eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża na świadczeniu rehabilitacyjnym


2015-09-22 17:33 autor: malinkaxx

4 122 odsłon

Ciąża na świadczeniu rehabilitacyjnym

Witam serdecznie,

pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę w związku z redukcją stanowisk (umowa na czas nieokreślony) i od 27.02.2015 do 27.08.2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim, na czas którego ZUS wypłacał mi zasiłek chorobowy. Po tym czasie lekarz orzecznik wydał orzeczenie o dalszej niezdolności i uprawnienie do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego na okres 4 miesięcy, licząc od daty wyczerpania zasiłku chorobowego, tj. do dnia 27.12.2015.

Obecnie jestem w ciąży (na świadczeniu rehabilitacyjnym), bardzo proszę o informacje,  jakie dokumenty i od jakiego lekarza (ginekologa?) powinnam dostarczyć do ZUS żeby mieć wypłacone 100% świadczenia?

Czy istotna jest data poczęcia wydana przez lekarza ginekologa, aby ZUS wyrównał wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego (z różnymi opiniami się już spotkałam)? Czy wypłata świadczenia rehabilitacyjnego skończy mi się z dniem 27.12., chociaż termin porodu mam na początek czerwca? Czy muszę po tym czasie (po 27.12.2015) dostarczyć dodatkowe zaświadczenia do ZUS? Czy nabywam prawo do zasiłku macierzyńskiego po porodzie?

Bardzo proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie

Pytanie zaktualizowano 2015-09-23 20:48

Poszę doprecyzować jeszcze, do jakiego czasu ZUS będzie wypłacał mi 100% świadczenia rehabilitacyjnego na okoliczność ciąży, czy do 27.12. - wtedy mija jego termin, czy do daty rozwiązania porodu? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.

Pytanie zaktualizowano 2015-09-23 21:25

Czy w takim razie po kolejnym złożeniu wniosku o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego ma znaczenie ciąża, w której jestem i czy ten stan gwarantuje przedłużenie świadczenia(czy termin porodu ma znaczenie przy przedłużeniu swiadczenia reh.)?
Czy jednak decyzja zapada na podstawie dokumentów dot. mojej choroby, na którą się leczę przez okres zasiłku chorobowego a teraz rehabilitacyjnego.
Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-22 22:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zaswiadczenie od lekarza o ciązy dostarcza Pani do oddziału ZUS. Jeżeli zasiłek się skończy a nie ma Pani ubezpieczenia ( zatrudnienia) to zasiłku macierzyńskiego Pani nie dostanie.

  malinkaxx skomentował/a odpowiedź 2015-09-22 23:21

  Poszę doprecyzować jeszcze, do jakiego czasu ZUS będzie wypłacał mi 100% świadczenia rehabilitacyjnego do 27.12. - kiedy mija jego termin, czy do daty rozwiązania porodu? Będę bardzo wdzięczna.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-23 21:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Świadczenie rehabilitacyjne ZUS wypłaca maksymalnie przez 12 miesięcy. Jeżeli świadzcenie pobierała Pani przez 4 miesięce mozna składać wniosek o przedłużenie świadczenia co najmniej 14 dni przed końcem obecnego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-23 21:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tego nie wiem, co zrobi komisja, bo nie jestem członkiem komisji ZUSowskiej. Nie mniej jednak decyzja zapada na podstawie dokumentacji medycznej dotyczące Pani pierwotnej choroby. Jak to mówią, ciąza to nie choroba. Być może orzecznicy zwrócą uwagę na ciążę i stwierdzą, że jest to czynnik obciążający ( przepraszam za wyrażenie:) i przedłużą świadczenie. Miejmy nadzieję.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • martaa32

  Dodano 2014-09-04 11:21 przez martaa32

  Ciąża na wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony

  Jestem nauczycielką języka niemieckiego. Od 1 września 2009 roku byłam zatrudniona w gimnazjum na cały etat na umowę na czas nieokreślony. Pod koniec maja 2014 roku otrzymałam wypowiedzenie z powodu cytuję „…braku możliwości zatrudnienia Pani w pełnym wymiarze zajęć, przy czym nie będzie także możli...

 • evek86

  Dodano 2015-04-08 16:52 przez evek86

  Zwolnienie w ciąży. Czy przysługuje macierzyński, gdy umowę mam ważna miesiąc po porodzie?

  Mam umowę do listopada 2015. W styczniu dostałam wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy bez wskazania winy. Dwa dni później dowiedziałam się, że jestem w ciaży (3-4 tydzień ciąży). Na drugi dzień dostarczyłam zaświadczenie pracodawcy, zwolnienie zostało cofnięte ze względu na ciążę. Poród planowan...

 • katarzyna_z

  Dodano 2014-07-07 16:32 przez katarzyna_z

  Zasiłek macierzyński po wykorzystanym świadczeniu chorobowym

  Witam,
  31 maja zakończyłam okres wypowiedzenia (pracowałam w firmie 6 lat, umowa na czas nieokreślony, zwolnienia grupowe, likwidacja stanowiska pracy). Od 1 czerwca mam zwolnienie lekarskie szpitalne, przekazałam jej do ZUS w celu wypłaty świadczenia chorobowego.
  Dziś dowiedziałam się, że jestem w ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-01 18:03 przez konto usunięte

  Czy należy mi się zasiłek macierzyński i chorobowy?

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi zasiłek macierzyński i chorobowy. Od marca tego roku do 31.08.2013 odbywałam staż, następnie od 1 września dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony, ale niestety moja szefowa z dniem 1 października zlikwidowała działalność gospodarczą, a ja jest...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-17 16:37 przez konto usunięte

  Wypowiedzenie umowy. Czy dostanę jakieś pieniądze po urodzeniu dziecka?

  Witam, moja sprawa wygląda następująco: otóż jestem na wypowiedzeniu 3-miesięcznym, które kończy mi się z dniem 31.03.2016 r. - powód wypowiedzenia to likwidacja miejsca pracy.Natomiast właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Termin porodu przypada na październik. Mam pytanie czy urlop macierzy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne ZUS?

  Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne ZUS?

  Statystyki dolnośląskiego ZUS pokazują, że w minionym roku świadczenie rehabilitacyjne otrzymało przeszło 6 tys. mieszkańców Dolnego Śląska. Tego rodzaju zasiłek przysługuje osobom, które wykorzystały cały limit zwolnienia ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania