eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mam prawo do świadczeń przedemerytalnych?


2014-10-01 10:53 autor: Doroti4

2 364 odsłon

Czy mam prawo do świadczeń przedemerytalnych?

Witam,

bardzo proszę o odpowiedź. Staram się o świadczenia przedemerytalne. Mam 63 lata i 43 lata pracy. Spełniam warunki wymaganego wieku i stażu pracy. Od 01.10.2012 do 31.03.2013 roku byłem zatrudniony na pełny etat na stanowisku sprzedawca skąd po pełnych 6 miesiącach zostałem zwolniony z przyczyn zakładu pracy.

Od 08.04.2013 roku byłem zarejestrowany jako osoba bezrobotna i otrzymałem prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek ten pobierałem nieprzerwanie od 16.04.2013 r. do 04.08.2013 r. Od 05.08.2013 r. została mi przyznana renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy którą pobierałem do 28.02.2014 r. Po tym okresie otrzymałem ponownie status osoby bezrobotnej i prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych od 04.03.2014 r. – 13.11.2014 r.

Uzasadnienie: W związku z tym, że utracił Pan na okres nie dłuższy niż 365 dni status osoby bezrobotnej, a w dniu kolejnej rejestracji zostały spełnione warunki uzasadniające przyznanie prawa do zasiłku, uzyskuje Pan prawo do zasiłku na okres pomniejszony o poprzedni okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego oraz o okresy o których mowa w art. 73 ust.4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Czy w obecnej sytuacji przysługuje mi prawo do świadczeń przedemerytalnych?

Czy pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres 05.08.2013 – 28.02.2014 r., po rozwiązaniu stosunku pracy (renta została mi przyznana podczas gdy miałem status osoby bezrobotnej i pobierałem zasiłek dla bezrobotnych), nie stanowi przeszkody do przyznania świadczenia przedemerytalnego, o ile zostały spełnione pozostałe warunki, wymagane do przyznania tego świadczenia? Po tym okresie otrzymałem ponownie status osoby bezrobotnej i prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych od 04.03.2014 r. – 13.11.2014 r.

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-01 20:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Warunkiem otrzymania świadczenia przedemerytalnego po rencie jest przebywanie na rencie przez okres 5 lat.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • jury

    Dodano 2014-12-08 18:30 przez jury

    Odmowa przyznania świadczenia przedemerytalnego

    Złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego 2.10.2014. Mam 59 lat, ponad 30 lat pracy, jestem osoba bezrobotna i pobieram zasiłek od 1.04.2014.W ostatnim zakładzie przepracowałam 6 miesięcy i 15 dni, umowa została rozwiązana przez zakład pracy z przyczyn ekonomicznych; likwidacja mie...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-27 17:44 przez konto usunięte

    Świadczenie przedemerytalne a zawieszona działalność gospodarcza

    Witam!
    Od 01 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. mam zawieszoną działalność gospodarczą. Od marca 2013 r. jestem zarejestrowana w PUP jako bezrobotna i pobieram zasiłek dla bezrobotnych.
    W kwietniu 2014 roku skończę 54 lata, od sierpnia 1979 r. do kwietnia 2003 r. tj. 23 lata byłam zatrudniona na ...

  • jerzy1957

    Dodano 2015-01-12 20:44 przez jerzy1957

    Kiedy należy się wcześniejsza emerytura?

    Mam 58 lat i 44 lata pracy. Kiedy mogę skorzystać obojętnie z czego - czy wcześniejszej emerytury czy pomostówki i jakie są wymogi?

  • Kameleon645

    Dodano 2014-07-09 12:04 przez Kameleon645

    Czy mam prawo do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych?

    Rozwiązano ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia pod koniec października 2013 r. Na początku grudnia zarejestrowałem się w UP. W związku z art. 52 KP na moim świadectwie nie otrzymałem prawa do wypłaty zasiłku (art. 71 ustawy), ale równocześnie dostałem informację, że taką wypłatę dostanę po 180 dn...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-07 14:38 przez konto usunięte

    Koniec umowy. Co dalej po urlopie macierzyńskim?

    Witam,
    z końcem roku kończy się moja umowa o pracę i w związany z tym urlop macierzyński.
    Czy jako osoba bezrobotna będę miała płacony zasiłek macierzyński przez ZUS? Jeśli on się skończy, czy będę miała prawo do zasiłku wychowawczego lub zasiłku dla bezrobotnych?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania