eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zmiana umowy o pracę a zasiłek chorobowy. Ile powinien wynosić?


2015-05-01 18:53 autor: Lili112233

4 647 odsłon

Zmiana umowy o pracę a zasiłek chorobowy. Ile powinien wynosić?

Witam serdecznie,

bardzo chciałabym uzyskać odpowiedź w takiej sprawie:

Od lutego 2014 roku do końca grudnia 2014 roku byłam zatrudniona na zastępstwo na czas nieokreślony. 31 grudnia umowa została wypowiedziana.

Natomiast z dniem 1 stycznia 2015 roku zostałam zatrudniona znowu w tej samej firmie na umowę o pracę na czas określony (czyli tak samo jak było wcześniej, zmienił się tylko typ umowy – z umowy na czas nieokreślony na umowę na czas określony).

Wynagrodzenie zmieniło się na większe z tego tytułu, że od stycznia 2015 roku zmieniła się wysokość najniższej krajowej – wzrost o kilka złotych.

W styczniu przyniosłam zaświadczenia lekarskie z informacją, że jestem w ciąży, w lutym byłam na tygodniowym zwolnieniu lekarskim ciążowym (dopadło mnie przeziębienie), a od 13 marca do dziś jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym z powodu uciążliwych dolegliwości ciążowych i komplikacji. Jestem już w 28. tygodniu ciąży, więc pewnie na zwolnieniu lekarskim będę do porodu, gdyż nie najlepiej się czuję.

W marcu wypłacono mi wynagrodzenie chorobowe, natomiast w kwietniu dostałam już zasiłek chorobowy. Wysokość zasiłku chorobowego mnie zaskoczyła, ponieważ zwykle w każdym miesiącu dostawałam oprócz miesięcznej pensji także premię, która z tego co wiem również wlicza się do średniej z 12 miesięcy zasiłku chorobowego.

Powiadomiono mnie, że średnia mojego wynagrodzenia do zasiłku chorobowego była naliczana tylko z miesiąca stycznia 2015, a nie z ostatnich 12 miesięcy, ponieważ nastąpiła zmiana umów, a że w lutym byłam już na zwolnieniu (tydzień czasu), w marcu poszłam już na miesięczne zwolnienie, dlatego do wysokości zasiłku chorobowego liczy się tylko zarobek z miesiąca styczeń...

Proszę o informację czy to prawda, że przy zmianie umowy o pracę na zastępstwo na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony przy takim samym wymiarze czasu pracy i zarobkach nie liczą mi się poprzednie miesiące (12 miesięcy wstecz) do uzyskania średniej dla zasiłku chorobowego tylko te, które przepracowałam będąc na "nowej umowie"?

Mam nadzieję, że napisałam wszystko w miarę jasno. Bardzo proszę o informację, ponieważ średnia z 12 miesięcy byłaby dla mnie dużo korzystniejsza, a pierwsze słyszę, że przy zmianie umów dzieją się takie cuda. Moja koleżanka jest w takim samym tygodniu ciąży co ja, podczas ostatnich 12 miesięcy zmieniła pracę z jednego zakładu pracy na drugi (a więc zmieniły jej się umowy, a także pracodawca), a jednak nadal liczy jej się średnia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie ciążowe, a nie tylko z 3 miesięcy podczas, których pracowała w nowej firmie zanim poszła na zwolnienie.

Pytanie zaktualizowano 2015-05-01 19:18

Dodam tylko, że nowa umowa została zawarta na czas określony od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-02 08:05 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Jak najbardziej liczymy w Pani przypadku 12 miesięcy poprzedzające zwolnienie. Proszę na piśmie zwrócić się do pracodawcy o kopię zaświadczenia ZUS Z3, które jest podstawą do wyliczenia wysokości zasiłku.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-02 08:49 autor odpowiedzi: Lili112233

  Dziękuję bardzo :-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-02 08:51 autor odpowiedzi: Lili112233

  A mogłabym iść z moim problemem do ZUSu bez tego zaświadczenia ? Bo w ZUSie chyba także mają wszystkie dokumenty ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-02 12:21 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  tak. Jeśli pracodawca zatrudnia do 9 osób to zasiłek wypłaca ZUS, w takim przypadku druk ZUS Z-3 pracodawca musiał złożyć w ZUS i Pani ma prawo wiedzieć z jakiej podstawy wyliczono zasiłek.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nowusia

  Dodano 2015-03-24 20:14 przez nowusia

  Wyliczenie chorobowego

  Jestem nauczycielką. Od 6 lat mam umowę na czas nieokreślony w wymiarze 11/18. Od września 2014 dostałam dodatkowo umowę na zastępstwo w wymiarze 5/18. Jestem w ciąży i od 25 kwietnia 2015 planuję iść na zwolnienie, przy czym 27 kwietnia 2015 wraca zastępowana przeze mnie nauczycielka. Czy wynagrodz...

 • maciek_88

  Dodano 2014-10-24 08:48 przez maciek_88

  Aneks zmieniający stanowisko pracy a zwolnienie lekarskie w ciąży

  Witam,moja żona 01.10 podpisała aneks w pracy zmieniający jej stanowisko i dający dość wyraźną podwyżkę (umowa na czas nieokreślony). 22.10 otrzymała zwolnielnienie lekarskie z tytułu ciąży. W jaki sposób będzie wyliczone wynagrodzenie? Czy będzie to średnia z poprzednich 12 miesięcy, czy też wynagr...

 • katarzyna12345

  Dodano 2014-09-02 12:37 przez katarzyna12345

  Ile wyniesie zasiłek chorobowy na L4 w ciąży w przypadku zmiany umowy?

  Witam,
  ile wyniesie zasiłek w sytuacji, gdy po 3 miesiącach umowy zlecenia zmieniona została umowa na umowę o pracę u tego samego pracodawcy - 2000 zł brutto cały etat?
  Gdy w najbliższym czasie zajdę w ciążę, to w jakiej wysokości będę mieć płacone L4 i późniejszy zasiłek macierzyński? 
  Umowa zlecen...

 • marlena8181

  Dodano 2014-06-02 11:44 przez marlena8181

  Wysokość zasiłku i wynagrodzenia podczas L4 w ciąży

  Witam serdecznie,
  od 5 lat jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży i ostatnio byłam na zwolnieniu 8 dni, 1 dzień przerwy i kolejne 21 dni. W maju przypadło 19 dni. Zwolnienie z kodem B (ciąża, 100%). Oprócz pensji podstawowej otrzymuję premię wynik...

 • Buibam

  Dodano 2017-03-29 12:24 przez Buibam

  Zmiana okresu zatrudnienia i wynagrodzenia a ciąża

  Witam serdecznie,jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas określony od 01.10.2016 r. na najniższej krajowej (2000 zł brutto). Pracodawca planuje aneksem do umowy podnieść mi zarobki i zatrudnienie na czas nieokreślony. Planuję wkrótce ciążę. Proszę mi powiedzieć, czy do ewentualnego zasiłku chor...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zamiana umowy w terminową a wypowiedzenie zmieniające

  Zamiana umowy w terminową a wypowiedzenie zmieniające

  Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy polegające na przekształceniu umowy na czas nieokreślony w terminową jest niedopuszczalne, ale wywołuje skutki prawne.

 • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

 • Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

 • Umowy o pracę - ważne zmiany

  Umowy o pracę - ważne zmiany

  W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania