eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy zasiłek macierzyński dostanę z działalności czy z etatu?


2015-10-24 23:23 autor: młodamatka

1 749 odsłon

Czy zasiłek macierzyński dostanę z działalności czy z etatu?

Witam,

w sierpniu 2013 założyłam działalność, zawiesiłam ją w lutym 2015. Później w UP do 10 kwietnia. Od kwietnia do września byłam zatrudniona na cały etat na umowę o pracę. W październiku zmienił się właściciel i bez mojej wiedzy zmienił mi umowę na okres próbny na 1/2 etatu na jeden miesiąc.

Po urlopie dostałam dokumenty do podpisu z wcześniejszą datą. Podpisałam bo chciałam pracę utrzymać. 23 października okazało się, że jestem w ciąży. Nowa szefowa dopuszcza się mobbingu i szykanowania. Nie mam ochoty walczyć w ciąży.

Do końca umowy jestem na L4, ale od listopada chcę odwiesić działalność. Pytanie czy w związku z tym obowiązuję mnie okres 90 dni oczekiwania żebym mogła przejść na zwolnienie lekarskie? I czy macierzyński będzie liczony z całego roku czy tylko z działalności?

Pilnie proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-26 08:27 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli licząc od końca zatrudnienia (umowy) do wznowienia DG nie upłynie więcej niż 30 dni, 90 dniowy okres wyczekiwania na zasiłek z DG nie obowiązuje. 

  Zasiłek będzie wypłacany tylko z DG

  młodamatka skomentował/a odpowiedź 2015-10-27 13:14

  A czy obowiązuje mnie to nowe przeliczanie zasiłku macierzyńskiego z całego roku cos pisze na portalach że 1/12 nie rozumiem tego. Czy jeśli od 1 grudnia pójdę na zwolnienie lekarskie to czy nie będę miala kontroli. Dodam że od listopada podejmę pracę jako przedstawiciel handlowy na cały etat. Czy mogę pobierać 2 zwolnienia lekarskie?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-14 17:39 autor odpowiedzi: Jowita

  W przypadku podjęcia zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę za wynagrodzeniem co najmniej minimalnym obowiązującym dla danego roku kalendarzowego w 2015 wynosi 1750 zł a 2016 r. 1850 zł składki na ubezpieczenie społeczne z DG są dobrowolne co za tym idzie opłacanie składki chorobowej nie będzie skutkowało wypłatą zasiłku z DG i z etatu. Przy takim zbiegu tytułu ubezpieczeń społecznych zasiłek będzie wypłacany tylko z etatu.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-07-28 13:51 przez ANDZELIKA

  Ciąża, działalność gospodarcza, L4, a macierzyński

  Witam serdecznie,
  proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
  Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Planowałam od września otworzyć własną działalność. Na dniach dowiedziałam się, że jestem we wczesnej ciąży.
  Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli ter...

 • karusia13

  Dodano 2013-11-01 14:19 przez karusia13

  Żona w ciąży zatrudniona w innej firmie na pełny etat jako osoba współpracująca w firmie męża

  Prowadzę działalność gospodarczą, a moja żona jest zatrudniona w innej firmie na pełny etat. Żona jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Chciałbym ją zgłosić jako osobę współpracującą, tak aby pomagała mi przy księgowości, wyszukiwaniu zleceń itp. Jakie formalności muszę spełnić, jakie skł...

 • Joanna340

  Dodano 2014-08-20 12:38 przez Joanna340

  Przejście na cały etat a wysokość zasiłku macierzyńskiego

  Witam,
  obecnie pracuję na pół etatu (umowa na czas nieokreślony). Od września przechodzę na cały etat. Jak będzie wyglądała wysokość mojego zasiłku macierzyńskiego, jeśli zajdę w ciążę pod koniec roku? Czy będzie liczona na podstawie zarobków z ostatnich 12 miesięcy, czy od momentu przejścia na wyżs...

 • Madalaeina

  Dodano 2017-04-09 07:51 przez Madalaeina

  Kiedy mogę iść na L4 w ciąży?

  Witam,jeśli od lipca tamtego roku, stopniowo przechodziłam na wyższe umowy, czyli... staż, zlecenie, umowa o pracę na pół etatu od września do grudnia, później zrobiona na czas nieokreślony. Teraz od 1.04 na pełen etat. Dowiedziałam się po zmianie umowy, że jestem w ciąży. Wszystkie składki były odp...

 • Nika083

  Dodano 2016-01-22 12:10 przez Nika083

  Ciąża, aneks do umowy na jeden miesiąc. Jak będzie liczone L4 i macierzyński?

  Witam,
  jestem w 7. tygodniu ciąży, pracowałam na 1/2 etatu na czas nieokreślony, w styczniu dostałam aneks do umowy na pełny etat do 31.01.2016. Lekarz wypisał L4, gdyż mam ciężkie warunki pracy i teraz pytanie, jak będzie to liczone.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam,Dominika

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania