eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wczasy pod gruszą, fundusz socjalny w małej firmie


2014-08-08 18:18 autor: pateryzanka

4 980 odsłon

Wczasy pod gruszą, fundusz socjalny w małej firmie

U obecnego pracodawcy pracuję od lutego 2012.

- Od lutego do września 2012 pracowałam w jego malutkiej firmie do 5 osób firmującej się imieniem i nazwiskiem właściciela.

- Od października 2012 do teraz pracuję w jego malutkiej firmie do 5 osób o statusie spółki z o.o.

W tym:

- Od 3 grudnia 2012 do 12 kwietnia 2013 byłam na zwolnieniu chorobowym z tytułu ciąży.

- Od 13 kwietnia 2013 do 11 czerwca 2014 na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim oraz zaległym i bieżącym wypoczynkowym, 2 dniach opieki na dziecko

- Od 12 czerwca do teraz jestem na wychowawczym, ale lada moment znów będę na chorobowym, gdyż jestem w drugiej ciąży.

Moje pytanie dotyczy funduszu socjalnego oraz wczasów pod gruszą.

Od początku zatrudnienia z niczego takiego nie korzystałam. Słyszałam, że pracodawca taki mały nie ma obowiązku zakładania ZFŚS a od wypłaty gruszy może odstąpić, jeśli powiadomi o tym pracowników corocznie do końca stycznia każdego roku. Mój o czymś takim nie powiadamiał (choć muszę przyznać, że w styczniu 2012 jeszcze u niego nie pracowałam, a w styczniu 2013 byłam na chorobowym).

Czy należy mi się wypłata gruszy albo inne przywileje z funduszu socjalnego? Jak to sprawdzić? Mój pracodawca nie jest wobec mnie w porządku. Zalega z wypłatą kilku pensji, więc chciałabym zadać mu pytanie mailowo, ale chciałabym wiedzieć, jak je sformułować.

Mamy z mężem teraz ciężką sytuację finansową, dlatego każde pieniądze z funduszu socjalnego i gruszy bardzo by się przydały.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-08 18:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób (w przeliczeniu na etat) ma obowiązek stworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) i jest zobligowany do wypłaty tego świadczenia. Takie świadczenie może być wypłacane w firmie zatrudniającej mniej niż 20 osób na pełne etaty, w której nie został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Przy czym właściciel takiej firmy może zrezygnować z wypłaty świadczeń urlopowych, pod warunkiem jednak, że poinformował o tym swoich pracowników do końca stycznia danego roku. Być może szef poinformował pracowników, a Pani o tym nie wie. Jeżeli poinformował, to dodatek się Pani nie nalezy. Jeżeli pracodawca łamie przepisy prawa pracy (np. nie wypłaca pensji, nie uwzględnia nadgodzin, nie przyznaje odzieży roboczej), zawsze mozna zawiadomić o tym fakcie PIP. Nie ma innej mozliwości egzekwowania swoich praw. Oczywiście, pozostaje jeszcze droga sadowa, ale jest to juz ostatecznośc.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-08 18:58 autor odpowiedzi: pateryzanka

  No tak, to wszystko wiem.

  Tylko jak to sprawdzic, czy cos mi sie nalezy czy nie?

  Jak zadac pytanie, by nie zabrzmialo roszczeniowo ani nie rozsierdzilo pracodawcy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-08 19:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Taka decyzja szefa powinna być na piśmie (aby nie było watpliwości). Może Pani zapytać kolegów, czy szef ich o tym informował. Można też delikatnie zapytać szefa jak to jest z tym świadczeniem. Nie potrafię Pani udzielić konkretnej odpowiedzi, która przynoisła by oczekiwany przez Panią rezultat. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, (dalsza praca, relacje w firmie) sprawa jest, że tak powiem delikatna. Można ją postawić na ostrzu noża, ale co potem???

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-08 20:19 autor odpowiedzi: pateryzanka

  Dziekuje, wlasnie o taka sugestie rowniez mi chodzilo, czy warto.

  Choc swoja droga, i tak spodziewam sie, ze pracodawca wreczy mi wypowiedzenie gdy wroce po drugim macierzynskim.

  Musialam wielokrotnie prosic go o przelewy zaleglych wynagrodzen oraz o dokumenty typu PIT (ktorych nie wysylal na czas), o korekte deklaracji ZUS (sama zauwazylam, ze deklaruje na nich zla podstawe wynagrodzenia), a on nie lubi jak mu sie zwraca uwage.

  W tym momencie rowniez zalega mi z wyplata jednej pensji z tytulu urlopu wypoczynkowego.

  Moj pracodawca to osoba, ktora sklada delaracje ZUS, ale skladek nie placi od 2 lat (ZUS jeszcze go nie ponaglil), nie zleca badan medycznych pracownikom przychodzacym do pracy ani okresowych, nie przeprowadza szkolen BHP. Jednym slowem, popelnia wiele bledow.

  Po takich przebojach nie spodziewam sie juz od niego niczego dobrego i zastanawiam sie, czy po prostu nie wyegzekwowac wszystkiego, co mi sie nalezy, gdyz i tak musze zakladac szukanie nowej pracy po macierzynskim....

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-09 06:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W takim razie pozostaje PIP.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania