eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mogę już przejść na urlop?


2015-08-19 14:38 autor: Kate, Kate

2 048 odsłon

Czy mogę już przejść na urlop?

Witam,

chciałabym się dowiedzieć, czy pracując na 3/4 etatu mając umowę na czas określony, do września 2016, mogę już bezpiecznie odejść na zwolnienie na okres ciąży?

Czy opłaci mi się walka o cały etat i umowę na czas nieokreślony? Czy i bez tego będzie przysługiwało mi prawo do zasiłku? Jak będzie wyliczona kwota? Czy po upływie umowy będą mogli jej nie przedłużyć?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2015-08-19 18:38

Pracę zaczęłam w październiku 2013. Pierwszy rok na umowę zlecenie. Od 2014 mam umowę o pracę na okres dwóch lat. Do czerwca miałam 1/2 etatu I niższą stawkę.  Od lipca zwiększono mi etat na 3/4 I stawkę godzinową. Czy ma to wpływ na zasiłek czy jest on wyliczany  ostatnich 12 miesięcy?  Czy jeśli pójdę niedługo na zwolnienie przysługiwać mi będzie płatny urlop macierzyński? Poród będzie ma przełomie marca-kwietnia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-19 15:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zwolnienie.......to zależy od kiedy Pani zaczęła pracę. Cały etat to większa kasa a co za tym idzie większy zasiłek macierzyński. Sam wymiar etatu nie ma znaczenia. Po porodzie pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-19 17:00 autor odpowiedzi: Kate, Kate

    Pracę zaczęłam w październiku 2013. Pierwszy rok na umowę zlecenie. I od 2014 mam umowę o pracę na okres dwóch lat. Do czerwca miałam 1/2 etatu i niższą stawkę. Od lipca zwiększono mi etat na 3/4 i stawkę. Czy ma to wpływ na zasiłek czy jest on wyliczany z ostatnich 12 miesięcy?  Czy jeśli pójdę niedługo na zwolnienie przysługiwać mi będzie płatny urlop macierzyński? Poród będzie na przełomie marca-kwietnia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-19 21:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zasiłek będzie naliczony od czasu zmiany etatu i wynagrodzenia. Urlop macierzyński będzie miała Pani do czasu zakończenia umowy. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużać uowę po porodzie. Zasiłek macierzynski będzie Pani pobierała przez 52 tygodnie (rok).

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-19 22:11 autor odpowiedzi: Kate, Kate

    Czyli zasiłek będzie liczony z etatu, a nie średniej z 12 miesięcy?  Myśli Pan,  że jednak warto walczyć o umowę na czas nieokreślony aby czuć się bezpieczniej?Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-20 08:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To oczywiste, że lepiej jest mieć umowę na czas nieokreśony i cały etat niż na czas określony 3/4 etatu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-12 20:48 autor odpowiedzi: Kate, Kate

    Niestety nie mam co walczyć o umowę na czas nieokreślony. Kierownik mnie zwodzil, a teraz mi mówi, że musiałabym mieć druga umowę czasowa żeby taka zmiane wprowadzić. To dziwne bo czytałam coś innego.. czy to prawda?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

    Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

  • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

    Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

    Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

  • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

  • Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

    Zasiłek chorobowy i macierzyński a praca na zastępstwo

    Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania