eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Przejęcie macierzyńskiego przez męża, kiedy kobieta podlega ustawodawstwu innego państwa niż Polska


2015-10-22 09:58 autor: Lucek

1 244 odsłon

Przejęcie macierzyńskiego przez męża, kiedy kobieta podlega ustawodawstwu innego państwa niż Polska

Witam,

pracuję od lat w Czechach, gdzie prowadzę również działalność gospodarczą. Od października zatrudniałam się również w Polsce, na umowę o pracę. Muszę poprosić ZUS o określenie ustawodawstwa z tytułu zbiegu dwóch umów o pracę w dwóch państwach.

Moje pytanie - jeżeli ZUS określi, że podlegam ustawodawstwu czeskiemu, to czy z tytułu umowy o pracę w Polsce, mój mąż będzie mógł przejąć mój macierzyński po pół roku? Podobno nie, ponieważ składki pójdą do Czech, więc on nie będzie miał co przejmować.

A drugie pytanie - czy jeżeli ustawodawstwo będzie polskie, to czy z tytułu pracy w Czechach (zakład pracy będzie przesyłał składki do Polski) będę miała również prawo do zasiłku z dwóch źródeł? Bo w takim przypadku mąż nie będzie miał problemu z przejściem na macierzyński, ale czy ja w okresie pierwszych tygodni otrzymam macierzyński z dwóch źródeł (mimo, iż to drugie to czeskie wynagrodzenie)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2015-11-12 09:00

Witam. Zrezygnowałam z zatrudnienia w Polsce i nie ma potrzeby określania ustawodawstawa z tytułu zbiegu dwóch umów o pracę. Pozostaję w stosunku pracy w Czechach, gdzie również prowadzę działalność gospodarczą. 
W czeskim urzędzie OSSZ (coś na kształt naszego ZUSu) powiedziano mi, że jeżeli oni dadzą mi oświadczenie, że z tym i tym dniem zakończyłam czerpanie zasiłku macierzyńskiego w Czechach, to na tej podstawie w Polsce mój mąż powinien otrzymać możliwość przejęcia macierzyńskiego, bo przecież składki i macierzyński wylicza się z jego pensji a nie z mojej.
Dla mnie to ma sens, ale w ZUSie otrzymałam informację, że mąż nie dostanie macierzyńskiego... Szlag mnie trafia, bo jak trzeba regulować płacenie skadek przy ubezpieczeniu z dwóch państw członkowskich, to przepisy się znajdą = ale jak trzeba regulować płacenie zasiłków = to chętnych brak. Może ktoś wie, czy jest szansa odwołać się od takiej decyzji?
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania