eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy należy mi się urlop macierzyński, czy szef ma obowiązek opłacić mi ZUS?


2014-09-02 18:58 autor: goosiak

2 288 odsłon

Czy należy mi się urlop macierzyński, czy szef ma obowiązek opłacić mi ZUS?

Witam,

miałam umowę o pracę do 31.07.2014, od 22.07.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim W dniu rozwiązania umowy byłam w 13. tygodniu ciąży. Spotkałam się z szefem aby zrobić remanent, chciał dać mi świadectwo pracy - to było 31.07.2014. Nie wzięłam tego świadectwa, więc szef powiedział, że mam mu być wdzięczna, że nie dostałam świadectwa pracy i że muszę w zamian sama opłacić sobie ZUS w tym miesiącu i że nie dostanę wypłaty.

Czy w jego obowiązku jest opłacić mi ten ZUS? Czy po porodzie należy mi się urlop macierzyński? Czy powinnam dostać kolejną umowę o pracę z przedłużeniem?

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-02 20:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowę powinna mieć Pani przedłużoną do dnia porodu. Zasiłek będzie wypłacał ZUS. Po porodzie będzie miała Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

  goosiak skomentował/a odpowiedź 2014-09-02 20:42

  dziekuje bardzo za szybka odpowiedz a czy ja w tym miesiacu mam oplacic sobie skladke Zus( tak jak mowi pracodawca) zeby dostac pozniej macierzynski?i czy powinien pracodawca wyplacic mi wyplate za sierpien ?

  goosiak skomentował/a odpowiedź 2014-09-04 09:39

  prosze bardzo o odpowiedz sama nie wiem co mam robic :(

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-05 12:14 autor odpowiedzi: goosiak

  glownie chodzi mi o to czy musze sobie oplacic skladke zus w tym miesiacu bo z tego co mi wiadomo to lezy w szefa obowiazku za pierwsze33 dni placi szef zus i wyplate czy to prawda ?? i jaki okres macierzynskiego mi sie nalezy z gory dziekuje

  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting skomentował/a odpowiedź 2014-09-05 12:12

  Umowa powinna bycprzedłużona do dnia porodu. Niczego nie musi Pani sama opłacać. Zasiłek macierzyński dostanie Pani w pełni (52 tygodnie). Jeżeli szef będzie robił problemy może PAni zawiadomić PIP i poinformować ZUS.

  goosiak skomentował/a odpowiedź 2014-09-05 12:12

  Bardzo dziekuje Panu za wyczerpujaca odpowiedz i pozdrawiam :))

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

 • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

  Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

 • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

  Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania