana jest kwota dni przepracowanych w firmie nr 2, to srednia nie liczy sie z kwoty wypisanej na umowie, tylko z kwoty przelanej mi na konto, zgadza sie? nie liczac oczywiscie drugiego przelewu z umowy zlecenie z firmy nr 2- bo to sie nie bedzie wliczac?

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-21 11:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

  te dwie firmy to dwaj różni pracodawcy ?
  Z umowy zlecenia jest potrącana składka na ubezpieczenie chorobowe ? Po drugie jak pójdzie Pani na zwolnienie lekraskie - umowa zlecenia nie będzie trwała a więc wypłacone z niej wynagrodzenie nie będzie stanowić podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego.
  Z umowy o pracę ma Pani tylko stałe wynagrodzenie ? jakieś inne zmienne składniki ?

  osa87 skomentował/a odpowiedź 2016-04-21 12:01

  w firmie w ktorej mam umowe o prace na umowie mam kwote stałą, ktora netoo wynosi ok 2100 zł, do tego dochodza premie np okolo 300zł. Ale pensja co miesiac nie wynosci tej kwoty z umowy bo zawsze ise zdarzy tak ze w przeciagu miesiaca ide na kilka dni na placowke ktora prowadzi firma o drugiej nazwie, czyli na te dni keidy ide do drugiej firmy pracowac, w tamtej firmie podpisuje urlop bezplatny na te dni, a za te dni na umowie zlecenie dostaje osobny przelew np 400 zl za 4 dni, natomiast przelew od firmy w ktorej mam umowe dostaje oczywiscie pomneijszony o te kwote, poniewaz tam mialma w te dni ulrop bezplatny. Jest to troche nie w porzadku bo jesli na umowie mam kwote 2100 netto, mimo ze mialam w neij kilka dni urlopu bezplatnego, to przeciez wykonywalma i tak prace przez te okres, tylko ze na umowe zlecenie. Jesli chodzi o pytanie czy te dwie firmy to rozni pracodawcy to odpowiedz brzmi ze jest to jedne pracodawca natomiast tka jakby dwie spolki, roznia sie nazwa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-21 12:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

  oki nie wnikam w to
  do podstawy chorobowego bierze się przeciętne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy

  osa87 skomentował/a odpowiedź 2016-04-21 12:20

  dobrze, to teraz jesli by sie okazalo ze i z tej umowy zlecenie mimo ze to kilka dni w miesiacu, mam odprowadzane skladki na ubezpieczenie chorobowe, czyli i z umowy o prace mam skladki chorobowe i z umowy zlecenie tez, to pensja z umowy zlecenie bedzie mi sie tez wliczac do sredniej z ostatnich 12 miesiecy?

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ciekawa85

  Dodano 2016-02-19 13:17 przez ciekawa85

  Czy mogę skorzystać z dwóch świadczeń?

  Dzień dobry,mam taką sytuację. Pracowałam 2,5 roku na umowę zlecenie i opłacałam dobrowolne składki ZUS. Podjęłam pracę na umowę o pracę na etat i płaca nie jest minimalna.Z obydwu tytułów pracodawcy opłacili mi równolegle składki chorobowe: jedną obowiązkowo, drugą dobrowolną, bo jej nie wycofałam....

 • KKK777KKK

  Dodano 2015-04-27 10:00 przez KKK777KKK

  Urlop wychowawczy, dodatkowa praca na zlecenie u innego pracodawcy i kolejna ciąża

  Witam,przebywam na wychowawczym (umowa o pracę jeszcze 2 lata). Dwa miesiące temu podjęłam pracę na zlecenie u innego pracodawcy, który przejął obowiązek płacenia ubezpieczenia od pierwszego pracodawcy.Z powodu pilnej potrzeby zarobienia większej kwoty złożyłam wniosek o skrócenie wychowawczego (wra...

 • kkopka59

  Dodano 2021-11-15 10:24 przez kkopka59

  Zwolnienie lekarskie - dwie umowy

  Witam, jestem na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Do 18.09 tego roku miałam dwie umowy: zlecenie, gdzie odprowadzałam wszystkie składki i umowę o pracę. W czasie zwolnienia lekarskiego dostałam wypowiedzenie z umowy zlecenia.
  Moje pytanie jest takie, czy mając minimalny dochód z umowy o pracę dostaję r...

 • Iwonka444

  Dodano 2019-04-24 19:39 przez Iwonka444

  Ile trzeba mieć przepracowane , żeby iść na L4 w ciąży?

  Witam,
  z tego co wyczytałam tutaj z forum rozumiem, że jeśli kobieta w ciąży przepracuje 30 dni (na umowie, na pełen etat), to może iść na L4 i jest płatne 100% (choć kobieta ma dłuższą przerwę od poprzedniego zatrudnienia)?
  Ale jak długo płatne, czy do zakończenia umowy (umowa na czas określony, cz...

 • Vin3

  Dodano 2018-01-11 12:06 przez Vin3

  Umowa na etat, zlecenie, ciąża a L4. Ile powinno wynieść wynagrodzenie?

  Witam! Moja sytuacja: Przez 1,5 roku pracowałam w jednej firmie na umowę o pracę, później przez kilka miesięcy w innej na zlecenie, ale odprowadzałam składki zdrowotne. Następnie miałam pół miesiąca przerwy, jednak byłam wciąż zarejestrowana na zleceniu i ubezpieczenie było aktualne. W tym czasie zd...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania