eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Sposób wyliczania zasiłku chorobowego w ciąży - umowy o pracę (zlecenie) dzieło


2015-07-09 09:38 autor: sbiel

1 929 odsłon

Sposób wyliczania zasiłku chorobowego w ciąży - umowy o pracę (zlecenie) dzieło

Dzień dobry,

w trakcie ostatnich 12 miesięcy otrzymywałam wynagrodzenia od trzech różnych pracodawców oraz w ramach kilku różnych umów - umowy o pracę (z 3. pracodawcą), o dzieło (z 1. pracodawcą) i zlecenie (z 1. i 2. pracodawcą).

Chciałabym pójść na zwolnienie ze względu na aktualną ciążę w lipcu br. Proszę o informację, czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w trakcie ciąży liczą się także wynagrodzenia zdobyte z umów zlecenie i o dzieło, czy też tylko z umowy o pracę?

Z umowy zlecenie były odprowadzane wszystkie składki, nie wiem, jak w przypadku umowy o dzieło - czekam na odpowiedź od mojego byłego pracodawcy.

Czy by wyliczyć podstawę muszę zsumować wszystkie wynagrodzenia otrzymane od lipca 2014 do czerwca 2015 i sumę tę podzielić na 12?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-09 14:14 autor odpowiedzi: korinka

  Za umowę o dzieło nie należy się chorobowe. Ze zleceń tylko jeśli odprowadzane były dobrowolne składki chorobowe i po 90 dniach opłacania ma się prawo do płatnego l4. PRacujesz na tych umowach czy już nie (pytam,bo piszesz o byłym pracodawcy, wiec wnioskuję,ze nie ;))

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-09 14:48 autor odpowiedzi: sbiel

  Dobrze wnioskujesz ;) Szkoda z tymi umowami o dzieło :(
  Aktualnie (od września 2014) pracuje na umowę o pracę u 3. pracodawcy. Wcześniej byłam zatrudniona na umowę zlecenie u 1. pracodawcy (okres odprowadzania składek był większy niż 90 dni), ze zleceń dobrowolne składki chorobowe były odprowadzane. Dla drugiego pracodawcy wykonałam jedno zlecenie, za które otrzymałam wynagrodzenie - jednak nie byłam u niego zatrudniona powyżej 90 dni - czy ta kwota wynagrodzenia również mi się wliczy do podstawy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-09 15:09 autor odpowiedzi: korinka

  Tylko z etatu dostaniesz zasiłek

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kkopka59

  Dodano 2021-11-15 10:24 przez kkopka59

  Zwolnienie lekarskie - dwie umowy

  Witam, jestem na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Do 18.09 tego roku miałam dwie umowy: zlecenie, gdzie odprowadzałam wszystkie składki i umowę o pracę. W czasie zwolnienia lekarskiego dostałam wypowiedzenie z umowy zlecenia.
  Moje pytanie jest takie, czy mając minimalny dochód z umowy o pracę dostaję r...

 • Jolaaaa

  Dodano 2021-07-21 12:50 przez Jolaaaa

  Czy praca na zlecenie wlicza się do średniej wynagrodzenia do chorobowego?

  Pracowałam przez rok na umowie zlecenie. Zerwałam umowę i przez miesiąc pracowałam kilka dni na umowie zlecenie w innym miejscu.  Po miesiącu podjęłam pracę na normalnej umowie o pracę i jestem w ciąży, a na umowie o pracę jestem 4 miesiące.
  Czy do średniego wynagrodzenia do chorobowego wlicza się t...

 • atata

  Dodano 2021-05-11 11:28 przez atata

  Wysokość zasiłku chorobowego w ciąży - przejście z umowy zlecenie na umowę o pracę (ta sama firma)

  Witam,
  dwa lata temu rozpoczęłam pracę w oparciu o umowę zlecenie bez opłacania dodatkowo składki chorobowej. W październiku 2020 podpisana była nowa umowa zlecenie na dwa lata, ale już z odprowadzeniem składki chorobowej. W tym okresie moje wynagrodzenie netto wynosiło 4100-4450 zł (pomimo, że umow...

 • Aleksandra1995

  Dodano 2021-04-08 12:59 przez Aleksandra1995

  Zwolnienie na ciążę przy dwóch umowach i PIT zero

  Jeżeli w 2020 r. obowiązywał u mnie jeszcze PIT 0 i dostawałam wyższe wynagrodzenie, to jak będzie to się miało gdy w tym roku nie obowiązuje mnie już PIT 0, ale idę na zwolnienie lekarskie na ciążę?
  Jak będą wyliczać wynagrodzenie? Na podstawie wypłaty z PITem 0 czy z umowy? Jakie składowe są przy ...

 • elka180494

  Dodano 2017-09-14 12:08 przez elka180494

  Zmiana pracy i umowy ze zlecenia na cały etat a ciąża

  Przez trzy lata pracowałam na umowie zlecenie, z której zrezygnowałam i miesiąc nie pracowałam.Znalazłam pracę na cały etat i od pół roku jestem zatrudniona na tej umowie. Teraz okazało się, że jestem w ciąży. Jak wyliczyć wynagrodzenie jakie będzie mi przysługiwać w czasie zwolnienia lekarskiego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania