eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ubezpieczenie chorobowe a umowa zlecenie


2015-06-27 20:43 autor: MARAKESHKA

1 646 odsłon

Ubezpieczenie chorobowe a umowa zlecenie

Witam,

jestem w ciąży i pracuję na umowę zlecenie 3 miesiąc. W chwili obecnej nie odprowadzam dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ pozostałam przy ubezpieczeniu na męża z racji jego umowy o pracę.

Czy jeśli, np od 1.07 zgłoszę w pracy chęć dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego to z dniem 30.09 będzie mi przysługiwać prawo do płatnego zwolnienia chorobowego i będę mogła się starać o zasiłek macierzyński po porodzie?

A drugie pytanie to, czy jeśli zasiłek będzie mi przysługiwał, to tylko wtedy jeśli będę pracować do porodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-28 14:27 autor odpowiedzi: korinka

  Zasiłek chorobowy przysługuje po 90 dniach podlegania ub chorobowemu, wtedy bez problemu można iść na płatne l4. Zasiłek macierzyński dostaniesz wtedy, jezeli masz umowę do porodu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-28 20:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Doprecyzuję, że umowa-zlecenie nie musi być przedłużona do porodu i warunkiem uzyskania swiadczenia macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w trakcie trwania umowy. Jeżeli umowa zakończy się dzień przed urodzeniem, to zasiłku Pani nie dostanie. Warto więc umowę podpisać tak, aby wybiegała po za termin planowanego porodu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • edytkack

  Dodano 2015-03-07 14:50 przez edytkack

  Umowa zlecenie a prawo do zasiłku macierzyńskiego i chorobowego

  Witam, od 8 stycznia jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Umowę mam do 30 kwietnia. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży mam opłacane dodatkowego ubezpieczenie chorobowe. Czy mogę iść na chorobowe i czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

 • laptop

  Dodano 2015-02-09 12:15 przez laptop

  Umowa zlecenia a ciąża

  Witam,posiadając umowę zlecenie z opłaconymi składkami ZUS, jeżeli zajdę w ciążę, a termin jest wyznaczony po zakończonej umowie, to czy zostanie ona przedłużona do dnia porodu? Co w przypadku L4 i czy należy się w takiej sytuacji zasiłek macierzyński?

 • Ryszardrudy

  Dodano 2021-02-06 13:10 przez Ryszardrudy

  Umowa o pracę i umowa zlecenie a ciąża

  Witam, niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Umowa o pracę na czas określony podpisana jest do 31 kwietnia 2021 r. Na 0,7 etatu. Nie osiągamy z tego tytułu minimalnej krajowej. W momencie końca umowy będę w 16 tyg. ciąży. 
  Z innym pracodawcą podpisaną mam umowę zlecenie do 31 grudnia 2022 r....

 • WerSS

  Dodano 2017-07-12 14:02 przez WerSS

  Przejście z umowy zlecenie na umowę o pracę - ciąża, składki ZUS

  Witam,aktualnie pracuję na umowie zlecenie i mój pracodawca nie odprowadza za mnie składek ZUS. Chciałam zapytać, czy jak zajdę w ciążę i otrzymałabym umowę o pracę to będzie mnie obejmowało normalnie ubezpieczenie? Będę mogła korzystać z L4, macierzyńskiego? Czy ZUS może się doczepić, że pracowałam...

 • kingula1

  Dodano 2015-06-07 21:32 przez kingula1

  Ciąża a L4

  Witam,jestem w 6. tygodniu ciąży, pracuję na umowę zlecenie od 2 tygodni. Pracodawca chce mi dać umowę na okres próbny na 3 miesiące - 1750 zł brutto.Tu moje pytanie, kiedy w trakcie tej 3-miesięcznej umowy mogę iść na L4? Aby zostało przedłużone do dnia porodu, aby się należało chorobowe i macierzy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania