eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Płatność za L4 wystawione przez szpital


2014-05-29 20:10 autor: konto usunięte

95 622 odsłon

Płatność za L4 wystawione przez szpital

W czasie zasiłku chorobowego przebywałem przez 2 tygodnie w szpitalu (operacja). Przy wypisie ze szpitala otrzymałem zwolnienie L4 na okres 5 tygodni.

Jaki procent wynagrodzenia podstawowego powinienem otrzymać z zakładu pracy (umowa stała na czas nieokreślony) - 70% czy 100%?

Proszę o podanie podstawy prawnej. Dodam, że firma zatrudnia ponad 20 osób, a ja mam ponad 50 lat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-29 20:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Cytuję....

    "Zasiłek chorobowy przysługuje także wówczas, gdy ubezpieczony ze względu na swój stan zdrowia przebywa w szpitalu. Przy czym w tym przypadku świadczenie może być odpowiednio niższe. O ile bowiem co do zasady miesięczny zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, to za dni hospitalizacji przysługuje już tylko w kwocie stanowiącej 70% tej podstawy, choć istnieją pewne odstępstwa od tej zasady. Zostały one określone w art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową, a dotyczą m.in. pracownika, który ukończył 50. rok życia. Otóż w jego przypadku miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy jego wymiaru.

    Dopiero po upływie tych dni, tj. od 34. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym za dni hospitalizacji przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy jego wymiaru.

    Ponadto istnieją okoliczności, które uzasadniają wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% jego podstawy. Ma to miejsce wówczas, gdy niezdolność do pracy lub zrównana z niezdolnością do pracy:

    • Przypada w okresie ciąży,
       
    • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
       
    • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy."

    Myśle

    Zasiłek chorobowy przysługuje także wówczas, gdy ubezpieczony ze względu na swój stan zdrowia przebywa w szpitalu. Przy czym w tym przypadku świadczenie może być odpowiednio niższe. O ile bowiem co do zasady miesięczny zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, to za dni hospitalizacji przysługuje już tylko w kwocie stanowiącej 70% tej podstawy, choć istnieją pewne odstępstwa od tej zasady. Zostały one określone w art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową, a dotyczą m.in. pracownika, który ukończył 50. rok życia. Otóż w jego przypadku miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy jego wymiaru.

    Dopiero po upływie tych dni, tj. od 34. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym za dni hospitalizacji przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy jego wymiaru.

    Ponadto istnieją okoliczności, które uzasadniają wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% jego podstawy. Ma to miejsce wówczas, gdy niezdolność do pracy lub zrównana z niezdolnością do pracy:

    • Przypada w okresie ciąży,
       
    • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
       
    • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy"

    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2014-05-29 20:37
    Wkradł się jakiś błąd systemowy za co przepraszam. Mam nadzieję, że uzyskał Pan odpowiedź na swoje pytanie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 4 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-30 11:55 autor odpowiedzi: makwoj1

    Dołączę się do wątku. A co w przypadku, gdy pracownik (50+) doznał udaru w pracy (w czasie godzin pracy) i stamtąd odwieziony został do szpitala, w którym przebywał 35 dni?

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-30 13:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To zalezy od tego, czy wypadek będzie uznany jako wypadek w pracy czy też nie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-27 14:06 autor odpowiedzi: marspaw78

    Dzień dobry , u mnie jest sprawa tego typu - że przekroczyłem 180 dni chorobowego z powodu potężnego bólu w stawie biodrowym i zostałem skierowany przez lekarza , do wstawienia endoprotezy stawu biodrowego .
     2 tyg. póżniej , po przekroczeniu 180 dni , mam iść na operację i przyszło mi pismo , że nie będę miał zapłacone za listopad i jest problem , bo po operacji będę koło 4-5 miesięcy sie sprawny .
     Wcześniej miałem kod choroby M-16 i jeśli po operacji będę miał znowu M-16  , to nie będę miał znowu płacone przez te m-ce - proszę o pomoc .

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-27 23:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Powinien się Pan starać o świadczenie rehabilitacyjne po zwolnieniu lekarskim.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • klaksi1987

    Dodano 2014-05-28 10:43 przez klaksi1987

    Ciąża tuż po macierzyńskim

    Dzień dobry,
    pozwalam sobie przesłać zapytanie, gdyż nie wiem jak mam rozwiązać moją sytuację z pracodawcą. Do wczoraj przebywałam na rocznym macierzyńskim, dziś i jutro mam wypisany UOK, następnie do końca czerwca urlop wypoczynkowy. W chwili obecnej jestem w drugiej ciąży, o której dowiedziałam si...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-04 08:59 przez konto usunięte

    Ciąża po urlopie rodzicielskim a urlop wypoczynkowy i L4

    Witam,
    jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim do 05.05.2014. Jestem w pierwszych tygodniach drugiej ciąży. Mam jeszcze do wykorzystania ok. 50 dni zaległego urlopu wypoczynkowego.
    Moje pytanie brzmi: czy korzystniej dla mnie będzie po url...

  • walter11

    Dodano 2013-12-11 20:01 przez walter11

    Jak obliczyć średnią L4 w ciąży?

    Do 23 marca przebywałam na urlopie macierzyńskim, po którym miałam 2-tygodniowe L4 zwykłe. Później wróciłam do pracy (pracuję od czterech lat na czas nieokreślony w tej samej firmie). Od 2 grudnia jestem na L4 z tytułu ciąży.
    Jak będzie liczone moje wynagrodzenie? Z których miesięcy pracodawca przyj...

  • Khati

    Dodano 2017-12-09 14:36 przez Khati

    Umowa zlecenie, potem umowa o pracę a L4 w ciąży

    Witam,
    proszę o podpowiedź dotyczącą mojej sytuacji. Od czerwca 2016 byłam zatrudniona na umowę zlecenie. W treści umowy nie ma wzmianki o wymiarze godzinowym, jednak była to mniej więcej 1/4 etatu. Następnie w sierpniu 2017 dostałam umowę o pracę na cały etat na czas nieokreślony.
    We wrześniu zaszł...

  • Kasia111

    Dodano 2014-01-17 23:33 przez Kasia111

    L4, zaległy urlop wypoczynkowy po rocznym urlopie macierzyńskim

    Witam,
    dnia 19 lutego 2014 roku kończy mi się roczny urlop macierzyński. Jestem już ponownie w ciąży i zamierzam po urlopie macierzyńskim przejść, jak najszybciej na zasiłek chorobowy.
    Mam jeszcze 31 dni zaległego urlopu wypoczynkowego (5 dni za 2012 rok i 26 dni za 2013 rok). Czy muszę wykorzystać ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania