eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża, własna działalność i umowa o prace na zastępstwo. Jak rozlicza ZUS?


2014-09-08 15:17 autor: Anna.Z1

2 018 odsłon

Ciąża, własna działalność i umowa o prace na zastępstwo. Jak rozlicza ZUS?

Witam,

chciałam przedstawić moją sytuację, mam nadzieje, że uda się Państwu znaleźć jakieś dogodne rozwiązanie:) Jestem w 2 miesiącu ciąży, byłam nauczycielką na umowę na czas określony od 1.09.2013 do 31.08.2014. Od 1.09.2014 jestem na umowie zastępstwo (pełny etat). Natomiast od 2014 stycznia założyłam firmę, opłacam składki zdrowotne - konieczne.

Mąż miał firmę przez 2 lata, zawiesił ją w 2013, teraz jest bezrobotny. Pytanie moje brzmi, co mam zrobić z ZUS-em żeby skorzystać, a nie stracić, bo słyszałam, że od stycznia 2015 ma wejść nowelizacja, że będą naliczali z 12 miesięcy. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji? A jeśli się zwolnię, bo istnieje ryzyko powrotu osoby zastępowanej, to czy wtedy ZUS będzie naliczał tylko z działalności?

Pozdrawiam i będę wdzięczna za podpowiedź:)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-26 09:03 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli nie będzie Pani pozistawała w zatrudnieniu to z DG obowiązkowe będą wszystkie składki na ubezpieczenie. W przypadku niezdolności do pracy zasiłek chorobowy potem macierzyński wyliczony zostanie z tylko z DG.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania