eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 w ciąży. Jak to wygląda z ZUS?


2016-03-22 14:36 autor: eff93

2 665 odsłon

L4 w ciąży. Jak to wygląda z ZUS?

Witam,

od 18 lutego przebywam na L4 w ciąży (oczywiście pracodawcy oprócz L4 doniosłam zaświadczenie o ciąży). Stąd rodzą się moje pytania, bo na L4 najprawdopodobniej będę przebywać do końca ciąży. 

1. Jeśli otrzymałam 10 marca wynagrodzenie za luty od pracodawcy to rozumiem, że za część marca również otrzymam ostatni przelew od pracodawcy? Jeśli tak, to wysyła pracodawca przelew 10 kwietnia, czy w dniu kiedy kończy się jego obowiązek i przechodzi na ZUS? Bo skoro poszłam na L4 18 lutego, to z tych 33 dni, za które odpowiada mój pracodawca zostało mu jeszcze kilkanaście do zapłaty, dobrze rozumiem?

2. Czy pracodawca wysyła informację do ZUS-u na jaki numer konta mają być przelewane pieniążki, czy trzeba samodzielnie tą sprawę z ZUS-em załatwić?

3. W jaki sposób ZUS wylicza chorobowe? Dodam, że w obecnym zakładzie pracy zatrudniona jestem od sierpnia zeszłego roku (więc nie ma pełnych 12 miesięcy do wyliczania średniej), a poza tym kwota między tym co jest na papierze, czyli na umowie a tym co co miesiąc otrzymywałam na konto znacznie odbiega od rzeczywistości?

Moje średnie wynagrodzenie, które otrzymuję na konto od pracodawcy, to mniej więcej około 2500 zł, natomiast na umowie mam tak: wynagrodzenie zasadnicze 1500 zł brutto 50% premii z wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z regulaminem wynagradzania i 2 premia zgodna z regulaminem wynagradzania uzależniona od wieku innych czynników (obroty, plan sklepu etc).

W związku z tym - liczy się to co na konto, czy to co na umowie jest napisane? Bo jeśli tak, to w jaki sposób ZUS wyliczy tę premie i czy wyrówna podstawę do średniej krajowej?

Z góry dziękuję za odpowiedź, będę wdzięczna za informację, bo nigdy tego nie można wyczytać.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-26 04:12 autor odpowiedzi: Jowita

  Za pierwsze 33 dni niezdolnosci do pracy w roku kalendarzowym wynagrodzenie chorobowe wypłaca prcodawca (art. 92 k.p.) od 34 dnia niezdolności do pracy zasiłek wypłaca ZUS.

  Na druku ZUS Z-3 pracodawca wypełnia nr Pani konta do wypłaty zasiłku o ile złozyła Pani oświadczenie o przekazywaniu wynagrodzenia za pracę w formie przelewu na rachunek bankowy.

  eff93 skomentował/a odpowiedź 2016-03-26 08:51

  A W jaki sposób ZUS wylicza chorobowe? Dodam, że w obecnym zakładzie pracy zatrudniona jestem od sierpnia zeszłego roku (więc nie ma pełnych 12 miesięcy do wyliczania średniej), a poza tym kwota między tym co jest na papierze, czyli na umowie a tym co co miesiąc otrzymywałam na konto znacznie odbiega od rzeczywistości? Moje średnie wynagrodzenie, które otrzymuję na konto od pracodawcy, to mniej więcej około 2500 zł, natomiast na umowie mam tak: wynagrodzenie zasadnicze 1500 zł brutto 50% premii z wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z regulaminem wynagradzania i 2 premia zgodna z regulaminem wynagradzania uzależniona od wieku innych czynników (obroty, plan sklepu etc). W związku z tym - liczy się to co na konto, czy to co na umowie jest napisane? Bo jeśli tak, to w jaki sposób ZUS wyliczy tę premie i czy wyrówna podstawę do średniej krajowej?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-26 09:33 autor odpowiedzi: Jowita

  Ogólnie ujmujac do podstawy wymiaru zasiłku będą brane kwoty wynagrodzenia od kórych były odprowadzane składki na ubezpieczenie do ZUS. 

  eff93 skomentował/a odpowiedź 2016-03-26 13:17

  Czyli składki odprowadzane są od tej kwoty, którą mam na pasku wynagrodzenia, czyli od kwoty, którą otrzymywałam co miesiąc na konto. A jeśli pracuję tam od sierpnia zeszłego roku, to liczona jest średnia z jakiego okresu? Od sierpnia do lutego?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-26 16:01 autor odpowiedzi: Jowita

  Podstawę wymiaru zasiłku ustala się z jako średnią z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Jeżeli okres pracy jest krótszy niż omawiane 12 miesiący to z okresu faktycznie przepracowanego u tego pracodawcy.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dorotaaa3

  Dodano 2016-02-08 16:28 przez dorotaaa3

  Ile wyniesie wynagrodzenie na L4 w ciąży oraz na urlopie macierzyńskim?

  Dzień dobry, jestem w 13. tygodniu ciąży i prawdopodobnie będę musiała iść na zwolnienie już od połowy lutego. Moje pytanie brzmi, a raczej prośba o wyliczenie lub wzór, zasiłku na L4 oraz późniejszego zasiłku macierzyńskiego 80%. Moje wynagrodzenie do końca września 2015 wynosiło 1850 zł brutto, od...

 • ariadna2

  Dodano 2015-01-11 21:29 przez ariadna2

  L4 po wychowawczym a wysokość zasiłku - podstawa plus premia?

  Witam,jestem obecnie na zwolnieniu chorobowym w związku z ciążą. Wcześniej byłam na urlopie wychowawczym bezpłatnym. Ostatnie świadczenia za urlop wypoczynkowy otrzymałam w maju 2013 roku. Teraz od połowy grudnia 2014 jestem na zwolnieniu i zastanawia mnie, jak wyliczany jest zasiłek chorobowy. W um...

 • aewea

  Dodano 2023-01-29 11:11 przez aewea

  Wynagrodzenie za chorobę w ciąży, jak liczyć?

  Dzień dobry, Mam pytanie. Otóż jakiś czas temu dowiedziałam się o ciąży. Niestety nie daje mi spokoju myśl co stanie się z moim wynagrodzeniem jeżeli będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Nie potrafię nigdzie znaleźć dobrej odpowiedzi.
  Otóż co miesiąc na moje konto wpływa wypłata o różnej wartoś...

 • DomiAN

  Dodano 2019-01-29 13:25 przez DomiAN

  L4 w ciąży a choroba pracownika. Ile powinie wynosić zasiłek chorobowy?

  Witam, mam istotne pytanie, ponieważ od 26.11.2018 jestem na zwolnieniu L4 z powodu złego samopoczucia w ciąży. W tym miesiącu (styczeń 2019) dostałam dużą niższą wypłatę tj. 2700 zł. Natomiast w grudniu 3200 zł po wykonaniu telefonu do kadr, pani powiedziała, że okres 12 miesiącu brany jest w moim ...

 • Justyna19925

  Dodano 2016-12-05 08:44 przez Justyna19925

  L4 w ciąży po zakończeniu umowy i podpisaniu nowej z wyższą pensją

  Witam,pracuję na 3/4 etatu na umowę o pracę, która kończy się w grudniu. Jestem w ciąży 10. tydzień, od stycznia podpiszę umowę w tej samej firmie, ale z nowym kierownikiem. Od stycznia również będą podwyżki.Czy jeśli pójdę na zwolnienie na początku lutego, to zwiększy się też moja średnia pensja w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania