eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mogę przejść na świadczenie przedemerytalne?


2014-05-27 20:05 autor: ewa60

3 109 odsłon

Czy mogę przejść na świadczenie przedemerytalne?

Witam,

mam 55 lat, 34 lata pracy. Firmę, w której pracuję ma kupić nowy właściciel. Dowiedziałam się, że pracodawca ma z nami rozwiązać umowę o pracę na podstawie 23 art. kodeksu pracy.

Mam pytanie: czy w związku z tym będę mogła skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-27 20:34 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jest to ciekawe pytanie, które w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. W swojej pierwotnej wersji ten przepis miał chronić pracowników, ale życie pokazało, że jest stosowany często jako "wymiganie się" pracodawcy przed kosztami (odprawy), czy też negatywnym wizerunkiem , jakim są zwolnienia grupowe.Zgodnie z art. 23 prim. były pracodawca nie rozwiązuje umowy z Panią, tylko na dotychczasowych warunkach pracy i płacy "przekazuje " nowej firmie, która ma obowiązek co najmniej przez 12 miesięcy te warunki respektować. Jeżeli nie zgodzi się Pani ( a ma takie prawo), na przejście do nowej firmy, to istotnym będzie zapis o warunkach rozwiązania umowy. Jeżeli będzie to z przyczyn nie leżących po stronie pracownika, to będzie miała Pani prawo do świadczenia. Jeżeli nie będzie takiego zapisu, to aby dochodzić swoich praw musi się Pani odwołać do sądu. Jest duża sznsa na pozytywne rozpatrzenie odwołania.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-28 22:50 autor odpowiedzi: ewa60

    Serdecznie dziekuje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • zofia

    Dodano 2013-10-07 12:14 przez zofia

    Świadczenie przedemerytalne a staż pracy

    W marcu 2014 r. skończę 55 lat. Pracę rozpoczęłam w październiku 1978 r., która trwa nadal, ale: w okresie 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 r. z przyczyn rodzinnych (nigdzie nie pracowałam) - przebywałam na urlopie bezpłatnym.
    Obecnie mój zakład pracy ma trudności finansowe i mają być zwolnienia. Czy...

  • alis

    Dodano 2015-06-10 16:26 przez alis

    Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne?

    Mam 55 lat ukończone w kwietniu, 33 lata i 9 miesięcy stażu pracy. Z dniem 30 czerwca  2015 zostanie rozwiązana umowa o pracę zgodnie z ustawą z dnia 13.03.2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy.Jestem zatrudniona w zakładzie od 1980 r. wg kapitału początkowego na dzień 01.01.199...

  • juras

    Dodano 2013-11-05 12:00 przez juras

    Czy będą należały się świadczenia przedemerytalne?

    Mam 42 lata pracy i wiek 59 lat. Czy w świadectwie pracy podstawa rozwiązania stosunku pracy: "art.30 &1 pkt 2 KP w zw. z art. 10 ust.1 ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 8440" up...

  • 11iwona

    Dodano 2019-04-07 19:49 przez 11iwona

    Świadczenie przedemerytalne. Czy wliczają się lata nieskładkowe?

    Witam! mam zamiar rozwiązać umowę o pracę zgodnie z art. 55 Kodeksu Pracy. Jako powód podaje niedotrzymywanie obowiązków wobec pracowników przez pracodawcę. Chciałabym dowiedzieć się czy w takim przypadku przysługiwało by mi świadczenie przedemerytalne, dodam że we wrześniu będę miała 54 lata i 36 l...

  • pioren1

    Dodano 2015-07-15 11:54 przez pioren1

    Świadczenie przedemerytalne po 60. roku życia

    Mam udokumentowane 32 lata pracy. Jestem w wieku 58 lat i obecnie przebywam na rocznym zasiłku dla bezrobotnych. Umowa o pracę została rozwiązana z przyczyn pracodawcy, likwidacja stanowiska prac. Czy po osiągnięciu 60. roku życia nabędę praw do zasiłku przedemerytalnego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania