eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Koniec umowy na czas określony po porodzie. Czy otrzymam zasiłek macierzyński na 52 tygodnie?


2014-08-11 16:53 autor: Fiona6

26 195 odsłon

Koniec umowy na czas określony po porodzie. Czy otrzymam zasiłek macierzyński na 52 tygodnie?

Witam,

jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31.08.2014, a termin porodu przypada na 15.08.2014 r.

W związku z tym mam następujące pytania:

1) do pracodawcy składam wniosek o przyznanie mi podstawowego urlopu macierzyńskiego od 15 do 31.08.2014 r.?

2) Jak wygląda sprawa zasiłku macierzyńskiego w moim przypadku? Czy mogę go otrzymywać przez 52 tygodnie? Do kogo powinnam złożyć wniosek (do pracodawcy czy do ZUS-u)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2014-08-11 20:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zasiłek macierzyński dostanie Pani w całości (52 tygodnie). Wszystkie dokumeny ( wniosek, akt urodzenia, oświadzcenie o pobieraniu) dostarcza Pani pracodawcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-13 11:12 autor odpowiedzi: Fiona6

    Bardzo dziękuję za pomoc!!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-13 22:35 autor odpowiedzi: AnnaCh24

    Witam

    Czy mógłby pan podać podstawę prawną tej odpowiedzi?

    Jestem w podobnej sytuacji do Pani Fiona6

    Moja umowa kończy się 30.10.2014

    a termin porodu wyznaczono na 12.10.2014

    z tego co czytam z innych źródeł wynika że przysługuje mi tylko podstawowy czas urlopu macierzyńskiego bez dodatkowego i rodzicielskiego

    z góry dziękuję za odpowiedź.

    Jowita skomentował/a odpowiedź 2014-09-20 21:09

    Przysługuje pełne 52 tygodnie zasiłku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-13 23:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Podstawą prawną jest art. 29 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r., poz. 159 t.j.).



    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-14 09:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

    oraz art. 30 ust. 4 w.w. ustawy
    Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-28 08:29 autor odpowiedzi: malinoj

    Witam

    mam umowe do 30.09.2014

    termin porodu na 24.09.14

    a l4 wypisane do 30.09.2014

    czy jak urodzę 24.09 to wniosek o urlop macierzyński +dodatkowy+rodzicielski skladam od dnia porodu czy zakończenia L4.

    i cz jak urodzę po 30.09 przysluguje mi cale 52 tyg

    Jowita skomentował/a odpowiedź 2014-09-20 21:08

    Lekarz wystawi zaświadczenie o terminie rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-28 10:34 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli pracoddawca nie przedłuzu Pani umowę, to wnioseo o zasiłek składa Pani u pracodawcy. Zasiłek przez 52 tygodnie będzie wypłacał ZUS.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-02-21 20:47 autor odpowiedzi: ewa13

    Witam,

    Umowa kończy mi się w 07/2016. Jestem w 2 miesiącu ciąży. Termin porodu to 09/2016.Czy automatycznie do ternimu porodu jest przedłużona mi umowa ?  Kto mi płaci wynagrodzenie ? Pracodawca czy ZUS? Czy po porodzie będę mogła pójść na urlop macierzynski i kto będzie płacił? A co jeśli po porodzie pracodawca nie będzie chciał mi przedłużyć umowy?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-02-21 21:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Umowa będzie przedłużona do porodu. Po porodzie zsiłek wypłaci ZUS. Pracodawca nie ma obowiązku zawierać nową umowę po porodzie.Prawo do urlopów mają tylko osoby zatrudnione.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-06 19:09 autor odpowiedzi: kariari

    Mam umowę na czas określony, w momencie zajścia w ciążę umowa została mi przedłużona do momentu porodu. A  co dalej? W tej sytuacji po porodzie zakład pracy nie ma wobec mnie chyba żadnych zobowiązań, a więc o jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-16 14:30 autor odpowiedzi: Aga0205

    Witam serdecznie.przedstawie Swoją sytuację. Umowę o pracę miałam do końca 05.2016 od 22.12.2015 do 21.12.2016 byłam na urlopie macierzyńskim. W czasie trwania urlopu macierzyńskiego zaszlam w kolejną ciążę gdzie termin porodu jest na 14.02.2017. czy w związku z tym należy mi się dalej jakiś zasiłek lub urlop? Proszę o wytłumaczenie jak to jest bo kompletnie się na tym nie znam. Dziękuję z góry za odpowiedź .

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-16 14:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wszystko zalezy od tego czy Pani jest nadal zatrudniona czy też w czasie macierzyńskiego umowa się skończyła.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2017-01-16 14:42
    Z tego co Pani napisała wnioskuję, że nie była Pani na urlopie macierzynskim tylko na zasiłku. Proszę doprecyzować pytanie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-16 15:09 autor odpowiedzi: Aga0205

    Umowa skończyła się w czasie macierzyńskiego. Tak byłam na zasiłku

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-16 18:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To w takim razie nie może Pani skorzystać ze zwolniena lekarskiego. Powinna się Pani zarejestrować w PUP , aby mieć ubezpieczenie zdrowotne lub do tego ubezpieczenia powinien Panią zgłosić mąż w swojej pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-16 21:15 autor odpowiedzi: Aga0205

    A jak przedstawiała by się sytuacja gdybym była na URLOPIE MACIERZYNSKIM ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mart123

    Dodano 2013-05-23 17:27 przez mart123

    Umowa na czas określony a ciąża

    Witam,
    Mam umowę na czas określony od 02.04.2013 do 31.12.2013 r.
    Planowany termin porodu to 8.12.2013 r. Do końca umowy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński a później zasiłek macierzyński. Interesuje mnie jaki będzie okres pobierania zasiłku macierzyńskiego?
    Jakie świadczenia dodatkowe przysłu...

  • Infiniti2

    Dodano 2015-08-10 19:59 przez Infiniti2

    Zasiłek macierzyński - miesiąc po porodzie wygasa umowa o pracę

    Witam, termin porodu mam na 10 listopada, natomiast umowę o pracę mam do 15 grudnia. Czy w związku z tym, że nabędę prawo do zasiłku macierzyńskiego w trakcie trwania umowy zostanie on przedłużony? Kto będzie go wypłacał (ZUS czy zakład pracy - zatrudnia podan 300 osób?), i czy będzie obowiązywał mn...

  • Józia

    Dodano 2014-09-28 20:27 przez Józia

    Ciąża a umowa na czas określony. Czy będzie należał się zasiłek macierzyński?

    Witam,
    30 maja 2015 kończy mi się umowa o pracę na czas określony. Planuję dziecko, w którym miesiącu ciąży muszę być, aby pracodawca na mocy ustawy musiał mi przedłużyć umowę o pracę do czasu porodu, a tym samym przysługiwał mi zasiłek macierzyński przez okres 52 tygodni.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-17 09:24 przez konto usunięte

    Umowa na czas określony a ciąża

    Witam, mam umowę na czas określony do maja 2016 obecnie jestem w 2 miesiącu ciąży. Umowa kończy mi się w trakcie urlopu macierzyńskiego.Czy dostanę zasiłek z ZUS do końca urlopu, jeśli pracodawca nie przedłuży tej umowy, czy zostaję bez środków i muszę przerwać urlop i szukać pracy?Z góry dziękuję z...

  • goga gosia

    Dodano 2014-11-05 09:56 przez goga gosia

    Urlop macierzyński brak umowy i kolejna ciąża

    Jestem na urlopie macierzyńskim i zaszłam w drugą ciąże i nie mam umowy - co robić?11.12.2013 roku urodziłam dziecko będąc na umowie na czas określony, która kończyła się 31.12.2013 r. Uzyskałam prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego, w trakcie którego ponownie zaszłam w ciążę. Poród przewidywany ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

  • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

  • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

  • Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

    Zasiłek macierzyński a umowa zlecenia

    Czy pracownica, będąc na urlopie macierzyńskim, może wykonywać jednocześnie umowę zlecenia nie tracąc przy tym prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania